Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı çıktığı için hapsedildi


İMZACI OLUN

Saint Petersburg Savcısı

Sayın Savcı, 

Sizi, Ukrayna’daki savaşı eleştirdiği için tutuklanan Aleksandra Skoçilenko’yu serbest bırakmaya çağırıyorum. Aleksandra dahil herkesin fikirlerini özgürce ifade etme hakkı vardır. Hakkındaki tüm suçlamalar düşürülmeli ve Aleksandra cezaevinden derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.  
Aynı zamanda, size, serbest bırakılıncaya kadarki sürede Aleksandra’nın uluslararası standartlara uygun koşullarda tutulmasını ve yeterli sağlık hizmetlerinin yanı sıra sağlık sorunu nedeniyle ihtiyaç duyduğu yiyeceklere erişebilmesini sağlamanız için çağrı yapıyorum. Aleksandra, cezaevi personeli ve koğuşundaki diğer kişilerin tacizine karşı korunmalıdır. 

Saygılarımla, 


Rusya'da bir marketteki ürünlerin fiyat etiketlerini, Ukrayna işgaline dair bilgi notlarıyla değiştirdiği için tutuklanan Aleksandra 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıya!

Aleksandra Skoçilenko, Rusya’da yaşayan bir sanatçı. Savaşa karşı bir insan olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline sessiz kalmak istemedi. 

Savaşa karşı barışçıl bir protesto yapmak isteyen Aleksandra’nın aklına bir fikir geldi: Bir markette ürünlerin fiyat etiketlerinin üzerine Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında gerçek bilgiler içeren küçük kağıtlar yapıştıracaktı. Bu eylemini 31 Mart 2022’de Saint Petersburg’da gerçekleştirdi. 11 Nisan 2022 günü, sabah erken saatlerde polis tarafından gözaltına alındı. Aleksandra o günden beri korkunç koşullarda tutuklu yargılanıyor ve suçlu bulunduğu takdirde 10 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir. 

Aleksandra hakkındaki suçlama “Rusya Federasyonu’nun Silahlı Kuvvetleri’ni kullanması hakkında kasten yanlış bilgi yaymak”. Bu suç, Rusya Hükümeti tarafından Mart 2022’de, Rusya halkının Ukrayna’nın işgalini eleştirmesini engellemek için ceza kanununa alelacele eklendi. Bu madde kapsamında onlarca kişi gözaltına alındı. 

Bir insanın, barışçıl protesto hakkını kullandığı için yargılanması kabul edilemez. Birlikte Aleksandra’nın ve adaletsizliğe uğrayan, susturulmak istenen tüm hak savunucularının sesi olmalıyız! Rusya, Aleksandra’yı hemen serbest bırakmalı. Kampanyamıza imzacı ol! 

Aleksandra için daha fazlasını yapmak istersen:    

Birlikte Aleksandra’ya moral verelim! 

Dünyanın bambaşka bir noktasında, hiç tanımadığı birinin onunla dayanışma içinde olduğunu bilmek Aleksandra’ya moral verecektir. Ona bir umut mesajı yaz ve gönder. Aleksandra, kedileri, müziği ve sanatı çok seviyor, belki mesajına bu konularla ilgili cümleler de eklersin.  

Aleksandra’ya dayanışma mesajı iletmek istersen: 

Facebook: https://www.facebook.com/sasha.skochilenko  
Instagram: @skochilenko  

Mektup adresi: 
Aleksandra Skochilenko  
Write for Rights 
Amnesty International 
1 Easton Street, 
London, 
WC1X 0DW