• Acil Eylem

İsrail ve Filistin’de Tüm Taraflar Ateşkes İlan Etmeli


İMZACI OLUN

İsrail ve Filistin’deki tüm taraflar

İsrail ile Hamas ve diğer silahlı gruplar arasındaki çatışmanın benzeri olmayan bir şekilde tırmanması siviller üzerinde yıkıcı bir etki yaratıyor. Kayıplar eşi benzeri görülmemiş bir boyutta. Sayısız hayat paramparça ve alt üst oldu.

Her geçen gün daha fazla can kaybı yaşanıyor ve Gazze'deki insani felaket daha da kötüleşiyor. Sivillere yönelik katliamın durdurulması ve Gazze'ye insani yardım erişiminin sağlaması için tüm taraflara yönelik ateşkes çağrısında bulunan kampanyayı imzalıyorum.  

Dünya liderlerini derhal ateşkes çağrısında bulunmaya ve Gazze'de devam eden insani felakete son vermeye çağırıyorum.


Hamas ve diğer silahlı grupların İsrail'de bin 400 kişinin ölümüne ve sivillerin kaçırılmasına yol açan korkunç saldırılarına yanıt olarak, Gazze'deki sivil ölümleri İsrail'in amansız bombardımanının ortasında kaygı verici bir oranda artmaya devam ediyor. Gazze'de ayrım gözetmeyen ve diğer hukuka aykırı saldırılar da dahil olmak üzere yaşanan saldırılar sonucunda çoğu sivil 6 bin 500'den fazla insan öldürüldü. Gazze'de ölenlerin üçte birinden fazlası çocuk ve sayısız ceset hâlâ enkaz altında. Milyonlarca kişi daha fazla yerinden edilme, mülksüzleştirme ve acıyla karşı karşıya.

Hamas ve diğer silahlı gruplar tarafından rehin alınan ve Gazze'de tutulan en az 200 İsrailli hala tehlike altında ve İsrail'e yönelik ayrım gözetmeyen roket saldırıları sivilleri riske atıyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik sıkışan kuşatması su, yiyecek ve yakıt dahil olmak üzere ihtiyaçların bölgeye girişini engelliyor ve Gazze Şeridi'ndeki 2 milyondan fazla insan bu şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veriyor. İsrail'in işgal altındaki Gazze Şeridi'ne 16 yıldır uyguladığı yasadışı ablukanın yol açtığı insani felaket, çatışmalar derhal durdurulmadığı takdirde daha da kötüleşecek.

Çatışmanın tüm taraflarınca, savaş suçları da dahil olmak üzere, uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlalleri hız kesmeden devam ediyor.

Tüm bu dizginsiz yıkımın karşısında insanlık galip gelmeli

Ateşkes, tüm tarafların hukuka aykırı saldırılarına son verecek, Gazze'de artan ölü sayılarını durduracak ve yardım kuruluşlarının, insanların yaşadığı acılara çözüm bulmak için Gazze Şeridi’ne insani yardım, su ve tıbbi malzeme ulaştırmasına olanak tanıyacak. Ayrıca hastanelerin acilen ihtiyaç duydukları hayat kurtarıcı ilaçları, yakıtı ve ekipmanı almasına ve hasarlı koğuşların onarılmasına da olanak tanıyacak.

Ateşkes aynı zamanda Gazze'de tutulan rehinelerin serbest bırakılması konusunda müzakere yapılmasına ve uzun süredir devam eden ve daha fazla zulmü besleyecek olan cezasızlığın sona erdirilmesi için tüm tarafların işlediği savaş suçlarına ilişkin bağımsız uluslararası soruşturmaların başlatılmasına yönelik fırsatlar da sağlayacaktır. İsrail'in Filistinlilere dayattığı apartheid sistemini ortadan kaldırarak bu çatışmanın temel nedenleriyle mücadele etmek artık her zamankinden daha acildir.

Ne yapabilirsin?

Kampanyamızı imzalayabilir ve dünya liderlerini derhal ateşkes çağrısında bulunmaya ve Gazze'de devam eden insani felakete son vermeye çağırabilirsin.