• Basın Açıklamaları

AB liderleri Gazze’de sivilleri korumak için derhal ateşkes çağrısı yapmalı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi bugün İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’nda şiddetlenen çatışmaları görüşmek üzere Brüksel’de toplanacak. Uluslararası Af Örgütü, toplantıya katılacak olan bakanları, çatışmanın tüm taraflarını acilen ateşkese çağırmaya davet ediyor. Gazze’de meydana gelen ve gitgide genişleyen insani ve insan hakları felaketi son ermelidir.

 Uluslararası Af Örgütü Avrupa Enstitüleri Ofisi Direktörü Eve Geddie konu hakkındaki açıklamasında, “Gazze’de tanık olduğumuz şiddet öylesine korkunç ki anlamakta güçlük çekiyoruz. Ancak görmezden gelemeyiz. Avrupa Bakanları tüm taraflarca acilen ateşkes çağrısı yapmalıdır. Savaşın durdurulması binlerce sivilin hayatını kurtarabilir ve bu insan eliyle meydana gelen insani ve insan hakları felaketinin daha da kötüye gitmesine engelleyebilir” dedi.

AB liderleri uluslararası hukuka uygun bir uzlaşı pozisyonuna ulaşmakta veya doğrudan ateşkes çağrısı yapmakta büyük oranda başarısız olsa da İrlanda, Belçika ve İspanya dahil bazı devletler ateşkes çağrısı yaptı, İsrail ile Hamas ve diğer silahlı grupların insan hakları ihlallerini eleştirdi ve insanların barışçıl protesto hakkına saygı gösterdi.

Öte yandan Avusturya, Çekya ve Almanya gibi diğer devletler ise AB’nin bir bütün olarak ateşkes çağrısı yapmasını ve İsrail güvenlik güçlerinin işlediği uluslararası insancıl hukuk ihlallerini kınamasını engelliyor. Bu adımların atılmaması, İsrail yetkililerinin sivilleri koruma yükümlülüklerini göz ardı etmekte kendilerini cesaretlendirilmiş hissettiği cezasızlık ortamını körüklemektedir.

“İnsan hakları ve insancıl hukuk şampiyonu olduğunu iddia eden AB tüm dünyada insanların gözünde ciddi bir güvenilirlik kriziyle karşı karşıya. İsrail’in aralıksız bombardımanları her gün çoğu çocuk 300 civarında Filistinliyi öldürüyor ve yasadışı Gazze ablukası tarifsiz insani acılara sebep oluyor. Bazı AB liderlerinin AB’nin ateşkes çağrısı yapmasını engellemekle kalmayıp İsrail’e etkin bir biçimde silah ve siyasi destek vermesi ve Filistinlilerin haklarını savunan protestocuları susturmaları, hatta gözaltına almaları akıl almaz bir tutumdur” diyen Eve Geddie sözlerini şöyle sonlandırdı:

“AB liderleri ateşkes çağrısı yaparak ve İsrail’in ve Hamas ile diğer silahlı grupların işledikleri suçları kesin bir dille kınayarak Filistinlilerin ve İsraillilerin hayatlarına eşit değer verdiklerini göstermek zorundadır. Uzlaşı sağlanamaması halinde, ilkeli üye devletleri bireysel olarak veya benzer düşünen diğer devletlerle birlikte ateşkes çağrısı yapmaya davet ediyoruz.”

Uluslararası Af Örgütü, Hamas ve diğer silahlı grupları tüm sivil rehineleri serbest bırakmaya çağırıyor. Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü, İsrail yetkilileri tarafından binlerce Filistinliye yönelik keyfi gözaltılarda artış yaşandığını ve gözaltına alınan birçok kişinin işkenceye maruz bırakıldığını gösteren kanıtlar topladı. İsrail, keyfi olarak alıkonulan tüm Filistinlileri serbest bırakmalıdır. Tüm taraflar, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin alıkonulan kişileri ziyaret etmek üzere erişimine derhal izin vermelidir.

Uluslararası Af Örgütü’nün Gazze’de sivillerin ızdırabına son verilmesi için ateşkes çağrısında bulunan kampanyasını bir milyondan fazla kişi imzaladı.