Yasmin ve İranlı kadın hakları savunucuları serbest bırakılmalı!


İMZACI OLUN

Yargı Gücü Başkanı İbrahim Reisi

Sayın İbrahim Reisi,

Size, kadın hakları savunucuları Müjgan Keşavarz, Münire Arabşahi, Raheleh Ahmedi, Saba Kürtafşari ve Yasmin Aryani’nin barışçıl insan hakları faaliyetleri nedeniyle uzun süreli hapis cezalarına mahkum edilmeleri ve bu nedenle cezaevinde tutulmalarından derin kaygı duyduğumu ifade etmek üzere yazıyor, bu kişileri derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmanız için çağrı yapıyorum.

Müjgan Keşavarz, Münire Arabşahi ve Yasmin Aryani, 8 Mart 2019’daki Dünya Kadınlar Günü’nde bir trenin kadınlar vagonunda başörtüleri olmadan yolculara çiçekler dağıttıklarını gösteren videonun internette yayılmasından sonra, Nisan 2019’da gözaltına alındı. Sosyal medyada yayılan bu videoda, gelecekte İran’daki tüm kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar vereceğini umduklarını ifade etmişlerdi.

Saba Kürtafşari, İstihbarat Bakanlığı görevlileri tarafından Haziran 2019’da gözaltına alındı ve sorgulandı. Saba, kendisini sorgulayan kişilerin ancak istenen “itiraflarda” bulunursa onu serbest bırakacaklarını söylediklerini, “işbirliği” yapmadığı takdirde ise annesi Raheleh Ahmedi’yi gözaltına almakla tehdit ettiklerini aktardı. Yetkililer 10 Temmuz 2019’da Raheleh Ahmedi’yi gözaltına aldı. Saba Kürtafşari, kısa bir süre sonra annesinin yakında bir yerde sorgulandığını ve kamera önünde “suçunu itiraf etmeye” zorlandığını duyduğunu söyledi.

Kadın hakları savunucularının avukata erişimlerinin olmadığı, hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda Yasmin Aryani ile annesi Münire Arabşahi 16 yıl, Müjgan Keşavarz ise 23 yıl altı ay hapis cezasına mahkum edildi. Üçü de “sistem karşıtı propaganda yaymak,” “ulusal güvenliğe karşı suç işleme amacıyla toplanmak ve işbirliği yapmak,” ve “örtünmemeyi savunmak suretiyle yolsuzluğu ve fuhşu teşvik etmek ve kolaylaştırmak” suçlarından mahkum edildi. Müjgan Keşavarz ayrıca “İslam’ın kutsal değerlerine hakaret” suçundan da mahkum edildi. Karara itiraz sonucunda Münire Arabşahi ile Yasmin Aryani’ye verilen hapis cezaları dokuz buçuk yıla, Müjgan Keşavarz’a verilen hapis cezası ise 12 yıla düşürüldü. İran’ın ceza infaz hükümlerine göre üç kadının beşer buçuk yıl cezaevinde kalması gerekiyor.

Saba Kürtafşari'nin Ağustos 2019’daki yargılaması hiçbir şekilde adil değildi. Saba’nın savunma için gerektiği gibi hazırlık yapması engellendi; ayrıca, duruşma gününe kadar avukatının dava dosyasını görmesine izin verilmedi. Saba “örtünmemeyi savunmak suretiyle yolsuzluğu ve fuhşu teşvik etmek ve kolaylaştırmak, “ulusal güvenliğe karşı suç işleme amacıyla toplanmak ve işbirliği yapmak” ve “sistem karşıtı propaganda yaymak” suçlarından 24 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Karara itirazı üzerine, “yolsuzluğu ve fuhşu teşvik etmek ve kolaylaştırmak” suçundan hakkında verilen mahkumiyet kararı bozuldu ve hapis cezası dokuz yıla düşürüldü. İran’ın ceza infaz hükümlerine göre Saba’nın yedi yıl cezaevinde kalması gerekiyor.

