• Dava Gözlem

Cumartesi Anneleri Altınşehir Davası

30 Ağustos 2022'de Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü'nde Cumartesi İnsanları tarafından Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı'nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. 14 kişi gözaltına alındı. Hak sahipleri hakkında Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlamasıyla dava açıldı.

Arka Plan Bilgisi
Cumartesi İnsanları, Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü nedeniyle 30 Ağustos 2022’de, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç’un bedenlerinin bulunduğu Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’nda basın açıklaması yapmak üzere bir araya geldiler.

Basın açıklaması nedeniyle mezarlık çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri anma etkinliği için bir araya gelen aktivistleri çembere aldı. Gerçekleşen müdahalede 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan hak sahipleri Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden serbest bırakıldı. Bu karardan iki saat sonra hak sahipleri hakkında tekrar gözaltı kararı verildi. Akşam saatlerinde tekrar serbest bırakıldılar.

İddianame
14 hak sahibine, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasının yöneltildiği iddianame 14 Aralık 2022’de tamamlandı. İddianamede 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi’ne referans verildi:

“Bölge valisi, vali veya kaymakam milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın bir tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir.”

İddianamede Cumartesi İnsanları’nın toplanmasının yasaklanmasına dayanak olarak bu kanun maddesi gösterilse de yasaklamayı gerektiren “açık ve yakın tehlike”nin ne olduğuna ilişkin herhangi bilgiye yer verilmedi.

İddianame Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması 4 Mayıs 2023'te görüldü.

Karar
Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi 26 Mayıs 2023'te görülen ikinci duruşmada tüm hak sahiplerinin beraatına karar verdi.