Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile insan hakları ve insan hayatına yönelik tehditler hızla artıyor

Uluslararası Af Örgütü, Rusya’nın bu sabah Ukrayna’ya karşı başlattığı çok yönlü saldırılarının ardından uluslararası insan hakları hukuku ve insancıl hukuka eksiksiz saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard konu hakkındaki açıklamasında, “En büyük korkumuz gerçek oldu. Haftalardır tırmanan gerilimin ardından Rusya’nın insan hayatı ve insan hakları açısından en korkunç sonuçlara yol açabilecek işgali başladı” dedi.

“Ukrayna’nın askeri üslerine roketler yağıyor ve Rusya ordusunun gelişigüzel silahlar kullandığına ilişkin ilk haberler gelmeye başladı. Uluslararası Af Örgütü bir kez daha tüm tarafları uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukukuna sıkı sıkıya bağlı kalmaya çağırmaktadır. Sivillerin hayatı, evleri ve sivil altyapı korunmalıdır. Gelişigüzel saldırılar yapılmamalı ve misket bombaları gibi yasaklı silahlar kullanılmamalıdır. Ayrıca, insani yardım örgütlerinin çatışmalardan etkilenen sivillere erişimine izin verilmesi ve erişimin kolaylaştırılması çağrımızı da yineliyoruz” diyen Callamard sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Uluslararası Af Örgütü, tüm tarafların işleyebileceği uluslararası hukuk ihlallerini ortaya çıkarmak için durumu yakından izleyecek.”

24 Şubat günü sabah erken saatlerde Rusya ordusunun Ukrayna’nın askeri ve hava üslerine karşı ağır bombardıman, topçu ateşi ve füze saldırıları başlatmasının ardından iki ülke arasında geniş çaplı bir çatışma çıktı. Aynı zamanda, Rusya tankları sınır hattı boyunca Ukrayna toprağını işgal etti.

Arka Plan

Rusya, 24 Şubat günü sabah erken saatlerde Ukrayna’ya yönelik bir işgal başlattı. Rusya birliklerinin sınırdan geçerek kuzeye ve güneye doğru ilerlediği ve başkent Kiev dahil birçok şehirde patlamalar yaşandığı bildirildi. En az bir patlamada, Harkov’da kaydedilen görüntüler, Smerç çoklu fırlatma roket sisteminden ateşlenen bir roketin kuyruk bölümünün kaldırımdan çıktığını gösteriyor. Kasten sivilleri ve sivil yapıları hedef alan saldırılar ve sivilleri öldüren veya yaralayan saldırılar savaş suçudur.

Uluslararası Af Örgütü daha önce Rusya ile Ukrayna arasındaki silahlı çatışmaların şiddetlenmesinin, sivillerin hayatı, geçimi ve sivil altyapıya yönelik tehditler ile olası bir akut gıda krizi ve kitlesel boyutta yerinden edilme dahil olmak üzere insan hakları açısından yaratabileceği yıkıcı riskler konusunda uyarıda bulundu. Uluslararası Af Örgütü, 2014-2015’te Ukrayna’nın doğusunda savaş suçları ve insanlığa karşı suçların işlendiği çatışmaların insan hakları bakımından sebep olduğu ağır kayıpları belgeledi.