Rusya, Ukrayna'da saldırılara son ver ve sivilleri koru!


İMZACI OLUN

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu

Sayın Savunma Bakanı,

Sizi uluslararası hukuka saygı göstermeye, sivilleri korumaya ve Ukrayna’daki saldırılarınızı durdurmaya çağırmak üzere yazıyorum.

24 Şubat’ta Rusya işgali başladığından beri, Uluslararası Af Örgütü, sivil yerleşimleri ve yapıları hedef alan ve sivillerin öldürülmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan gelişigüzel saldırılar dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukukuna yönelik artan ihlalleri belgelemektedir.

Hastaneler ve okullar gibi koruma altında olan sivil yapılara düzenlenen saldırılar, balistik füzeler, misket bombaları ve hedef hassasiyeti olmayan diğer patlayıcı silahların kullanımı savaş suçu teşkil edebilir. Bu suçlarda sorumluluk taşıyan tüm faillerden hesap sorulmalıdır.

Rusya Federasyonu, uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini açıkça ihlal ediyor. Eylemleri, BM’nin temelini oluşturan kural ve ilkelere tamamen aykırıdır. Ayrıca, hesap vermekten kaçınmak için BM Güvenlik Konseyi’ndeki daimi üye statüsünü suiistimal etmektedir.

Size bir kez daha sesleniyorum, tüm dünya sizin insan haklarına ve insancıl hukuka aykırı saldırılarınızı izliyor. Sizi, uluslararası hukuka riayet etmeye, sivilleri korumaya ve Ukrayna’daki saldırılarınızı durdurmaya çağırıyorum.

Saygılarımla,


Rusya Federasyonu Savunma Bakanı’na sen de mesajını ilet: Rusya ordusu, geniş alan etkili ayrım gözetmeyen silahları kullanmaya ve Ukrayna’da sivillere yönelik saldırılara derhal son vermeli!

Ukrayna halkı şu anda feci bir insan hakları kriziyle karşı karşıya. Çocuklar dahil çok sayıda insan ölüyor, binlercesinin ise hayatı risk altında. Hemen harekete geçerek Rusya yetkililerinin Ukrayna’da sivilleri korumasını ve bu saldırılara son vermesini talep et!

24 Şubat sabahı saat 05.00’te, Ukrayna genelinde insanlar ülkelerinin Rusya ordusu tarafından işgal edildiği haberine uyandı. Gece yarısı Rusya tankları ülkeye girdi ve birçok yerde askeri saldırılar başladı. O günden beri, Rusya hükümeti Ukrayna’nın başkentine saldırılarını artırmayı sürdürüyor.

İşgalin ilk saatlerinden itibaren Uluslararası Af Örgütü Kanıt Laboratuvarı ülke genelinde sivilleri hedef alan gelişigüzel saldırılara ilişkin haberleri ve video görüntülerini doğruladı. Hastanelere ve okullara yönelik saldırıları, balistik füzeler gibi ayrı gözetmeyen silahların ve misket bombası gibi yasaklı silahların kullanıldığını belgeledi. Siviller ölüyor ve Rusya birlikleri tarafından şimdiden olası savaş suçları işleniyor.

Rusya, hiçbir hukuki gerekçe olmadan başka bir ülkeye karşı güç kullanarak Birleşmiş Milletler Antlaşması’nı açıkça ihlal ediyor. Hesap vermekten kaçınmak için BM Güvenlik Konseyi’ndeki daimi üye statüsünü suiistimal ediyor. Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya karşı başlattığı bu saldırı eylemine son vermeli ve sivilleri koruyarak uluslararası hukuka saygı göstermeli.

Ukrayna halkı korkunç bir insan hakları krizi yaşıyor; ancak buna dur diyecek kadar kalabalığız. Birlik olmalı ve Ukrayna halkını korumak için elimizden geleni yapmalıyız.

Uluslararası Af Örgütü Kanıt Laboratuvarı aşağıda listelenen olaylara dair kanıtları inceledi ve ihlalleri doğruladı:

  • Vuhledar bölgesindeki bir hastanenin yakınına işgalin ilk saatlerinde 24 Şubat 2022’de yerel saatle 10.30’da saldırı yapıldı. Hastane yakınına isabet eden balistik füze saldırısı sonucu dört sivil hayatını kaybetti ve 10 sivil yaralandı.
  • 24 Şubat 2022’de yerel saatle 08.00 civarında Harkiv bölgesinde muhtemel hedefi Chuhuiv Hava Üssü olan bir saldırı gerçekleştirildi. Bir füze veya roket olduğu düşünülen ateşlenen silah, bir apartmana çarparak en az bir sivil erkeğin ölümüne, iki sivil kadının yaralanmasına ve büyük bir yangın hasarına neden oldu.
  • 24 Şubat 2022’de Uman’da saat 07.00’de gerçekleştirilen saldırıda ise bir sivil erkek hayatını kaybetti ve yakınında bulunan bir restoran zarar gördü.
  • 25 Şubat 2022 sabahı, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda sivillerin sığındığı bir anaokulunun kullanımı uluslararası çapta yasak olan misket bombalarıyla vuruldu. Saldırıda biri çocuk üç kişi öldürüldüğü, bir diğer çocuk ise yaralandı. Saldırının, yakınlarda bulunan ve yerleşim yerlerinde misket bombaları kullanmaya dair sicili olan Rusya güçleri tarafından yapıldığı anlaşılıyor. Saldırının hedefi okulun 300 metre kuzeyindeki lojistik depolama alanı olabilir. Ancak misket bombaları, %20’ye kadar varan aşırı yüksek hata oranıyla patlayıcıları geniş bir alana yaydıkları ve bu özellikleri nedeniyle sivilleri tehdit ettikleri için doğası gereği gelişigüzel silahlardır ve yüzün üzerinde ülkenin desteklediği bir sözleşme ile uluslararası çapta yasaklanmıştır. Bu silahların kullanılması, gelişigüzel saldırı yasağını ihlal eder.