Belaruslu aktivist Sergey Tihanovski serbest bırakılmalı


İMZACI OLUN

Belarus Ceza İnfaz Dairesi Başkanı

Sayın Ceza İnfaz Dairesi Başkanı,

Size, Jocina 8 No’lu Cezaevi’nde siyasi sebeplerle tutuklu bulunan ve cezaevi yönetimi tarafından taciz ve kötü muameleye maruz bırakılan blog yazarı ve aktivist Sergey Tihanovski’nin durumundan derin endişe duyduğumu ifade etmek üzere yazıyorum.

Tihanovski, 19 Ağustos 2022’de 8 No’lu Cezaevi’ne sevk edildiğinden beri devamlı olarak şiddetli cezalara maruz bırakılmaktadır. “Şizo” adı verilen hücre hapsinde tutulması ve iç yönetmelikleri “art niyetle” ihlal ettiği iddiasıyla daha katı kurallarla yönetilen bir tutukluluk tesisine gönderilmesi buna dahildir. Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü’nün edindiği bilgilere göre, cezaevi yönetimi Sergey Tihanovski’yi güvenliğine yönelik ciddi risklere karşı kasten korumamakta ve talep ettiği koruma tedbirlerini almayarak bu riskleri görmezden gelmektedir. Tihanovski’nin alıkonulduğu koşullar zalimane, insanlık dışı veya alçaltıcı muamele kapsamına girmektedir ve derhal sona erdirilmelidir.

Uydurma suçlamalarla 18 yıl hapis cezasına mahkum edildiği için tutuklu bulunan Sergey Tihanovski hiçbir suç işlemedi ve kendisi ve eşi Svetlana Tihanovskaya’nın siyasi aktivizmine misilleme olarak hedef alınıyor.

Sizi, Sergey Tihanovski’ye uygulanan kötü muamelenin derhal sona erdirilmesini ve Tihanovski’nin, mahpuslara yönelik muameleye ilişkin uluslararası standartları karşılayan koşullarda tutulmasını sağlamaya çağırıyorum. Tihanovski derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır.

Saygılarımla,

 


Düşünce mahkumu Sergey Tihanovski, hükümete eleştirileriyle bilinen popüler bir blog yazarı ve Belarus’un sürgündeki muhalefet lideri Svetlana Tihanovskaya’nın eşidir. Tihanovski Mayıs 2020’de temelsiz suçlamalarla keyfi olarak gözaltına alındı ve 18 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Cezaevi yönetimi onu uydurma “suçlardan” devamlı olarak cezalara ve zalimane, insanlık dışı ve alçaltıcı muameleye maruz bırakıyor. Sergey Tihanovski barışçıl siyasi aktivizmi nedeniyle hedef alınmaktadır ve derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır.

Sergey Tihanovski popüler bir blog yazarı ve önde gelen bir siyasi aktivisttir. 2020 baharında, yaklaşan devlet başkanlığı seçimlerinde aday olma niyetini açıklamasının ardından keyfi olarak gözaltına alındı ve kendisine “idari gözetim” cezası verildi. Bu durum, Tihanovski’nin süre bitiminden önce adaylık başvurusunda bulunmasını engelledi. Onun yerine eşi Svetlana Tihanovskaya aday oldu.

29 Mayıs 2020’de, Svetlana Tihanovskaya’nın devlet başkanı adaylığını destekleyen bir seçim mitinginde, Sergey Tihanovski bir kez daha, diğer yedi aktivistle birlikte keyfi olarak gözaltına alındı. Sekiz kişi hakkında temelsiz bir yargılama başlatıldı. Bu esnada Svetlana Tihanovskaya seçimlerde muhalefetin önde gelen adayı haline geldi. Halihazırda devlet başkanı olan Aleksandr Lukaşenko, seçimlere hile karıştığı yönünde çok sayıda ikna edici ve kapsamlı bir biçimde belgelenen ihbarlara rağmen seçimleri kazandığını ilan etti. Bağımsız medyada, Svetlana Tihanovskaya’nın Lukaşenko’dan birkaç kat fazla oy aldığını bildiren yerel seçmenlerin tanıklıklarını aktaran haberler yer aldı. Tartışmalı seçim sonuçlarına karşı düzenlenen kitlesel protestolar polis tarafından bastırıldı, on binlerce barışçıl protestocu gözaltına alındı ve gözaltına alınan sayısız kişi işkence ve diğer türde kötü muameleye maruz bırakıldı. Tihanovskaya misilleme kaygısıyla ülke dışına çıktı. Seçim kampanyası dönemindeki en yakın destekçisi Maryia Kalesnikava dahil birlikte çalıştığı çok sayıda kişi hapsedildi. O tarihten beri yüzlerce kişi protestolarda ve diğer barışçıl muhalefet eylemlerindeki rolleri nedeniyle yargılandı ve adil olmayan yargılamaların ardından cezaevine gönderildi. Bu kişiler arasındaki Sergey Tihanovski 14 Aralık 2021’de uydurma suçlamalarla, barışçıl muhaliflere yönelik en ağır cezalardan biri olan 18 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Tihanovski cezaevinde, kuralları ihlal iddialarıyla verilen disiplin cezaları dahil olmak üzere bilhassa sert cezalarla hedef alınıyor.

Cezaevi yönetimince verilen disiplin cezalarının bir parçası olarak, Sergey Tihanovski’nin ailesiyle görüşmesine ve telefonla konuşmasına, avukatıyla özel olarak görüşmesine, okumasına, mektup yollamasına ve mektup ve posta almasına izin verilmiyor. Tutulduğu koğuş çok soğuk olduğu halde kendisine sıcak tutan giysiler gönderilmesine de izin verilmeyerek sağlığı daha büyük risk altına sokuluyor. 30 Eylül itibariyle Tihanovski bu koşullarda aralıksız 40 gün (“Şizo” adı verilen) hücre hapsinde tutulmuş ve tecrit süresi defalarca uzatılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü Sergey Tihanovski’nin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması için çağrı yapmaktadır.