• Basın Açıklamaları

Türkiye: Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri/İnsanları’na Açılmalı

Bizler, aşağıda imzası olan insan hakları örgütleri olarak, 1995 yılından beri gözaltında zorla kaybedilen yakınları için adalet ve hakikat talebiyle protestolar gerçekleştiren Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. 

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın haftalık buluşmaları, 25 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirecekleri 1000. Hafta buluşması yaklaşırken, Türkiye’nin en uzun süreli barışçıl protestosu olma özelliğini taşıyor. Aradan geçen 29 yılda ve özellikle Ağustos 2018’den bu yana, yetkililerin barışçıl protestolarını hukuka aykırı olarak engellemesi, polisin aşırı güç kullanımı, keyfi gözaltılar, temelsiz cezai kovuşturmalar ve idari tacizlerle karşı karşıya kalıyorlar ve bu ihlaller cezasızlıkla sonuçlanıyor. 25 Ağustos 2018’de 700. hafta buluşmasını dağıtmak için aşırı güç kullanan çevik kuvvet polisleri hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmadı. Aksine aralarında kayıp yakınlarının da olduğu, aşırı güç kullanımı ve hukuka aykırı gözaltılara maruz bırakılan 46 insan hakları savunucusu hala yargılanıyor. Aralarında yine kayıp yakınlarının da olduğu 20 kişiyle ilgili başka bir temelsiz kovuşturma da Şubat 2024’te başladı. 

Tüm engellemelere rağmen, Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında zorla kaybedilen yakınlarının akıbetinin açığa çıkması ve sorumluların adalet önüne çıkartılmasını talep etmekten vazgeçmedi. Aynı zamanda yetkililerin yıllarca sürdürdüğü baskılara rağmen, yakınlarıyla buluşma ve onları anma mekanı olan Galatasaray Meydanı’ndaki haftalık buluşmalarından da vazgeçmediler. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Ekim 2023’te yaptığı ve Kasım 2023’te Galatasaray Meydanı’ndaki kısıtlamaların hafifletilmesine yol açan olumlu yorumlarını memnuniyetle karşılamakla birlikte, güvenlik güçlerinin bariyerlerle ve fiziki olarak meydanda bulunmasının ve buluşmalara katılan kişi sayısının keyfi bir şekilde 10 kişi ile sınırlandırılmasının Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın barışçıl protesto haklarını engellemeye devam ettiği ve edeceğinden endişe duyuyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin Kasım 2022 ve Mart 2023 tarihli ve başvurucuların barışçıl toplanma özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine ve ihlallerin tekrarlanmaması gerektiğine ilişkin iki kararı bugüne kadar uygulanmamıştır. 

Türkiye’deki insan hakları savunucularına ve özellikle Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik uygulanan kısıtlamaların derhal kaldırılması çağrısında bulunuyoruz. Yetkilileri, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın her Cumartesi barışçıl protestolarını gerçekleştirmek üzere Galatasaray Meydanı’nda toplanma haklarını kısıtlamak yerine saygı göstermeye, kolaylaştırmaya ve korumaya çağırıyoruz. 

Uluslararası Af Örgütü 

Article 19

Civicus 

Civil Rights Defenders 

Cezayir’de Kaybedilenlerin Aileleri Kolektifi (CFDA)

Zorla Kaybetmelere Karşı Avrupa-Akdeniz Federasyonu (FEMED)

EuroMed Rights

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), İnsan Hakları Savunucularının Korunması Gözlemevi çerçevesinde

Front Line Defenders 

İşkenceye Karşı Dünya Örgütü (OMCT), İnsan Hakları Savunucularının Korunması Gözlemevi çerçevesinde