Taksim Dayanışması Davası

[Vaka]

15 Haziran 2013 tarihinden itibaren halka kapatılan Gezi Parkı’nın 8 Temmuz 2013 akşamı valilik tarafından halka açıldığının duyurulmasından sonra Gezi Parkı’na giden TD üyelerine polis saldırmış ve üyeleri gözaltına almıştı. 3 günlük gözaltı süresinin sonunda 12 Temmuz akşamı mahkeme, TD üyelerinin  tutuksuz yargılanmalarına karar vermişti.


Savcı tarafından hazırlanan ilk iddianame mahkeme tarafından, bazı şüphelilerin hangi suç veya suçları işleyerek örgüt kurduklarının anlaşılamadığını ve memura mukavemetle suçlandıkları halde iddianamede buna yönelik şikayet olmadığı gerekçesiyle iade edilmişti. Soruşturma başka bir savcıya verildikten sonra ve “görevli memura mukavemet” suçlaması çıkarılarak hazırlanan ikinci iddianame kabul edilmişti.


İddianamade sanıkların üzerinden çıkan baret, deniz gözlüğü, eldiven, bilye ve sanıkların slogan atarken çekilmiş fotoğrafları delil olarak kabul ediliyor. Başta Twitter ve Facebook olmak üzere çeşitli sosyal, görsel, yazılı basın aracılığıyla İstanbul’daki kamu düzeninin ve güvenliğinin ciddi şekilde zarar görmesine neden oldukları, kamu görevlilerini düşman gibi lanse ettikleri ve halkın duygularını tahrik edecek şekilde haberler yaydıkları iddia ediliyor.


İddianameye göre sanıklar Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 53., 54. Ve 220., 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 ve 34/1 maddeleri uyarınca suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak, halkı kanunlara aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak suçlarından hapis cezası öngörülüyor.


Tabipler Odası eski genel sekreteri Ali Çerkezoğlu, Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Beyza Metin, EMEP GYK üyesi Ender İmrek ve HDK üyesi Haluk Ağabeyoğlu,  örgüt kurmak ve yönetmek ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek iddiasıyla 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyorlar.


Diğer 21 sanık hakkında ise 2911 s. Kanun’a muhalefet etmekten 10 yıla kadar hapis isteniyor.