Tiananmen baskınında öldürülenleri andığı için cezaevinde


İMZACI OLUN

Hong Kong Adalet Bakanı

Sayın Bakan, 

Sizi, yalnızca ifade ve barışçıl toplanma özgürlüğü haklarını barışçıl biçimde kullandığı için suçlanan insan hakları avukatı Chow Hang-tung’u derhal ve koşulsuz serbest bırakmaya ve kendisine yöneltilen tüm suçlamaları düşürmeye çağırıyorum.
Chow, 1989’da Tiananmen Meydanı’nda yapılan baskında öldürülenleri barışçıl biçimde andığı için 22 ay hapis cezasına mahkum edildi ve şu an cezaevinde. Ayrıca, tamamen barışçıl olan eylemleriyle ulusal güvenliği tehlikeye attığı iddiasıyla başka bir haksız hapis cezasıyla daha karşı karşıya. 

Saygılarımla, 


Tiananmen Meydanı’nda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği baskını, mum yakarak anmak isteyen Chow tutuklanarak 22 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ona destek olmazsak çok daha uzun bir hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir! Bize katıl imzacı ol!

Chow Hang-tung, Hong Kong’un en iyi üniversitelerinden birinde parlak bir öğrenci, insan hakları avukatı ve aktivist. Kendini insan haklarını savunmaya adayan biri olarak Chow, Hong Kong İttifakı adlı bir sivil toplum örgütünün başkan yardımcılığını yapıyordu. 

Chow, Hong Kong İttifakı ile birlikte Tiananmen Baskını olarak adlandırılan bir olayda öldürülen yüzlerce kişiyi anmak için dünyanın en büyük mum yakma etkinliğini düzenledi. Bu baskın, 1989’da Pekin’in Tiananmen Meydanı’nda gerçekleşmiş ve ekonomik ve sosyal reformlar talep eden barışçıl protestoculara askeri birliklerin ateş açması sonucunda korkunç bir katliam yaşanmıştı. 

Çin Hükümeti insanların bu olayı unutmasını istiyordu; fakat Chow’un isteği tam tersi yöndeydi. 2020 ve 2021’de, Covid-19 pandemisiyle bağlantılı halk sağlığı gerekçeleri ile Hong Kong yetkilileri etkinliği yasakladı. 4 Haziran 2021’de, Chow sosyal medyada insanları mum yakarak baskını anmaya çağırdı. Aynı gün “izinsiz bir toplantının reklamını yapmak ya da yaygınlaştırmak” suçlamasıyla gözaltına alındı. Chow, 22 ay hapis cezası aldı ve şu an cezaevinde.

Tamamen barışçıl eylemleriyle ulusal güvenliği tehlikeye atmakla suçlanıyor, yani daha uzun süreli hapis cezasıyla karşı karşıya.  Tüm bunlara rağmen Chow, “Korkmadığımı söylersem yalan olur; ama korkum hiçbir şey yapmaya cesaret edemeyecek kadar fazla değil.” diyor; bu sözlerle tüm hak savunucularına ilham oluyor.  

Bir insanın, barışçıl protesto hakkını ve hatırlama hakkını kullandığı için yargılanması kabul edilemez. Hep birlikte Chow’un ve adaletsizliğe uğrayan, susturulmak istenen tüm hak savunucularının sesi olmalıyız! Hong Kong, Chow’u hemen serbest bırakmalı. Kampanyamıza imzacı ol! 

Chow için imzacı olmaktan daha fazlasını yapmak istersen: 

Dünyanın bambaşka bir noktasında, hiç tanımadığı birinin onunla dayanışma içinde olduğunu bilmek Chow’a moral verecektir. Ona bir umut mesajı yaz ve gönder. Chow, kedileri ve tüylü lamaları çok seviyor; belki mesajına bu konularla ilgili cümleler de eklersin. 

Dayanışma mesajını Facebook’ta Chow’u etiketleyerek paylaşabilir (facebook.com/tonyeechowpages/) veya ona bir mektup da yazabilirsin.

Mektup adresi: 
PO Box No.75, Ma On Shan Post Office, New Territories, Hong Kong 
(Lütfen zarfın üzerine Chow’un adını veya kendi adını yazma)