Kadın haklarını savunduğu için kilit altında


İMZACI OLUN

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud

Sayın Suudi Arabistan Kralı,

Nesime el-Seda, Suudi Arabistan’ın gurur duyması gereken bir kadın. Nesime, hayatı boyunca, kadınların açık ve hareketli bir toplumun aktif üyeleri olması vizyonu doğrultusunda özgürlüklerinin geliştirilmesi için mücadele etti.

Ancak yetkililer, Sayın el-Seda’nın çabalarını takdir etmek yerine, Temmuz 2018’de onu tutukladı ve bir yıl boyunca hücre hapsinde tuttu. Size, Sayın el-Seda’yı ve gözaltında tutulan diğer tüm kadın hakları savunucularını derhal ve koşulsuz serbest bırakmanız için çağrı yapıyorum.

Saygılarımla


Nesime, hayatının büyük bir bölümünde Suudi Arabistan’da kadın özgürlüğü için mücadele etti. Ancak bu mücadelede kendi özgürlüğünü kaybetti. Kadınların araç sürme hakkını ve gündelik işlerini erkek bir ‘vasi’ olmaksızın gerçekleştirme hakkını savunan, önde gelen 13 kadın aktivistten biriydi. Nesime yalnızca kadın haklarını savunmak için sergilediği barışçıl çabalar nedeniyle Temmuz 2018’de tutuklandığından beri cezaevinde işkenceye maruz kalıyor ve hücre hapsinde tutuluyor.

Suudi Arabistan’a Nesime’yi derhal serbest bırakma çağrısı yap!

Nesime el-Seda hayvanları seviyor ve evindeki bahçesine özenle bakıyor. Cezaevindeki koğuşunda bile itinayla yetiştirdiği bir bitkisi var. Nesime’nin çok özlediği dış dünyayla arasındaki tek bağ bu bitki.

Nesime, hayatının büyük bir bölümünde Suudi Arabistan’da kadın özgürlüğü için mücadele etti. Ancak bu mücadelede kendi özgürlüğünü kaybetti. O, kadınların araç sürme hakkını ve gündelik işlerini erkek bir ‘vasi’ olmaksızın gerçekleştirme hakkını savunan, önde gelen aktivistlerden biriydi.  

Suudi Arabistan’ın vasilik yasaları, kadınların dışarı çıkmak ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamak için erkek yakınlarından izin almalarını gerektiriyordu. Son aylarda bu yasaların yürürlükten kaldırılmasına rağmen, vasilik sistemine son verilmesi için mücadele eden kadınlar halen cezaevinde. Nesime, 2016’da yazdığı bir yazıda şu soruları sormuştu:

“Neden daha çocuk yaştaki bir erkek çocuğun yetişkin bir kadına vasilik yapması gerekiyor? Neden bir kadının yetişkin sayıldığı, kararlarının ve hayatının sorumluluğunu alabildiği bir yaş yok? Neden kadının hayatından sorumlu bir erkeğin varlığı şart?”

Nesime’ye moral ver

Sosyal medya hesaplarında bahçe işleriyle uğraşırken veya güneşin tadını çıkarırken çektiğin bir fotoğrafını paylaş. @nasema33 ve @KingSalman hesaplarını etiketlemeyi unutma ve #NesimeyeÖzgürlük #FreeNassima hashtaglerini kullan.