Popi ve Bongeka için adalet sağlanmalı


İMZACI OLUN

Polis Teşkilatı Başkanı

Sayın Polis Teşkilatı Başkanı, 

Popi Qwabe ve Bongeka Phungula'nın vurularak öldürülmesinden bu yana üç yıl geçti. Öldürüldüklerinde henüz 20'li yaşlarında olan bu iki genç kadın, drama öğrenimi gören yetenekli öğrencilerdi ve parlak bir gelecek onları bekliyordu.

Ancak iki arkadaşın hayalleri Mayıs 2017’de bir gece aniden yarıda kesildi. Popi ve Bongeka öldürüldü ve bedenleri yol kenarına atıldı. Polisin cinayetlere ilişkin soruşturması ise hatalarla doluydu: İçinde kan izleri olan bir taksi bulundu, ancak adli tıp incelemesi ve otopsi sonuçları hiçbir zaman açıklanmadı. Bu nedenle de birincil şüpheliler delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Popi ve Bongeka’nın aileleri sorularına yanıt istiyor ve adalet talep ediyor. Daha fazla zaman kaybetmeden cinayetlere ilişkin kapsamlı, adil ve tarafsız bir soruşturma yürüterek onlara destek olabilirsiniz.

Toplumsal cinsiyet temelli şiddet eylemlerine yönelik cezasızlık devam edemez.

Saygılarımla,


Popi Qwabe ve Bongeka Phungula, iki yetenekli drama öğrencisiydi. Ancak oyuncu olma hayalleri Mayıs 2017’de bir gece aniden sona erdi. İki arkadaş vurularak öldürülmüş ve bedenleri yolun kenarına atılmıştı. Aileleri, kızlarının öldürüldüğü günden bu yana sorularına yanıt arıyor. Polis soruşturmasındaki yetersizlikler nedeniyle ve üç yıldır soruşturmada hiçbir ilerleme kaydedilmediği için öfkeliler.

Popi ve Bongeka’nın öldürülmesine ilişkin kapsamlı, adil ve tarafsız bir soruşturma talep et, imzacı ol!

Popi Qwabe ve Bongeka Phungula, Mayıs 2017’de bir Cuma akşamı, 20’li yaşlarındaki akranları gibi dışarı çıktı. İki arkadaş, KwaZulu Natal’e bağlı Durban’da drama öğrenimi görürken tanışmışlardı. Yetenekli iki genç kadının da hayali oyuncu olmaktı.

O akşam belli bir saatte bir minibüs taksiye seslendiler. Sonrasında ise iki arkadaştan bir daha haber alınamadı.

Bongeka’nın kuzeni Mdu ve Popi’nin kız kardeşi Thembelihle, hastanelerde ve polis merkezlerindeki çılgınca bir arayıştan sonra korkunç gerçeği öğrendi. İki arkadaş vurularak öldürülmüş ve bedenleri yolun kenarına atılmıştı. Ayrıca, tecavüze maruz kalmış olabilirlerdi.

Ailelerinin anlattığına göre polis, cinayetleri gerektiği gibi soruşturmadı. İçinde iki genç kadına ait kan izleri ve eşyaların olduğu bir taksi bulundu. Kan izleri incelendi, ancak adli tıp kurumu sonuçları hiçbir zaman açıklamadı. Aileler, polisin parmak izi aramadığını ve iki kadının cep telefonlarının incelenmediğini söyledi.

İki taksi şoförü gözaltına alındı. Bu kişilerin üzerinden kadınlara ait cep telefonu ve ruj gibi bazı eşyalar çıktı. Bu eşyaları takside bulduklarını iddia ettiler. Buna rağmen polis, delil yetersizliği gerekçesiyle onları serbest bıraktı ve dava, soruşturmanın devam etmesi şartıyla geri çekildi.

Cinayetin üzerinden geçen üç yıl içinde ise kapsamlı bir soruşturma yürütülmedi.

Dayanışma mesajı gönder!

Adalet mücadelelerinde kararlılıklarını yitirmemeleri için Popi ve Bongeka'nın ailelerine dayanışma ve umut mesajları gönder.

Adres:
Amnesty International South Africa
97 Oxford Road, Rosebank. Johannesburg, 2196 South Africa