Türkiye: Öztürk Türkdoğan hakkındaki temelsiz kovuşturma, insan haklarını savunan herkese yönelik bir saldırıdır

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkındaki davanın ilk duruşması salı günü görülecek.

Duruşma öncesinde bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin önde gelen insan hakları örgütünün eş başkanı ve saygın bir avukat olan Türkdoğan’a yöneltilen tüm suçlamaların derhal düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Türkdoğan, İHD’nin insan hakları çalışmalarıyla bağlantılı açıklamaları nedeniyle “terör örgütü üyeliği,” “kamu görevlisine hakaret” ve “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni aşağılamak” gibi temelsiz suçlamalarla karşı karşıya.

“Öztürk Türkdoğan’ın yargılanması tek bir insan hakları savunucusuna yönelik değil, Türkiye’de insan haklarını savunan herkese yönelik açık bir saldırıdır. Yargı yetkilileri, Türkiye’nin en köklü insan hakları örgütünün eş başkanına bu mesnetsiz suçlamaları yönelterek Türkiye’nin kuşatılmış insan hakları topluluğu arasında yoğun bir korku iklimi yaratmayı amaçlayan caydırıcı bir mesaj iletmektedir.”

Julia Hall
Uluslararası Af Örgütü Avrupa Araştırma Direktörü Yardımcısı

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Araştırma Direktörü Yardımcısı Julia Hall konu hakkındaki açıklamasında, “Öztürk Türkdoğan’ın yargılanması tek bir insan hakları savunucusuna yönelik değil, Türkiye’de insan haklarını savunan herkese yönelik açık bir saldırıdır. Yargı yetkilileri, Türkiye’nin en köklü insan hakları örgütünün eş başkanına bu mesnetsiz suçlamaları yönelterek Türkiye’nin kuşatılmış insan hakları topluluğu arasında yoğun bir korku iklimi yaratmayı amaçlayan caydırıcı bir mesaj iletmektedir” dedi.

İHD’nin kayıtlarına göre, Türkiye’nin dört bir yanında kurumun üyeleri ve seçilmiş temsilcileri hakkında 200’ün üzerinde soruşturma ve kovuşturma devam ediyor.

“Buradaki esas hakaret, insan hakları savunucularının ve İnsan Hakları Derneği’nin suçlu gibi gösterilmesidir. Yetkililerin Öztürk Türkdoğan’a ve Türkiye’nin sivil toplum hareketine yönelik amansız saldırıları artık son bulmalıdır” diyen Julia Hall sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye, Öztürk Türkdoğan’a yöneltilen tüm suçlamaları derhal düşürmeli ve uluslararası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülükleri gereğince sivil toplum için elverişli ve korumacı bir ortam yaratmalıdır.”

Arka Plan

Türkiye yetkilileri Aralık 2021’de Öztürk Türkdoğan hakkında üç ayrı kovuşturma başlattı.

Türkdoğan hakkında 29 Haziran 2018’de İHD’nin web sitesinde yayımlanan bir açıklamada kamu görevlisine alenen “hakaret ettiği” gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu Madde 125 uyarınca dava açıldı. İçişleri Bakanı’nın müşteki olduğu davanın ilk duruşması 18 Şubat 2022’de görüldü. Bir sonraki duruşma ise 11 Mayıs’ta görülecek.

19 Mart 2021’de yetkililerce gözaltına alınan ve evinde arama yapılan Türkdoğan ayrıca Türk Ceza Kanunu Madde 314/2 uyarınca “terör örgütü üyeliği” ile de suçlanıyor. Arama sırasında Türkdoğan’ın cep telefonuna ve dizüstü bilgisayarına el konuldu. Bu davanın ilk duruşması 22 Şubat 2022’de görülecek.