Tutuklu bir gün daha, adaletsiz bir gün daha demek

Lene Christensen
Uluslararası Af Örgütü

5 Nisan 2018 tarihi üzücü bir yıl dönümüne işaret ediyor. Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç son 300 günü haksız yere parmaklıklar ardında geçirdi. Fakat Taner’in özgürlüğü için verdiğimiz mücadele sürüyor.

Bu hafta dünyanın her yerindeki UAÖ aktivistleri sokaklara çıktı ve aynı mesajı güçlü bir şekilde iletti:

Hiç kimse insan haklarını savunduğu için cezaevine konulmamalıdır. Meslektaşımız ve arkadaşımız olan insan hakları savunucusu Taner Kılıç, masum olduğu halde 300 gündür cezaevinde tutuluyor. 300 gün çok uzun bir süredir.

Belçika’da grafiti eylemi

Aktivistler Brüksel’deki Türkiye Büyükelçiliği önüne büyük bir pano yerleştirdi ve bu panoya 300 güne dikkat çeken sayılar çizdi. UAÖ Portekiz Şubesi ise herkesin katılımına açık bir sokak eylemi gerçekleştirerek tebeşir dağıttı. Düzenlenen eylemler, tüm dünyada UAÖ hareketinin Taner Kılıç serbest bırakılana dek günleri sayacağını göstermeyi amaçlıyor.

UAÖ Avrupa Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünyanın her yerinden aktivistler 300 gündür Taner’in serbest bırakılması için yılmadan mücadele etti. Bugün, Türkiye’ye gün saymayı sürdürdüğümüzü göstermek için sokaklardayız” dedi.

Benin’den Güney Kore’ye dek her yerde eylemler yapıldı


Seul’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde yapılan eylem.

UAÖ Seul’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde sessiz bir eylem gerçekleştirdi. Yerel polis tarafından yakından takip edilen aktivistler, Taner’in serbest bırakılması talebinin yazılı olduğu afişleri sırayla taşıdı. Benin’deki UAÖ aktivistleri ise aynı çağrıyı dile getiren tişörtler giyerek eylem yaptı.


Benin’de Taner yazılı tişörtleri giyen UAÖ aktivistleri.

“Dayanışmanın önemi”
 

Nepal’de onlarca UAÖ aktivisti, üzerlerinde 300 güne dikkat çeken sayıların ve #FreeTaner [Taner’e Özgürlük] etiketinin yazılı olduğu afişleri taşıdıkları bu fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

Dünyanın her yerinde insanlar Taner’e ve ailesine dayanışma mesajları iletti. Cezaevinde kaldığı koğuştan yazdığı bir mektupta Taner, verilen desteğin önemini şu sözlerle açıklıyor:

““Sıcak güneş, yağmur ve dondurucu soğuk altında adıma yapılan eylemlerin fotoğrafları insan hakları alanında uluslararası dayanışmanın önemini ve değerini bana yeniden hatırlattı ve moral verdi.”

UAÖ’nün Taner’in serbest bırakılmasını talep eden küresel imza kampanyasını bir milyondan fazla kişi imzaladı. Taner geçen yıl Haziran ayında haksız yere cezaevine konulduğundan beri #FreeTaner etiketi sosyal medyada on binlerce kez kullanıldı.

Geri sayım devam ediyor

Hindistan’daki aktivistler, Taner’in serbest bırakılmasını talep ediyor.

Bu haftaki küresel eylemlerin yanı sıra dünyanın her yerinde sayısız protesto düzenledi ve bu protestolar sürecek. Meslektaşımız ve arkadaşımız Taner özgürlüğüne kavuşana dek her gün adaletsizliğin üzerine gitmeye devam edeceğiz.

Türkiye’de insan hakları mücadelesi verenler hiçbir korku duymaksızın mücadelelerini sürdürebilene dek durmayacağız. Bundan hiçbir kuşkunuz olmasın.

UAÖ Norveç Şubesi’nin çalışanları ve gönüllülerinin Türkiye yetkililerine yönelik çok açık bir mesajı var: Taner’i serbest bırakın!Taner Kılıç ve Diğer Hak Savunucuları İçin Adalet