Kutsal nehrin koruyucusu, tutuklandı!


İMZACI OLUN

Guatemala Başsavcısı

Sayın Başsavcı,

Bernardo Caal Xol insanlığın ortak değerleri için mücadele ediyor. Bernardo ve Maya Yerlilerinden Kekçi topluluğu Guatemala mirasının çok önemli bir parçasıdır. Ülkeyi benzersiz kılan toprakları ve suları barışçıl biçimde koruyorlar. Ancak onların izni olmaksızın çalışma ruhsatı verilen hidroelektrik santralleri, kutsal saydıkları Cahabón Nehri’ne zarar veriyor, toprakları tahrip ediyor.

Bernardo’nun tek isteği toprakların ve suların gelecek için korunmasını sağlamak; fakat bu nedenle asılsız suçlamalarla hakkında bir karalama kampanyası başlatıldı ve yedi yıldan uzun süre hapis cezasına mahkum edildi. Sizi, Bernardo’ya yöneltilen tüm suçlamaları düşürmeye ve onu derhal serbest bırakmaya çağırıyorum.

Saygılarımla


Bernardo, delil olmadan cezaevine kondu çünkü kutsal nehri savundu! Şimdi Bernardo’yu savunma sırası bizde. “Haklar için yaz” kampanyamızı imzala, kelimelerin gücünü kullan, değişimin öncüsü ol!

Bernardo, bir öğretmen. Ancak 2018’de delil olmadan cezaevine konduğundan beri mesleğini yapamıyor. Bernardo soruyor: “Neden cezaevindeyim?”

Cevabı yine kendi veriyor: “Nehirlere yaptıklarına itiraz ettiğim, geriye kalanları savunduğum için.”

Bernardo’nun cezaevinde olma nedeni, kutsal nehri korumak için harekete geçmesiydi. Guatemala’nın yerli Maya topluluğu Kekçi’yi güçlendirmeye çalışırken aldığı haber, onu harekete geçirmişti: Bir enerji şirketi iki hidroelektrik santrali yapacaktı! Hem de kutsal nehirlerinin üzerine!

Bernardo, yerel halka danışılması gerektiğini savundu. Uluslararası hukuk bunu gerektiriyordu! Bu santrallerin nehrin üzerine yapılması demek, bölgedeki yaşamın, biyoçeşitliliğin, doğal kaynakların, kültürün geri dönüşsüz biçimde zarar görmesi demekti. Santralin planlarının durdurulması için cesurca verdiği hak mücadelesi, iftiraya uğramasına ve yedi yıldan fazla hapis cezası almasına neden oldu. Bernardo tek örnek değil. Guetamala’da insan hakları savunucuları yalnızca bir yıl içinde 1000’den fazla saldırıya uğradı. 15 insan hakları savunucusu hayatını kaybetti.

Müzik dinlemeyi seven, kendi radyo programını yapan ve yerel toplulukları desteklemeye çalışan hak savunucusu bir eğitmenin kilometrelerce ötede yaşadığı bu adaletsizlik, insanlık onurunu savunan herkesi ilgilendiriyor.

Yirmi yıldır dünya çapında devam eden ve pek çok hak savunucusunun özgürlüğüne kavuşmasını sağlayan “Haklar için yaz” kampanyamızı imzalayarak Bernardo için değişimin öncüsü ol.

Guatemala’ya çağrı yap: Bernardo Caal Xol derhal serbest bırakılmalı

Bernardo’nun senin kelimelerine ihtiyacı var!

Bernardo’nun derhal serbest bırakılması için kampanyamıza imza verip Guatemala Hükümeti’ne seslendin mi? 

“Yapabileceğim başka ne var?” diyorsan, kelimelerine güven. Onların anlamları kağıt üzerinde göründüğünden büyük.

Bernardo’ya kelimelerinle umut ve dayanışma gönderebilirsin. Yalnız olmadığını, birilerinin dünyanın bambaşka bir noktasında onun için mücadele ettiğini bilmek, kutsal nehrin koruyucusuna güç verecektir.

Bernardo Caal Xol

Oficina Regional de Amnistía Internacional
Luz Saviñón 519
Colonia del Valle
Alcaldía Benito Juárez
03100, Ciudad de México
México

Twitter: @BernardoCaal2
Facebook: @bernardo caal xol
Email: [email protected]