İşkenceye karşı çıktıkları için cezaevine girebilirler


İMZACI OLUN

Malta Başsavcısı

Sayın Başsavcı,

Size, El Hiblu 3’lüsüne yönelik tüm suçlamaları düşürmeniz ve dosyayı kapatmanız için çağrı yapıyorum.

Davaya konu edilen olayın yaşandığı sırada, aralarından biri yalnızca 15, diğeri ise 16 yaşında olan üç genç, ızdıraba ve işkenceye maruz kalabilecekleri Libya’ya geri götürülmeye karşı çıktıkları için ömür boyu hapsedilebilir. Buna karşılık, kendilerine yöneltilen ağır suçlamalara ilişkin son derece yetersiz kanıtlar bulunmaktadır.

Üç genç, denizde kurtarıldıktan sonra kendilerinin ve kurtarılan kişilerin hayatını savunmak için yolcular ile El Hiblu isimli petrol tankerinin mürettebatı arasında tercümanlık yapmıştı.

Şu an büyük zorluklar ve şiddetli bir travma yaşıyorlar. Adaleti sağlayın: Suçlamaları düşürün ve dosyayı kapatın.

Saygılarımla,


Onlar, Libya’daki şiddetten kaçmak için bir botla denize açılan üç gençti. 100’ün üzerinde kişiyle birlikte bindikleri şişme bot denizde sürüklenmeye başlayınca El Hiblu isimli petrol tankeri tarafından kurtarıldılar. Güvende olduklarını zannettiler, ancak El Hiblu mürettebatı onları neredeyse kesin olarak işkenceye maruz kalacakları Libya’ya geri götürmek istedi. Bunun üzerine bir protesto başladı. Üç genç, kendilerinin ve kurtarılan herkesin hayatını savunmak için taraflar arasında tercümanlık yaptı. Şimdi ise Malta limanında tutuluyorlar ve ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıyalar.

El Hiblu 3’lüsü için adalet talep et!

El Hiblu 3’lüsü, bu isimle bilinirlik kazanmadan önce futbol ve basketbol seven üç gençti. Yola çıktıklarında 15, 16 ve 19 yaşlarında olan üç genç, hepimiz gibi daha güvenli ve daha iyi bir hayat yaşamak istiyordu.

Bu ortak amaç onları Gine ve Fildişi Sahili’nden Libya’ya götürdü. Libya’da mültecilerin ve göçmenlerin tutulduğu şiddet ve işkence koğuşlarından kaçmak için 100’ün üzerinde kişiyle birlikte Avrupa’ya doğru yola çıkan bir bota bindiler.

Bir süre sonra denizde sürüklenmeye başlayan bot, El Hiblu isimli petrol tankeri tarafından kurtarıldı. El Hiblu’nun mürettebatı, kurtardıkları kişilere onları Libya’ya geri götürmeyeceklerine dair söz verdi ama buna rağmen onları hukuka aykırı şekilde Libya’ya geri götürmek istedi.

Bunun üzerine bir protesto başladı. Üç gençten durumun yatışması için yardım etmeleri istendi. Denizde kurtarılanlar ile El Hiblu mürettebatı arasında tercümanlık yapan gençler, kurtarılan kişilerin Libya’da yeniden işkenceye uğramama haklarını savundu. Böylece mürettebat, tankerin rotasını Avrupa’ya çevirdi.

Ancak tankerin Malta sularına girmesinin ardından, Malta yetkilileri, üç gencin tankere zorla el koyduğu iddiasıyla baskın düzenledi. Yetkililerin gençlere yönelik suçlamaları, bu kişilerin ömür boyu hapis cezasına mahkum edilmesiyle sonuçlanabilir.

Yalnızca güvenliklerini savunmaya ve kurtarılan herkesi korumaya çalışan üç genç mevcut durumda Malta limanında tutuluyor.

El Hiblu 3’lüsü ile dayanışma göster

Onlara dayanışma ve umut mesajlarını ilet. Bir fotoğrafını çek ve #ElHiblu3 etiketiyle sosyal medya hesaplarında paylaş.