Zaman Gazetesi Davası

Arka Plan Bilgisi

Aralarında hukukçu Orhan Kemal Cengiz, gazeteciler Şahin Alpay, Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç’ın da yer aldığı 31 sanığın “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme", "Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya ve Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme" ve "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçlarından yargılandıkları dava İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Sanıkların büyük çoğunluğunun eski (kayyuma devredildikten sonra kapatılan) Zaman gazetesi çalışanları ve köşe yazarlarından oluştuğu davaya ait iddianamede gazete, “FETÖ-PDY”nin medya yapılanması" olarak adlandırılmış ve sanıkların amacının da bu doğrultuda, medyayı etkin bir şekilde kullanarak “FETÖ/PDY tabanı ile haberleşmeyi sağlamak, tabanını motive etmek ve çeşitli propaganda teknikleriyle kamuoyunu yanlış yönlendirebilmek" olduğu iddia edilmişti.

Soruşturma kapsamında, aralarında gazeteciler Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Mümtazer Türköne'nin de olduğu 21 şüpheli, çoğunluğu Temmuz ve Ağustos 2016 tarihinde olmak üzere tutuklandı.

İddianame ise bu tarihlerden yaklaşık olarak bir sene sonra hazırlandı ve kabul edildi. Sanıklar ilk kez 18-19 Elül 2017 tarihlerinde Mahkeme karşısına çıktılar. 

+++++++++++

Background Information

31 defendants including lawyer Orhan Kemal Cengiz, journalists Şahin Alpay, Mümtazer Türköne and Ali Bulaç were put on trial before the Istanbul 13th Assize Court, being charged with “attempting to overthrow the constitutional order through violence and force”, “attempting to overthrow the Grand National Assembly of the Republic of  Turkey or to deter it from carrying out its duties”, “ attempting to overthrow the Government of the Republic of Turkey or to deter it from carrying out its duties” and “being a member of an armed terrorist organization“.

In the indictment, in which most of the defendants were Zaman Newspaper employees and columnists, (which was closed after a trustee was appointed) the newspaper is defined as “the media organization of FETÖ/PDY“ (Gülenist Terrorist Organization/Parallel Organization to Government) and it is alleged that defendants‘ corresponding purposes are “providing communication and motivate grassroots, manipulating public with various propaganda tactics“ by using media actively.

Within the scope of the indictment, 21 suspects, including journalists Şahin Alpay, Ali Bulaç and Mümtazer Türköne, were detained, most of them in July and August 2016.

Indictment was filed and accepted after approximately one year from these dates. The defendants were first appeared before the court on 18-19 September 2017.

 

 

 

 

4. Duruşma

Dvanın dördüncü duruşması 10-11 Mayıs 2018 tarihinde görüldü.

İlk günkü oturumda, Orhan Kemal Cengiz ve Mümtazer Türköne esas hakkındaki savunmalarını sundular.  

Gazeteci Mümtazer Türköne savunmasında, Savcı mütalaasında daha önce dosyada bulunmayan bazı delillerin yer aldığını belirterek bu hususa itiraz etti. Mahkeme, itirazı değerlendirmedi. 

Türköne, suç delili olarak gösterilen yazılarının, hukukun üstünlüğü ile ilgili tartışmalardan ibaret olduğunu vurguladı. Bunları özgürce tartışma hakkının olduğunu ifade etti.

İkinci olarak savunma yapan avukat ve insan hakları savunucusu Orhan Kemal Cengiz, özellikle avukatlık faaliyetleri nedeniyle ve bu çerçevede davaya dahil edilip yargılandığı görüşünde olduğunu işaret etti.

Cengiz, gazeteye kayyım atanmasından sonra bu konuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne avukat sıfatıyla başvuru yapmasını, Zaman gazetesinde yazar veya çalışan olmamasına karşın bu dosyada yer almasının arkasındaki neden olarak vurguladı.

11 Mayıs günü devam eden ikinci oturumda, Mehmet Özdemir ve Mustafa Ünal savunmalarını sundu. Mehmet Özdemir savunmasında, gazetenin sorumlu müdürü sıfatına karşın, örgüt yöneticiliği gibi ağır bir suçlamayla yargılanması ve gazete yöneticilerinin davasında örgüte üye olma veya yardım etme suçlarının konu olması arasındaki çelişkiye dikkat çekti. 

Mustafa Ünal ise savunmasında, ifade ve düşünce özgürlüğünü kullanarak kaleme aldığı yazılar nedeniyle yargılanması ve cezaevinde olduğuna dikkat çekti. 

