16 yaşında, gözaltında işkence gördü


İMZACI OLUN

Belarus Cumhuriyeti Başsavcısı

Sayın Başsavcı

Mikita Zalatarou, 10 Ağustos 2020’de Gomel şehrinde sokakta bir arkadaşını beklerken protestocu bir grubun içine sürüklendi. O tarihte 16 yaşında olan epilepsi hastası Mikita, 24 saat içinde, polis tarafından Molotof kokteyli atmakla suçlanarak gözaltına alındı. Memurlar Mikita’yı dövdü, elektrik şokuna maruz bıraktı, herhangi bir avukatın veya yetişkinin olmadığı bir odada sorguladı ve duruşmaya çıkarmadan önce altı ay kilit altında tuttu. Mikita, şiddete başvurduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığı halde suçlu bulundu ve beş yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Sizi, Mikita’nın, çocuklar için belirlenen uluslararası adalet standartları çerçevesinde, adil bir şekilde yargılanmak üzere tahliye edilmesini sağlamak için tüm gücünüzü kullanmaya çağırıyorum.

Saygılarımla


16 yaşında kanıt olmadan göz altına alınan, dövülen, işkence gören ve hapse atılan Mikita, desteğini bekliyor!

Mikita Zalatarou, Belarus’ta yaşayan ve epilepsi hastalığı ile baş eden bir genç. 2020 yılında başına şaşkınlık verici bir olay geldi ve hayatının seyri değişti: göz altına alındı, dövüldü, yetersiz delillle hapse atıldı. Peki bir gencin hayatı nasıl aniden böyle karardı?

Mikita’nın babası her şeyin Ağustos 2020’de başladığını söylüyor. Mikita, o tarihte, Belarus’un güneydoğusundaki Gomel şehrinin ana meydanında buluşmak için sözleştiği bir arkadaşını bekliyordu. O sırada aynı meydanda toplanan insanlar, 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçlarını barışçıl biçimde protesto ediyordu. Polis protestoya müdahale etti. Bu müdahale üzerine kalabalık koşmaya başladı, birileri Mikita’ya koşmasını söyledi, o da koştu.

Ertesi gün, 11 Ağustos’ta, polis memurları Mikita’nın evine geldi. Onu iki polis memuruna Molotof kokteyli atmakla suçladılar ve döverek gözaltına aldılar. Gözaltında Mikita’yı elektrik şoku veren bir copla dövdüler. Avukatın veya yetişkinin olmadığı bir odada sorguladılar ve duruşmaya çıkarmadan önce altı ay cezaevinde tuttular.

Video kanıtlar, şiddete başvurduğunu göstermediği halde Mikita kamu düzenini bozmak ve yasadışı patlayıcı madde kullanmaktan suçlu bulundu. Hakim, Mikita’yı, çocuk ıslah evinde beş yıla mahkum etti.

Minecraft oynamayı ve rap müzik dinlemeyi seven 17 yaşındaki bir gencin kilometrelerce ötede yaşadığı bu adaletsizlik, insanlık onurunu savunan herkesi ilgilendiriyor.

Yirmi yıldır dünya çapında devam eden ve pek çok hak savunucusunun özgürlüğüne kavuşmasını sağlayan “Haklar için yaz” kampanyamızı imzalayarak Mikita için değişimin öncüsü ol!

Belarus’a çağrı yap: Mikita serbest bırakılmalı ve adil bir şekilde yargılanmalı

Mikita’nın senin kelimelerine ihtiyacı var!

Mikita’nın derhal serbest bırakılıp adil bir şekilde yargılanması için Belarus yetkililerine seslendin mi? URL

“Yapabileceğim başka ne var?” diyorsan, kelimelerine güven. Onların anlamları kağıt üzerinde göründüğünden büyük.

Mikita’ya kelimelerinle umut ve dayanışma gönderebilirsin. Yalnız olmadığını, birilerinin dünyanın bambaşka bir noktasında onun için mücadele ettiğini bilmek, bu genç insana güç verecektir.

Mikita gibi Minecraft oyununu seviyorsan oyun içinde özgürlüğü ve umudu simgeleyen ortamlar yaratmaya çalış, bunların çıktısını al ve aşağıdaki adrese postala.

Educational Colony V.K – 2
ul. Batova 4
Bobruisk
213800 Mogilevskaya Obl.
Belarus