Türkmen muhalif Azat İsakov işkence riski altında


İMZACI OLUN

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov

Sayın Cumhurbaşkanı,

Size, 20 Ekim 2021’de Rusya’nın Moskova Oblastı’na bağlı Nikonovo köyünde kaybolduğu günden bu yana nerede tutulduğu bilinmeyen muhalif aktivist Azat İsakov’un güvenliğinden endişe ettiğimi ifade etmek üzere yazıyorum. İsakov’un Türkmenistan Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nda alıkonulduğu düşünülmektedir.

Rusya’da yaşayan Türkmen göçmen işçi Azat İsakov 2019’dan beri Türkmenistan hükümetine yönelik eleştiriyle bilinmektedir ve Birleşelim! adlı muhalif hareketin üyesidir. İsakov 20 Ekim’de güvendiği bir kişiye bir mesaj ileterek Rusya polisinin kendisini gözaltına alacağından endişe ettiğini dile getirdi. O günden sonra bir daha kendisine ulaşılamadı.

9 Kasım’da Birleşelim! hareketinin bir üyesi, yapılan bilgi edinme başvurusu sonucunda Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan Azat İsakov’un 22 Ekim’de ülkeden ayrıldığını belirten resmi bir yanıt aldı. Ancak Azat İsakov gerekli seyahat belgeleri olmadığı için kendi imkanlarıyla ülkeden ayrılmış olamaz.

2020’den beri İsakov’un ve Türkmenistan’da yaşayan aile üyelerinin Türkmenistan Ulusal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri tarafından devamlı olarak tehdit edildiği bildirilmektedir. Bu tehditler aile üyelerini kaçırmayı ve tecavüze maruz bırakmayı da içermektedir.

Sizi,

- Azat İsakov’un akıbeti ve nerede tutulduğuyla ilgili bilgilerin acilen açıklanmasını sağlamak;

- Türkmenistan kolluk kuvvetleri gözetiminde tutuluyor ise işkence ve diğer türde kötü muameleye karşı korunmasını ve ailesine ve ihtiyaç duyabileceği tıbbi bakıma erişimini güvence altına almak;

- Azat İsakov’a uluslararası anlamda tanımlı bir suç isnat etmek üzere yeterli ölçüde güvenilir kanıtların bulunmaması halinde İsakov’un derhal serbest bırakılmasını sağlamak için tüm yetkilerinizi kullanmaya çağırıyorum.

Saygılarımla,


İsakov'un, Türkmenistan Ulusal Güvenlik Bakanlığı binasında hiç kimseyle görüştürülmeksizin alıkonulduğu öne sürülüyor.

Türkmenistan’da Birleşelim! adlı muhalif hareketin üyesi Türkmen aktivist Azat İsakov 20 Ekim’de Rusya’da kayboldu. Daha sonra İsakov’un Türkmenistan’da olduğu bildirildi. Birleşelim! hareketinin yayınladığı açıklamaya göre İsakov, Türkmenistan’ın kuzeydoğusundaki Türkmenabat’ta Ulusal Güvenlik Bakanlığı binasında hiç kimseyle görüştürülmeksizin alıkonuluyor. Azat İsakov’un akıbeti ve nerede tutulduğu resmi makamlar tarafından doğrulanmalıdır. İsakov işkence ve diğer türde muamele riski altındadır ve derhal serbest bırakılmalıdır.

Ek Bilgi

Birleşelim! hareketi, sosyal medya üzerinden aktif olarak Türkmenistan hükümetini eleştiren muhalif bir gruptur. Grup, Facebook ve Youtube sayfalarında ülkedeki toplumsal sorunlara dikkat çeken ve Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’u insanların ihtiyaçlarına yanıt vermeye çağıran videolar paylaşıyor. Birleşelim! hareketi 2020’nin Mart ayında Türkiye’deki Türkmen göçmen işçilerin toplu halde zehirlenmesinin ve Nisan ayında Lebap bölgesindeki kasırga felaketinin ardından faaliyetlerini artırdı.

Azat İsakov’un anne ve babası, eşi ve çocukları Türkmenistan’da yaşıyor. İsakov’un internette aktivizme başlamasından bu yana Ulusal Güvenlik Bakanlığı’ndan tehditler aldıklarını bildiriyorlar. 24 Temmuz 2020’de Bakanlık yetkilileri, İsakov’un Rusya’daki yerini soruşturmak için ailenin telefonuna el koydu. İki gün sonra, hükümet yanlısı bir YouTube kanalı Azat İsakov’un Rusya’daki adresini bildiklerini açıkladı. Bundan kısa bir süre sonra İsakov tehditler almaya başladı ve Türkmenistan’a geri dönmesi istendi. İsakov zulme maruz bırakılmaktan endişe ediyordu ve belgeleri çalındıktan sonra çalışma iznini yenilemek için Rusya’nın göç idaresine gitmeyi reddetti. 15 Eylül’de Rusya polisi İsakov’u gözaltına aldı, iki gün sonra ise serbest bıraktı. 20 Ekim’de İsakov kayboldu ve 22 Ekim’de Türkmenistan’a geri döndüğü bildirildi.

Birleşelim! aktivistleri hareketin YouTube kanalından bir açıklama yayınlayarak, İsakov’un, muhalif kişilere ve gazetecilere zulmettiği ve işkence uyguladığı bilinen Türkmenabat Emniyet Müdürlüğü 6. Şube’de hiç kimseyle görüştürülmeksizin alıkonulduğunu savundu.