Şehriban Sertkal Davası

Arka Plan Bilgisi

19 yaşındaki  Şehriban Sertkal, 9 Ekim 2014 günü Gaziantep’te Kobani gösterilerinin yapıldığı alana gitmek için mahalledeki evinden ayrıldıktan sonra 18.30 civarında vuruldu. Genç kız, göğsünden ve sırtından dört kurşunla yaralandı ve bunların sonucunda belden aşağısı felç oldu. 


Sertkal hakkında daha sonra, silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapma, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve memura direnme gerekçeleriyle bir fezleke hazırlandı. Dosyada delil olarak ise fotoğrafta yer alan kadın bir protestocu gösterildi. Sertkal, yaralanarak felç kaldığı olayın tek şüphelisi olarak gösteriliyor. Yaralanması sebebiyle kendisinin açtığı hukuk davasının ise, henüz kovuşturmasına başlanmadı.

++++++

Background Information

Şehriban Sertkal (19) was shot after leaving her house to go to the square where the Kobane Protests were held, about 18:30. She was wounded by four bullets hitting her chest and back, leaving her paraplectic.

Then, an indictment was filed for Sertkal for charges of membership to a terrorist organization“, "propaganda on behalf of a terrorist organization“ and "violation of Meetings and Demonstrations Law number 2911“. In the indictment, a photograph showing a women in demonstrations was presented as evidence. Sertkal, is the only suspect of the incident that she wounded and left paraplectic. Legal proceedings of the civil lawsuit that she brought up has not started yet.