ODTÜ öğrencilerinin Onur Yürüyüşü’nü yapmasına izin verilmeli

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde yarın yapılması planlanan ancak üniversite yönetimi tarafından yasaklanan Onur Yürüyüşü öncesinde Uluslararası Af Örgütü bir açıklama yayımlayarak, öğrencilerin yürüyüşü gerçekleştirmesine izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Yürüyüşten önce tüm öğrencilere resmi bir e-posta gönderilerek Onur Yürüyüşü’ne izin verilmediği, yürüyüşün “üniversitenin imajına zarar verebileceği” ve gerçekleşmesi halinde polis çağrılacağı belirtildi.

"Üniversitenin imajına, aşkı ve dayanışmayı kutlayan öğrenci topluluğu değil bu anlamsız yasak ve polisin olası gereksiz güç kullanımı zarar verecek.”

Nils Muižnieks
Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks konu hakkındaki açıklamasında, “Üç yıl önce ODTÜ kampüsünde gerçekleştirilen barışçıl Onur Yürüyüşü’ne polis biber gazı, plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak yanıt verdi. Katılımcılar gözaltına alındı ve mahkemelere sürüklendi; fakat sonuçta beraat ettiler. Bu olaydan hiç ders alınmamış olması son derece üzücü. Üniversitenin imajına, aşkı ve dayanışmayı kutlayan öğrenci topluluğu değil bu anlamsız yasak ve polisin olası gereksiz güç kullanımı zarar verecek” dedi.

Mayıs 2019’da ODTÜ öğrencileri ve çalışanları kampüste barışçıl bir Onur Yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe katılanlar, polisin aşırı güç kullanımıyla karşılaştı. 18 öğrenci ve bir akademisyen ve “kanuna aykırı yürüyüşe katılmak” ve “ihtara rağmen dağılmamak” ile suçlandı. Ekim 2021’de beraat ettiler ancak savcının itirazı üzerine hâlâ hukuki güçlüklerle karşı karşıyalar.

“Devletler barışçıl toplanmaları kolaylaştırmakla yükümlüdür. Üniversitenin Onur Yürüyüşü’ne getirdiği yasağın hiçbir hukuki temeli yok. ODTÜ yönetimi bu kararı iptal etmelidir.”

Nils Muižnieks

Nils Muižnieks sözlerini şöyle sonlandırdı: “Devletler barışçıl toplanmaları kolaylaştırmakla yükümlüdür. Üniversitenin Onur Yürüyüşü’ne getirdiği yasağın hiçbir hukuki temeli yok. ODTÜ yönetimi bu kararı iptal etmelidir.”

Arka Plan

2017’de olağanüstü hâl kapsamında çıkartılan süresiz etkinlik yasağı, 2019’da Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü heyeti Onur Yürüyüşü’nü izlemek için yarın ODTÜ kampüsünde olacak.