Bir mektup çok şeyi değiştirebilir!

Bir mektup yazarak, bir tweet atarak ya da bir kampanyayı imzalayarak… Bu kadar küçük bir adım atarak dünyayı değiştiremezsin değil mi? Evet, değiştirebilirsin!

Haberleri okumak son derece moral bozucu olabilir. Bazen dünyada çok fazla yanlış var gibi görünür ve bir şeyleri düzeltmek imkansız gelir. Ama Uluslararası Af Örgütü’nün Haklar İçin Yaz kampanyası, “küçük” bir adımla büyük değişimler yaratabileceğini gösteriyor.

Bir mektup yazarak, bir tweet atarak ya da bir kampanyayı imzalayarak… Bu kadar küçük bir adım atarak dünyayı değiştiremezsin değil mi? Evet, değiştirebilirsin!

Haklar İçin Yaz 2001’de başladığından beri senin gibi milyonlarca kişi, insan haklarından yoksun bırakılanların hayatlarını değiştirdi. Bir tweet atmaya ya da bir mektup yazmaya yetecek kadar zaman ayırmak, kampanyamızla desteklediğimiz insanların dünyasında fark yarattı. Sadece geçen bir yılda, kampanyada yer verilen birçok kişi için olumlu gelişmeler kaydedildiğine tanık olduk.

HAKLAR İÇİN YAZ, DEĞİŞİMİ BAŞLAT

İMZACI OL!

İnsan hakları savunucusu serbest bırakıldı

Bernardo Haklar İçin Yaz kampanyası esnasında kendisine yazılan dayanışma mektuplarını okuyor. ©Amnesty International

Guatemalalı öğretmen ve çevre aktivisti Bernardo Caal Xol, ülkenin kuzeyinde Cahabón Nehri’ne kurulan iki hidroelektrik santralinden etkilenen toplulukları savunmak için yılmadan mücadele etti. Kasım 2018’de, insan hakları çalışmalarını engellemeyi amaçlayan temelsiz suçlamalarla yedi yılın üzerinde hapis cezasına mahkum edildi. Haklar İçin Yaz 2021’de 500 binden fazla imza toplandı ve Bernardo Mart 2022’de serbest bırakıldı. Uluslararası Af Örgütü aktivistlerine ilettiği video mesajda şunları kaydetti:

Ben, Bernardo Caal Xol, Guatemala’nın Maya Yerlilerinden Kekçi halkının bir üyesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bana her halkta ve ulusta hakim olması gereken adalet, özgürlük ve eşitlik adına umut verdiniz.”

Bernardo Caal Xol

Üç çocuk babası Germain ailesine kavuştu

Germain servest bırakılmasının ardından çocukları ile birlikte. ©Amnesty International

30 Haziran 2021’de, Burundili insan hakları savunucusu Germain Rukuki, 32 yıllık hapis cezasının dört yılını cezaevinde geçirdikten sonra serbest bırakıldı. Germain, insan hakları çalışmalarıyla bağlantılı göstermelik suçlardan suçlu bulunmuş ve Temmuz 2017’de gözaltına alınmasından birkaç hafta sonra dünyaya gelen en küçük çocuğunu göremeden cezaevine gönderilmişti. Ailesi, misilleme endişesiyle ülkeden ayrıldı. Serbest bırakılmasının ardından bir süre Burundi’den çıkmasına izin verilmeyen Germain ise nihayet Şubat 2022’de Belçika’da ailesine kavuştu. Dünyanın dört bir yanından destekçiler Germain Rukuki’nin serbest bırakılması için 436 binden fazla imza attı. Germain, Uluslararası Af Örgütü’ne şunları söyledi:

“Haklar İçin Yaz’ın gerçekten olumlu bir etkisi oldu. Bana, Germain Rukuki’ye verdikleri destek, cezaevinden insan haklarını savunmaya daha da kararlı olarak çıkmamı sağladı.”

Germain Rukuki

Ölüm cezasının infazından kurtuldu


Magai Uluslararası Af Örgütü Kenya ofisinde kendisine yazılan mektupları tutuyor. ©Amnesty Inernational

Magai Matiop Ngong 14 Kasım 2017’de Güney Sudan’da cinayetten ölüm cezasına mahkum edildiğinde 15 yaşında bir öğrenciydi. Hakime yargılandığı olayın bir kaza sonucu meydana geldiğini ve o tarihte henüz çocuk olduğunu söylediği halde avukata erişimi olmadan kasten öldürme suçundan yargılandı. 2019 Haklar İçin Yaz kampanyasında Magai için 700 binden fazla imza toplandı ve Mart 2022’de Yüksek Mahkeme, karar tarihindeki yaşını göz önüne alarak serbest bırakılması gerektiğine hükmetti. Magai artık ülke dışında güvende ve onunla benzer durumda olan insanlara destek olmak için her zamankinden daha kararlı hissediyor. Magai onun adına kampanya yürütenler için şunları söyledi:

“Onlar hayat kurtaran insanlar… Bugün onların sayesinde buradayım… Yalnızca benim hayatımı kurtarmadıklarına da oldukça eminim. Dünyanın dört bir yanında insanların hayatlarını kurtarıyorlar.”

Haklar İçin Yaz'a katılarak sen de dünyayı değiştirebilirsin

Haklar İçin Yaz 2022 başladı! Bu yıl, Uluslararası Af Örgütü’nün Protesto Hakkını Koru kampanyasıyla birlikte ortak mücadele ediyoruz. Tarih boyunca protestolar güçlü birer değişim aracı oldu. Ancak dünyanın dört bir yanında hükümetler protestoları bastırıyor ve insanların haklarını kısıtlıyor. Haklar İçin Yaz 2022, gerçekleri cesaretle dile getirdikleri için büyük bedeller ödeyen 6 kişinin durumuna yer veriyor.

Kelimelerinin herhangi bir fark yaratabileceğinden kuşkuluysan, Kolombiyalı çevre aktivisti Jani Silva sana bu konuda güvence verebilir. Jani çevresel kirliliğe ve insan hakları ihlallerine korkusuzca karşı çıktığı için dehşet verici sonuçlarla karşı karşıya kaldı: Takip edildi, sindirilmek istendi ve ölüm tehditleri aldı. Haklar İçin Yaz 2020 kampanyasının ardından Jani şunları söyledi:

"Mektuplar için çok teşekkür ederim. En içten hislerimle söylüyorum ki bu kampanya beni hayatta tuttu. Onları beni öldürmekten alıkoyan buydu; çünkü orada olduğunuzu biliyorlar.”

Jani Silva

HAKLAR İÇİN YAZ, DEĞİŞİMİ BAŞLAT

İMZACI OL!