Mahkeme ara kararında, Ali Bulaç ve Mehmet Özdemir'in tahliyesine, Şahin Alpay'ın da ev hapsinin kaldırılmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 7-8 Haziran 2018 tarihlerinde görülecek.

5. Duruşma

Davanın beşinci duruşması 7-8 Haziran 2018 tarihlerinde görüldü.

İlk günkü oturumda, gazeteciler Ali Bulaç, İbrahim Karayeğen ve Lalezar Sarıibrahimoğlu, ikinci gün ise Ahmet Murat Alkan esas hakkındaki savunmalarını sundular.

Mahkeme, ara kararında tahliye ve adli kontrolün kaldırılması taleplerinin reddine karar verdi. DAvada dört sanık tutuklu olarak yargılanıyor.

Bir sonraki duruşma, 5-6 Temmuz 2018 tarihlerinde görülecek. Bu duruşmada, kararın açıklanması bekleniyor.

1. Duruşma / 1st Hearing

Birinci Duruşma

Davanın ilk duruşması 18 ve 19 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleşti. 

Kayyum öncesinde Zaman gazetesinin yöneticisi olan ve 3 Haziran 2017’de tutuklanan Adil Gülçek’in dosyasının da davayla birleştirilmesi nedeniyle davada sanık sayısı 31, tutuklu sanık sayısı ise 22’ye çıktı.

Davada Adil Gülçek, Ahmet Metin Sekizkardeş, Ahmet Turan Alkan, Alaattin Güner, Ali Bulaç, Cuma Kaya, Faruk Akkan, Hakan Taşdelen, Hüseyin Belli, Hüseyin Turan, İbrahim Karayeğen, İsmail Küçük, Mehmet Özdemir, Murat Avcıoğlu, Mustafa Ünal, Mümtazer Türköne, Onur Kutlu, Sedat Yetişkin, Şahin Alpay, Şeref Yılmaz, Yüksel Durgut ve Zafer Özsoy tutuklu olarak yargılanıyor.

Diğer sanıklar İhsan Duran Dağı, Ahmet İrem, Ali Hüseyinçelebi, Süleyman Sargın, Osman Nuri Arslan, Osman Nuri Öztürk, Lale Sarıibrahimoğlu, Nuriye Akman ve Orhan Kemal Cengiz ise tutuksuz yargılanıyor.

İlk duruşmada 19 tutuklu sanık, Mahkeme önünde ilk ifadeleri verdi.

Sanıklar ifadelerinde ağırlıkla; gazeteci olduklarını, haklarındaki terör örgütü üyeliği suçlaması için yazdıkları yazıların ve gazetecilik faaliyetlerinin delil olarak gösterilmesindeki hukuksuzluğu ortaya koydular. Yine darbe teşebbüsü, cezai karşılığıyla Anayasal düzene karşı suçlar için de yalnızca Savcı yorumuna dayalı bir yargılamanın maddi gerçeklikten uzak olduğu ve somut delillerle desteklenmediği de savunmalardaki bir diğer esaslı nokta oldu.

Bir sonraki duruşma 8 Aralık 2017 tarihinde görülecek. 

+++++++++

First Hearing

The first hearing was held on 18 and 19 September 2017.

Due to consolidation of the case of Adil Gülçek, who was the manager of the newspaper before the appointment of a trustee to the newspaper and was arrested on 3 June 2017, number of defendants was increased to 31 and defendants in detention pending trial increased to 22.

Defendants Adil Gülçek, Ahmet Metin Sekizkardeş, Ahmet Turan Alkan, Alaattin Güner, Ali Bulaç, Cuma Kaya, Faruk Akkan, Hakan Taşdelen, Hüseyin Belli, Hüseyin Turan, İbrahim Karayeğen, İsmail Küçük, Mehmet Özdemir, Murat Avcıoğlu, Mustafa Ünal, Mümtazer Türköne, Onur Kutlu, Sedat Yetişkin, Şahin Alpay, Şeref Yılmaz, Yüksel Durgut and Zafer Aksoy are in detention pending trial.

Other defendants İhsan Duran Dağı, Ahmet İrem, Ali Hüseyinçelebi, Süleyman Sargın, Osman Nuri Arslan, Osman Nuri Öztürk, Lale Sarıibrahimoğlu, Nuriye Akman and Orhan Kemal Cengiz are on trial without detention.

In the first hearing, 19 defendants testified before the court.

