George Floyd için adalet talep et!


İMZACI OLUN

Minnesota Valisi Tim Waltz

Sayın Minnesota Valisi Tim Waltz,

25 Mayıs 2020’de Minnesota Eyaleti’ne bağlı Minneapolis’te 46 yaşındaki George Floyd’un kendisini gözaltına almak isteyen polisler tarafından öldürüldüğünü öğrenmekten derin bir üzüntü yaşıyorum. Bu trajediden sorumlu polis memurlarının uygulamaları hiçbir şekilde haklı gösterilemez. Bu uygulamalar, ABD’deki ırksal ve etnik azınlıklara karşı aşırı güç kullanımına ilişkin yaygın pratiği yansıtmaktadır.

Size, bağımsız bir savcıyı görevlendirme ve bu cinayetin cezasızlıkla sonuçlanmamasını sağlama çağrısında bulunuyorum. Ailesi için George’un öldürülmesine yol açan gereksiz şiddete karşı bir nebze olsun adalet sağlanmalıdır.

ABD’de polisin, özellikle ırksal ve etnik azınlıklara karşı gereksiz, aşırı ve hukuka aykırı güç kullanımı son derece kaygı vericidir ve derhal son bulmalıdır. Size, polisin hukuka aykırı güç kullanımının kabul edilemez olduğu ve bundan böyle bu pratiğe müsamaha gösterilmeyeceğine ilişkin net bir mesaj iletmek üzere gerekli adımları atmanız çağrısında bulunuyorum. Hiç kimse, kendisini korumakla görevli kişilerle muhatap olurken hayatından kaygı duymamalıdır.

George Floyd bugün hayatta olmalıydı.

Saygılarımla,


Uyarı: Aktarılan olayların ayrıntıları rahatsız edici olabilir.

Bir polis memurunun yedi dakika boyunca duruşunu değiştirmeden, diziyle boynuna bastırdığı sırada George Floyd, “Lütfen, nefes alamıyorum!” diyordu. Elleri kelepçeli bir şekilde yere yatırılan George “Ölmek üzereyim” diye sesleniyordu.

Polis memuru en sonunda dizini çektiğinde George’un bedeni hareketsizdi. George’un kaldırdığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

George Floyd, silahsızdı. Alışverişe gittiği markette çalışan kişi, onun sahte para vermek istediğini düşündü. Polise ulaşan o telefon, George’un öldürülmesiyle sonuçlandı. Polis hukuka aykırı güç kullanmasaydı, George bugün hayatta olacaktı.

George, siyah Amerikalılara yönelik ırkçı şiddete dayalı birçok eylemin ardından öldürüldü. ABD’de akıl almaz boyutlara varan şiddet ve ayrımcılığı ortaya koyan bu cinayetler, daha önce de birçok kez işlendi. Koşu yaparken öldürülen Ahmaud Arbery, uyurken üzerine polis tarafından ateş açılan Breonna Taylor ve daha birçok kişi örnek verilebilir. Polis, başta ırksal ve etnik azınlıklara karşı olmak üzere, özellikle de siyah Amerikalılara karşı inanılmaz bir sıklıkla insan hakları ihlalleri işliyor. Polis, yalnızca 2019’da ABD’de binin üzerinde kişinin ölümünde rol oynadı.

George’un öldürülmesinden sorumlu polis memurlarının işine son verildi, ancak adaletin sağlandığı söylenemez. George’un ailesi ve yakınları, sorumluluk taşıyan herkesten hesap sorulmasını ve böyle bir cinayetin bir daha işlenmemesi için gerekli güvencelerin oluşturulmasını istiyor. ABD’de George’un öldürülmesini protesto etmek için sokaklara çıkan ve yetkililerden yanıt talep eden insanlar ise polis baskısıyla karşılaşıyor.

Hemen harekete geç ve ABD yetkililerine, George Floyd’un öldürülmesinde sorumluluk taşıyan herkesten hesap sorulmasını sağlama çağrısı yap!