15 yaşında ve canı pahasına ırkçılığın karşısında


İMZACI OLUN

Knesset Çocuk Hakları Komitesi Başkanı

Sayın Milletvekili

Janna Jihad’ın tek isteği normal bir çocukluk yaşamak. Ancak 15 yaşındaki Janna, sistematik ayrımcılık ve baskıların norm haline geldiği, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da yaşıyor. Dayısının İsrail ordusu tarafından öldürüldüğüne tanıklık eden Janna, bu olayın ardından yurttaş gazeteciliğine başladı. İsrail ordusunun çocuklar dahil Filistinlilere yönelik baskıcı ve çoğunlukla öldürücü tavrını belgeliyor ve ifşa ediyor. İsrail, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni imzaladığı halde İşgal Altındaki Filistin Toprakları’nda yaşayan Filistinli çocukları sözleşmenin güvencelerinden mahrum bırakmaktadır.

Bugün, Janna’nın ilkeli gazeteciliği onu taciz ve ölüm tehditlerinin hedefi haline getirmiş durumda. Sizi, Janna’ya yönelik ayrımcılığa son vermeye ve Janna ile diğer tüm Filistinli çocukları zarar görmekten koruyarak Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerinizi yerine getirmeye çağırıyorum.

Saygılarımla


İsrail ordusunun yaptıklarını daha 7 yaşındayken belgelemeye başlayan Janna, ölümle tehdit ediliyor ama yılmıyor çünkü özgürlüğün adaletin, barışın ve eşitliğin anlamının ne olduğunu bilmek istiyor. Şimdi Janna’nın yanında olmalıyız. “Haklar için yaz” kampanyamızı imzala, kelimelerin gücünü kullan, değişimin öncüsü ol!

Janna Jihad dünyanın en genç gazetecisi. Bu unvanın hikayesi ise epey sarsıcı. Daha yedi yaşındayken İsrail ordusu Janna’nın dayısını öldürdü. O ise olanları annesinin telefonu ile kaydetti ve dünyayla paylaştı. Sonraki yıllarda da Filistinlilerin İsrail güçleri tarafından maruz kaldığı ırkçı şiddeti kaydetmeye ve paylaşmaya devam etti. 13 yaşına geldiğinde ise dünyanın en genç gazetecisi olarak kabul edildi.

Aslında Janna’nın tek isteği normal bir çocukluk yaşamak. Bu hayalini kende kelimeleriyle şöyle ifade ediyor: “Arkadaşlarımla başımıza gaz kapsülleri yağmadan futbol oynayabilmek istiyorum.” Ancak İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da topraklarında yaşayan bir çocuğun hayatı, bu en basit isteklerin bile gerçekleşemediği bir kaos, ayrımcılık, tehdit, korku ve şiddet ortamından ibaret.

İsrail güçleri, Filistinlilerin yaşamını gece yarısı baskınlarıyla, ev ve okul yıkımlarıyla kabusa çeviriyor. Haklarını savunan topluluklar, şiddetle yüz yüze kalıyor. Bu şiddetten özellikle Filistinli çocuklar etkileniyor. Bu güne kadar yüzlerce çocuk, İsrail güçleri tarafından öldürüldü ya da yaralandı.

İsrail, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni imzalamasına rağmen Batı Şeria’daki Filistinli çocukları sözleşmenin güvencelerinden mahrum bıraktı. Sadece İsrailli çocuklar koruma altında; Janna’nın yaşadığı yerin yakınlarındaki hukuka aykırı yerleşimlerde yaşayan çocuklar da buna dahil.

Bu bahsettiklerimiz hak ihlallerini cesurca belgeleyen Janna’nın ilkeli gazeteciliği onu taciz ve ölüm tehditlerinin hedefi haline getirdi. Ama onun vazgeçmeye hiç de niyeti yok. Diyor ki; “Sistematik ırkçılıkla karşı karşıya kalmadan özgürlüğün benim topraklarımda ne anlama geldiğini, adaletin, barışın ve eşitliğin anlamının ne olduğunu bilmek istiyorum.”

Bu isteği gerçekleştirmek için kelimelerin gücünü kullan. Yirmi yıldır dünya çapında devam eden ve pek çok hak savunucusunun özgürlüğüne kavuşmasını sağlayan “Haklar için yaz” kampanyamızı imzalayarak Janna için değişimin öncüsü ol. URL

İsrail’e çağrı yap: Janna ayrımcılığa ve şiddete karşı korunmalı

Janna’nın senin kelimelerine ihtiyacı var!

“İmzamı verdim, yapabileceğim başka ne var?” diyorsan, kelimelerine güven. Onların anlamları kağıt üzerinde göründüğünden büyük.

Janna’ya bir dayanışma ve umut mesajı yaz, fotoğrafını çekerek Janna’nın Facebook sayfasında paylaş ve posta ile aşağıdaki adrese gönder:

Facebook: https://www.facebook.com/Janna.Jihad

Amnesty International
6 Ibn Jubair Street
Shiekh Jarrah
PO BOX 42626
Jerusalem, Israel

Yalnız olmadığını, birilerinin dünyanın bambaşka bir noktasında onun için mücadele ettiğini bilmek, ayrımcılığa karşı tüm dünyaya örnek olan genç gazeteciye güç verecektir.