Defendants in their testimonies mainly stated that they are journalists and they emphasized illegitimacy of presentation of their articles and journalism activities as evidence for the accusation of membership to a terrorist organization. Once again, for the coup attempt, (in the context of criminal law “offences against the constitutional order”) another important standpoint of the defences were that accusations only based on public prosecutor‘s remarks are far from being factual and not backed by solid evidences.

Next hearing is going to be held on 8 December 2017.

2. Duruşma / 2nd Hearing

First Hearing 

Davanın ikinci duruşması 8 Aralık 2017'de görüldü.

Mahkeme ara kararında, gazete reklam departmanı çalışanları İsmail Küçük, Onur Kutlu ve Hüseyin Belli'nin tahliyesine, diğer tüm tutuklu sanıkların ise tutukluluğunun devamına karar verdi.

Bir sonraki duruşmada 5 Nisan 2018'de görülecek.

+++++++

Second Hearing

The second hearing was held on 8 December 2017.

The court has ruled to release newspaper‘s advertising department employees İsmail Küçük, Onur Kutlu and Hüseyin Belli and the continuation of the detention for other defendants in detention pending trial.

Next hearing is going to be held on 5 April 2018.

 

3. Duruşma / 3rd Hearing

Üçüncü Duruşma

Davanın üçüncü duruşması 5 Nisan’da görüldü.

Duruşmada, Savcılık makamı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı dokuz gazeteci sanık için Anayasal düzene karşı suçlar ve terör suçlamaları temelinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Yine mütalaada, tutuksuz yargılanan gazeteciler Lale Kemal ve Nuriye Akman için mütalaada “örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmaksızın örgüte yardım etmek” suçlamasıyla cezalandırma talep edildi.

Şahin Alpay 590 günü aşan süreyle tutuklu kalmasının ardından, hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından Mart ayında verilen ihlal kararı üzerine, ev hapsi adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti. Duruşmada, adli kontrolün kaldırılması için yapılan talep ve diğer tüm tahliye talepleri Mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Mahkeme ara kararında, gazetenin yazarları dışındaki 20 gazete yöneticisi ve çalışanı sanığın dosyasının “diğer sanıkların atılı eylemleriyle aralarında hukukî ve fiilî irtibat bulunmadığı” gerekçesiyle ayrılmasına; yine etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanıkların davalarının da ayrılmasına karar verdi. Bu duruşmalar sırasıyla 27 Nisan-30 Nisan ve 11 Nisan ve 8 Mayıs tarihlerinde görülecek.

Mahkeme gazeteci sanıklar Ali Bulaç, İbrahim Karayeğen, Mümtazer Türköne, Şahin Alpay, Mehmet Özdemir, Mustafa Ünal, Ahmet Turan Alkan, Nuriye Ural, İhsan Duran Dağı, Lalezer Sarıibrahimoğlu ve Orhan Kemal Cengiz’in ise mütalaaya karşı beyanlarda bulunmaları için duruşmayı 10-11 Mayıs’a erteledi.

 

Third Hearing

The third hearing was held on 5 April 2018.

In the hearing, the prosecutor released its legal opinion on the merits of the case.

The prosecutor requested aggravated life sentences on the charges of  “offences against constitutional order“ and terrorism for 9 journalist defendants.

Moreover in the legal opinion, imprisonment was requested on the charge of “committing crimes on behalf of an illegal terrorist group without being a member of that group “for the journalists Lale Kemal and Nuriye Akman who are in detention pending trial.

Şahin Alpay was released with judicial control on Constitutional Court‘s ruling of violation, after being detained for 590 days. In the hearing the petition for repealing judicial control and any other request for releases were rejected by the court.

The court has ruled, apart from columnists of the newspaper, 20 newspaper managers and employee defendants‘ case to be separated on the grounds of “not being in relation to the other defendants‘ alleged crimes” and also ruled for the defendants who benefit from effective remorse provisions cases to be separate  in its interim decision. Those cases are going to be held on 27 April-30 April, 11 April and 8 March.

The Court postponed the hearing to 10-11 March for journalist defendants Ali Bulaç, İbrahim Karayeğen, Mümtaz‘er Türköne, Şahin Alpay, Mehmet Özdemir, Mustafa Ünal, Ahmet Turan Alkan, Nuriye Ural, İhsan Duran Dağı, Lalezer Sarıibrahimoğlu and Orhan Kemal Cengiz to submit their defense statements against the legal opinion.