Raheleh Ahmedi, kızı Saba Kürtafşari’nin serbest bırakılması yürüttüğü mücadelede dahil olmak üzere barışçıl insan hakları çalışmaları nedeniyle “ulusal güvenliğe karşı suç işleme amacıyla toplanmak ve işbirliği yapmak” ve “sistem karşıtı propaganda yaymak” suçlarından dört yıl iki ay hapis cezasına mahkum edildi. İran’ın ceza infaz hükümlerine göre Raheleh’in üç buçuk yıl cezaevinde kalması gerekiyor.

Bu nedenle, size,

  • Yalnızca ifade ve örgütlenme özgürlüğü haklarını barışçıl biçimde kullandıkları için hedef alınan ve bu nedenle düşünce mahkumu olan Müjgan Keşavarz, Münire Arabşahi, Raheleh Ahmedi, Saba Kürtafşari ve Yasmin Aryani’yi derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmanız;
  • Zorunlu başörtüsü yasalarına karşı mücadele etmek de dahil olmak üzere yalnızca ifade, örgütlenme ve toplanma özgürlüğü haklarını barışçıl biçimde kullandıkları için cezaevinde tutulan herkesi serbest bırakmanız;
  • Ve kadın hakları savunucularının çalışmalarını suç haline getirmeye son vermeniz çağrısında bulunuyorum.

Saygılarımla,


2019 yılının 8 Mart’ında, Yasmin Aryani, annesi Münire Arabşahi ve diğer üç kadın hakları savunucusunun Tahran’da bir trenin kadınlar vagonunda başörtüleri olmadan yürüyerek yolculara beyaz çiçekler dağıttığı video bir anda internette yayıldı. Söz konusu videoda kadın hakları savunucuları, İranlı kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar verdiği bir geleceğe dair umutlarını anlatıyordu.

İran yetkilileri 10 Nisan’da Yasmin’i gözaltına aldı. Yasmin günlerce tek başına bir hücrede tutuldu ve sorgulandı. Sorgu yetkilileri ondan, aktivizminin ardında yabancı unsurların olduğunu “itiraf etmesini” ve “pişman olduğunu” açıklamasını istedi. Aksi takdirde arkadaşlarını ve ailesini tutuklama tehdidinde bulundular.  Benzer uygulamalar Müjgan Keşavarz, Münire Arabşahi, Raheleh Ahmedi ve Saba Kürtafşari için de gerçekleştirildi.

Kadın hakları savunucularının avukata erişimlerinin olmadığı, hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda Yasmin Aryani ile annesi Münire Arabşahi 16 yıl, Müjgan Keşavarz ise 23 yıl altı ay hapis cezasına mahkum edildi.

Kararın ardından dünyanın her yerinden 1 milyondan fazla kişi Yasmin Aryani’nin özgürlüğüne kavuşması için harekete geçti. Yapılan kampanyalar sonucunda Münire Arabşahi ile Yasmin Aryani’ye verilen hapis cezaları dokuz buçuk yıla, Müjgan Keşavarz’a verilen hapis cezası ise 12 yıla düşürüldü. İran’ın ceza infaz hükümlerine göre üç kadının beşer buçuk yıl cezaevinde kalması gerekiyor.

24 yıl hapis cezasına mahkum edilen, ardından cezası 9 yıla düşürülen Saba Kürtafşari ve 4 yıl iki ay hapis cezası verilen annesi Raheleh Ahmedi de cezaevinde tutulmaya devam ediyor!

Bu ağır hapis cezaları, İran’da zorunlu başörtüsü yasalarına karşı mücadele eden kadınlara yönelik baskıların bir parçası. 2018’den bu yana onlarca kadın gözaltına alındı. İran yetkililerinin Yasmin ve kadın hakları savunucularının hayatlarının en güzel günlerini çalmasına göz yumamayız. 

İmzalarınız sayesinde Yasmin ve kadın hak savunucularına verilen cezalar indirildi ancak onlar özgürlüklerine kavuşana dek çalışmaya devam edeceğiz. Şimdi Yasmin’in ve yalnızca kadınların ne giyeceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini savunan İranlı kadın hakları savunucularının serbest bırakılması için harekete geçme zamanı.

Hemen şimdi İran yetkililerine Yasmin’i ve kadın hakları savunucularını serbest bırakma çağrısında bulun.