Biber gazı kapsülüyle yüzünden vurularak öldürüldü


İMZACI OLUN

Soruşturma savcıları

Savcılık makamına, 

Bir protesto sırasında biber gazı kapsüllerinin sorumsuzca kullanılması sonucunda öldürülen Zineb Redouane’ın ölümüne ilişkin hesap verebilirliği eksiksiz olarak sağlamanızı talep etmek üzere yazıyorum. Kapsülü ateşlediğinden şüphe edilen polis memuru ve bağlı olduğu emir-komuta zinciri dahil olmak üzere, Redouane’ın öldürülmesinde sorumluluğu bulunan herkes yargı önüne çıkarılmalıdır. 
Ayrıca, polisin hukuka aykırı güç kullanımına maruz kalan kişilerin adalete erişebilmesini sağlamak için gerekli tedbirlerin uygulanması için çağrı yapıyorum. Cezasızlığa son vermek, işkence ve diğer türde kötü muamele uygulayanlar dahil kolluk yetkililerinin hukuka aykırı güç kullanımı hakkındaki tüm suç duyurularının, soruşturmaların, yargılamaların ve mahkumiyet kararlarının yayımlanması yoluyla şeffaflık gerektirir. 

Saygılarımla, 


Zineb'in öldürülmesinin üzerinden dört yıl geçmesine rağmen ölümüne ilişkin soruşturma halen tamamlanmadı; hiç kimse suçlanmadı ve görevden alınmadı. 

Zineb Redouane, Fransa’nın Marsilya kentinde yaşayan 80 yaşındaki bir kadındı. 1 Aralık 2018 akşamı evinde yemek yaparken; içeri aniden biber gazı doldu: Marsilya’daki kötü yaşam koşullarını protesto eden insanlara polis memurları tarafından sıkılan gazdı bu. Zineb, kapatmak için pencerenin yanına geldi. Polis memurlarından biri, biber gazı kapsül fırlatıcısını Zineb’in bulunduğu yöne doğru çevirdi ve ateşledi. Zineb, MP7 biber gazı kapsülüyle yüzünden vuruldu ve hastaneye kaldırıldı. Yüzündeki ağır yaralar, çene kemiğindeki kırıklar ve damağının çökmesi nedeniyle nefes alamayan Zineb’in acilen ameliyat olması gerekti fakat anestezi etkisi altında kalbi durdu. 

Zineb, biber gazı kapsülünün sorumsuzca kullanılması sonucunda öldürüldü. Yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen ölümüne ilişkin soruşturma halen tamamlanmadı; hiç kimse suçlanmadı ve görevden alınmadı. Müzik dinlemeyi ve çiçekleri seven Zineb’in ailesi hâlâ olanlara inanamıyor ve adalet bekliyor. 

Bir insanın, biber gazı kapsülü nedeniyle hayatını kaybetmesi kabul edilemez. Birlikte Zineb’in sesi olmalı ve onun için adaletin sağlanmasını talep etmeliyiz! Fransa, Zineb’in ölümüne neden olan biber gazı kapsülü ile ilgili etkin soruşturma yürütmeli, sorumluları bularak adalet önüne çıkarmalı!  Kampanyamıza imzacı ol! 

Zineb için daha fazlasını yapmak istersen: 

Ailesine yalnız olmadıklarını göster. Zineb’in başına gelen bu korkunç olayın ardından ailesi yıllardır adalet mücadelesi veriyor.  Onların desteğe çok ihtiyacı var. Dünyanın bambaşka bir noktasında, hiç tanımadığı birinin onunla dayanışma içinde olduğunu bilmek, Zineb’in ailesine moral verecektir. Dayanışma ve umut mesajlarını iletmek istersen onlara bir mektup gönderebilirsin. 

Mektup adresi: 
Amnesty International France  
10 Jours pour signer 2022  
76 boulevard de la Villette  
75019 Paris,  
FRANCE