LGBTİ+ haklarını savundukları için yargılanıyorlar


İMZACI OLUN

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül

Sayın Adalet Bakanı,

Biyoloji bölümü öğrencileri Melike Balkan ve Özgür Gür, barışçıl toplanma haklarını kullandıkları için üç yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalan 19 kişi arasında yer alıyor.

10 Mayıs 2019’da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsünde polis, Onur Yürüyüşü’ne izin verilmemesinin ardından düzenlenen oturma eylemini şiddet kullanarak dağıttı. Diğer 21 kişiyle birlikte gözaltına alınan Melike ve Özgür, gözaltına alınanlar arasından 17 kişiyle birlikte yargılanıyor.

Adalet Bakanı olarak, barışçıl bir toplanmaya katılmanın suç olmadığını bilmektesiniz. Size, yargılanan kişilerin tüm suçlamalardan beraat ettirilmesini sağlamak üzere davayı izleme çağrısında bulunuyorum.

Saygılarımla,


ODTÜ Biyoloji Bölümü öğrencileri Melike Balkan ve Özgür Gür, üniversitelerinde lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ+) haklarını savunmak için mücadele ediyor. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın önde gelen üyeleri olarak yıllarca kampüste Onur Yürüyüşü düzenlediler. Ancak Mayıs 2019’da üniversite yönetimi, Onur Yürüyüşü’nü yasakladı ve yasaklama kararının ardından düzenlenen barışçıl oturma eylemini dağıtması için polis çağırdı. 18 öğrenci ve akademisyen, yalnızca barışçıl toplanma haklarını kullanmış oldukları halde yargılanıyor.

Türkiye, ODTÜ Onur Yürüyüşü savunucularını tüm suçlamalardan beraat ettirmeli. İmzacı ol! 

ODTÜ Biyoloji Bölümü öğrencileri Melike Balkan ve Özgür Gür, üniversiteye adım attıkları günden beri lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ+) haklarını savunmak için mücadele ediyor.

Melike ve Özgür, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) LGBTİ+ Dayanışması’nın önde gelen üyeleri olarak bugüne kadar çok sayıda yürüyüş, toplantı ve etkinlik düzenledi. Türkiye’de homofobinin yükseldiği ve ifade özgürlüğünün sınırlandırıldığı bir ortamda, gittikçe artan sayıda öğrenciyle birlikte LGBTİ+ haklarını savundular.

1996’da kurulan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 2011’den beri her yıl kampüste Onur Yürüyüşü düzenliyordu. ODTÜ kampüsündeki Onur Yürüyüşü’ne katılanların sayısı ve görünürlüğü son yıllarda daha da artmıştı. Ancak 2019’da üniversite yönetimi, 10 Mayıs’ta kampüste gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı.

Bu açıklama, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nı caydırmadı ve grup, yürüyüşe izin verilmemesinin ardından oturma eylemi düzenledi. Buna karşılık üniversite yönetimi polis çağırdı. Polis, barışçıl protestoculara karşı biber gazı da dahil olmak üzere aşırı güç kullandı ve aralarında Melike ve Özgür’ün de bulunduğu en az 22 öğrenci ile bir akademisyeni gözaltına aldı. 18 öğrenci ve bir akademisyen, yalnızca barışçıl toplanma haklarını kullanmış oldukları halde yargılanıyor.

Suçlu bulundukları takdirde üç yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilirler.

Melike & Özgür’le dayanışma göster

Twitter & Instagram’da ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın @odtulgbti hesaplarını ziyaret et. Gökkuşağı bayrağıyla çektiğin bir fotoğrafını, destek mesajınla @odtulgbti hesabını etiketleyerek sosyal medya hesaplarında paylaş.