Protestoya katıldığı için işkence gördü ve haksız yere tutuklandı


İMZACI OLUN

İran Yargı Gücü Başkanı

Sayın Yargı Gücü Başkanı, 

Sizi, barışçıl protestolara barışçıl katılımı nedeniyle keyfi olarak tutuklanan Vahid Afkari’yi derhal serbest bırakmaya, ona yönelik haksız mahkumiyet kararlarını ve cezaları bozmaya ve insan haklarını barışçıl biçimde kullanmasından kaynaklanan tüm suçlamaları düşürmeye çağırıyorum. 
Vahid Afkari, Fars eyaletindeki Adilabad Cezaevi’nde hücre hapsinde tutuluyor ve masumiyetini ortaya koyan çok sayıda kanıt yetkililerce gözardı ediliyor. Afkari, serbest bırakılıncaya kadarki sürede, mahpuslara yönelik muameleye ilişkin uluslararası standartları karşılayan koşullarda tutulmalı, gerektiğinde cezaevi dışında yeterli sağlık hizmetlerine erişebilmeli ve ailesi ile görüşebilmelidir.

Saygılarımla, 


Bir insanın, barışçıl protesto hakkını kullandığı için öldürülmesi, yargılanması, mahkum edilmesi kabul edilemez. Vahid’in ve adaletsizliğe uğrayan, susturulmak istenen tüm hak savunucularının sesi olmak için bize katıl!

Vahid Afkari, İran Şiraz’da yaşayan, birbirine sıkı sıkıya bağlı Afkari Ailesi’nin bir ferdi. Maalesef Afkari Ailesi birbirinden koparıldı; onlara çok büyük acılar yaşatıldı, yaşatılmaya da devam ediyor.  
Üç kardeş, Vahid, Navid ve Habib, eşitsizlik ve siyasi baskılara karşı 2016, 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenen protestolara barışçıl yollarla katıldı. Vahid ve Navid protestoya katıldıkları için 17 Eylül 2018’de, Habib ise üç ay sonra gözaltına alındı. 

İran yetkilileri üç kardeşi hücre hapsinde tuttu, işkenceye maruz bıraktı. İşlemediklerini defalarca söyledikleri suçları “itiraf etmeye” zorlandılar. Yargı sürecinde yapılan büyük bir yanlışla kardeşler, protestolara barışçıl katılımlarından kaynaklanan siyasi güdümlü suçlamalardan mahkum edildi. Vahid ve Navid temelsiz bir suçlamayla bir güvenlik görevlisinin öldürülmesinden de suçlu bulundu. Yetkililer haksız bir şekilde Navid’i ölüm cezasına, Habib ve Vahid’i ise onlarca yıl hapis ve 74’er kırbaç cezasına mahkum etti. Üç kardeş Eylül 2020’de hücre hapsine gönderildi. 

12 Eylül 2020’de Navid kendisine, ailesine veya avukatlarına hiçbir bilgi verilmeden gizlice infaz edildi! Navid’in öldürülmesi İran’da ve tüm dünyada tepkiyle karşılandı ve Habib ve Vahid için daha güçlü bir mücadele başladı. Habib, 550 gün hücre hapsinde tutulduktan sonra Mart 2022’de cezaevinden serbest bırakıldı.  

Yetkililer, Vahid’i Eylül 2020’den beri acımasızca hücre hapsinde tutuyor. İran yetkilileri Vahid’den İran’da ve dünyanın dört bir yanında ailesi için adalet talep eden insanlara karşı açıklama yapmasını istiyor ve Vahid bu istekleri yerine getirmeyi reddettiği için cezalandırmak amacıyla diğer tutuklulardan tamamen ayrı tutuyor. 

Bir insanın, barışçıl protesto hakkını kullandığı için öldürülmesi, yargılanması, mahkum edilmesi kabul edilemez. Birlikte Vahid’in ve adaletsizliğe uğrayan, susturulmak istenen tüm hak savunucularının sesi olmalıyız!
İran, Vahid’i hemen serbest bırakmalı. 
Kampanyamıza imzacı ol! 

İmza verdiysen ve Vahid için daha fazlasını yapmak istiyorsan: 

Vahid’e “yalnız değilsin” diyelim. Vahid’e kelimelerinle umut ve dayanışma mesajları gönderebilirsin. Yalnız olmadığını, birilerinin dünyanın bambaşka bir noktasında onun için mücadele ettiğini bilmek ona güç verecektir. 

Sosyal medyada Vahid’e destek mesajını paylaşabilir ve mesajında Vahid’in erkek kardeşi Said’i etiketleyebilirsin: 

Instagram: @saeed_afkariii 
Twitter: @akfari_saeed