Saldırılara göğüs gererek, LGBTİ+ haklarını savunuyorlar!


İMZACI OLUN

Ukrayna İçişleri Bakanlığı

Sayın İçişleri Bakanı

Harkov merkezli Sphere, Ukrayna’da LBGTİ+ ve kadın hakları alanında çalışmalar yapan en eski sivil toplum örgütlerinden biridir. Sphere, LGBTİ+’ları hedef alan grupların ülke çapında çoğaldığı bir dönemde çok sayıda ayrımcı saldırıya maruz kaldı. Saldırganlar Sphere üyelerine fiziksel saldırılarda bulundu, mülklerine zarar verdi ve destekçilerine homofobik sloganlar attı. Sizi, Sphere’a yönelik nefret saldırıları dahil tüm saldırıların soruşturulmasını ve faillerin adil yargılanmak üzere adalet önüne çıkarılmasını sağlamaya çağırıyorum. Ukrayna, LGBTİ+ hakları alanında son yıllarda kaydettiği gelişmeleri sürdürmeli ve nefret suçlarına ilişkin cezasızlığa son vermelidir.

Saygılarımla


Sphere, Ukrayna’da LGBTİ+ ve kadın hakları için bir arada. Üstelik saldırılara rağmen! Şimdi imzala, Sphere’nin yanında ol!

Sphere, 2006’da Anna Sharyhina ve Vira Chernygina tarafından kuruldu. Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’da kadınlara ve LGBTİ+’lara güvenli bir alan sağlayan en eski sivil toplum örgütlerinden biri. Fakat kendi güvenlikleri sürekli biçimde tehlikede. Kuruluş, LGBTİ+’ları hedef alan grupların ülke çapında çoğaldığı bir dönemde çok sayıda ayrımcı saldırıya maruz kaldı.

Anna ve Vira saldırıları polise bildirdi ancak hiç kimseden hesap sorulmadı.

Maruz kaldıkları saldırılar, akıl alır gibi değil. Destekçilerine ve ofislerine düzenlenen saldırılarda, camları kırıldı, kapı kollarına dışkı sürüldü, homofobik sloganlar atıldı.

Aslında Ukrayna, LGBTİ+ hakları konusunda en ilerici post-Sovyet ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Buna rağmen hâlâ nefret suçları oranındaki artışı engellenemiyor. Anna ve Vira, polisin süregelen saldırılar karşısında hiçbir şey yapmamasının Sphere ve destekçilerinin korku içinde yaşamasına neden olduğunu ifade ediyor.

2019’da Harkov’daki ilk Onur Yürüyüşü’nü Sphere düzenlemişti. Tehditlere ve korkutma girişimlerine rağmen yaklaşık 3 bin kişi bu yürüyüşe katılmıştı. Polis, o gün de yürüyüşe katılanları şiddete karşı korumak yerine homofobik tacizleri görmezden gelmişti. Tüm bu baskılara, yıldırma çabalarına rağmen hak savunuculuğundan vazgeçmeyen ve pek çok LGBTİ+ bireye gelecek umudu veren cesur insanların kilometrelerce ötede yaşadığı adaletsizlik, insanlık onurunu savunan herkesi ilgilendiriyor.

Ukrayna yetkililerine çağrı yap: Sphere’a saldıranlar adalet önüne çıkarılmalı.

Sphere’nin senin kelimelerine ihtiyacı var!

Ukrayna yetkililerinin Sphere’ye düzenlenen saldırıların faillerini adalet önünüe çıkarması için kampanyamıza imza verdin mi? 

“Yapabileceğim başka ne var?” diyorsan, kelimelerine güven. Onların anlamları kağıt üzerinde göründüğünden büyük.

Yaşadığın şehrin önemli mekanlarında, destek mesajları taşıdığın bir fotoğrafınızı çekerek Sphere’a gönderebilirsin. Fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarında Sphere’ı etiketleyerek paylaşabilirsin.

Facebook: @spherewa

Twitter ve Instagram: @KharkivPride

Ayrıca bir gökkuşağı bayrağını imzalayıp, üzerine dayanışma mesajını yazıp, yaşadığın şehrin adını da üzerine yazarak aşağıdaki adrese gönderebilirsin. Böylece Sphere bu bayrakları topluluk merkezine asar ve mücadelenin zorlaştığı anlarda senin kelimelerinle güç kazanır!

Sphere

PO Box 10399 
Kharkiv, 61005
Ukraine