Gezi Parkı ve Çarşı Davası (Birleştirilmiş)

Osman Kavala'nın da yargılandığı Gezi Parkı Hak Savunucuları Davası ile Osman Kavala'ya açılan  “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs” ve “Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Casusluk Amacıyla Temin Etme”  suçlamalarını içeren davalar birleştirildikten sonra, bu dava ile-istinaf mahkemesinin bozma kararı sonrası- Çarşı Davası ile birleştirildi

Arka Plan Bilgisi

İlk Dava: Gezi Parkı Hak Savunucuları Davası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 19 Şubat 2019 tarihinde aktör, gazeteci ve sivil toplum çalışanlarının aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında, aşağıdaki suçlamaları içeren bir iddianame düzenledi. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti.

İlk iddianamede yer alan suçlamalar:

  • Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme (TCK Madde 312)
  • Mala zarar verme (TCK Madde 151/1)
  • Mala zarar verme suçunun nitelikli hali (TCK Madde 152/1-a, 152/1-f, 152/2-a)
  • Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi (TCK Madde 174)
  • İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme (TCK Madde 153)
  • 6136 Sayılı yasaya muhalefet (Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun)
  • Nitelikli yağma (TCK Madde 149/1-a-c-d)
  • Nitelikli yaralama (TCK Madde 86/1, 86/3-c, 87/3)
  • 2863 Sayılı yasaya (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu) muhalefet

Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesinin yanında bulunan Silivri Adliyesi’nde, 18 Şubat 2021’de görülen yedinci duruşmada; Osman Kavala’nın tahliyesine, Türkiye’de bulunan hak savunucuları Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Mine Özerden, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin beraatına karar verildi.

Osman Kavala hakkındaki başka bir soruşturma kapsamında aynı gün yeniden gözaltına alınarak, özgürlüğüne kavuşamadan tekrar tutuklandı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, beraat kararlarının bozulmasına karar verdi.

İkinci Dava: Osman Kavala Davası

Osman Kavala hakkında, “anayasal düzeni cebir, tehdit ve silah kullanarak değiştirmeye teşebbüs” ve “siyasal ve askeri casusluk” suçlamalarını içeren, 28 Eylül 2020 tarihli iddianame, İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Osman Kavala’nın ikinci tutukluluk süreci bu iddianame dahilindedir.

Üçüncü Dava: Gezi Parkı ve Çarşı Davası (Birleştirilen)

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülen ikinci duruşmada dosyanın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyayla birleştirilmesine karar verildi. Mahkeme, 21 Mayıs 2021’deki duruşmada, dosyanın 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki, Çarşı Davası’yla birleştirilmesi hususunu değerlendirebilmek için bu davanın iddianamesini istedi. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Çarşı Davası’yla birleştirilme için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden izin istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi birleştirme hususundaki kararını yargılanan hak sahiplerinin beyanlarının alınmasının sonrasına bıraktı.

Birleştirilme için izin talebinde bulunan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, adli tatilde geçici olarak görevlendirildiği 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı sıfatıyla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin birleştirme talebini kabul etti. Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi.