Nurcan Baysal Davası

Arka Plan Bilgisi

İnsan hakları savunucusu ve gazeteci Nurcan Baysal, 22 Ocak 2018 tarihinde, Diyarbakır’daki evinin kapısı kırılarak sabaha karşı gözaltına alındı.

Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutulan Nurcan Baysal, 24 Ocak 2018 günü Savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 14 Şubat 2018 tarihinde hazırlanan iddianamede, Nurcan Baysal’ın, Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesinde düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçundan cezalandırılması istendi.

İddianamede Nurcan Baysal’ın kişisel Twitter hesabından, 21 Ağustos 2018 ve 20 Ocak 2018 tarihlerinde paylaştığı 7 adet tweet, suç delili olarak gösterildi.  Nurcan Baysal iddianamede konu edilen Twitter paylaşımlarında, Afrin’deki askeri harekatı eleştirmişti.

İddianame Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 17 Mayıs 2017 tarihinde görülecek.

1. Duruşma

Davanın ilk duruşması 17 Mayıs 2018'de görüldü.

Nurcan Baysal, yurtdışında olduğu için duruşmaya katılamadı.

Bu nedenle ve Baysal'ın avukatının talebiyle duruşma, 16 Ekim'e ertelendi.

 

 

2. Duruşma

Gazeteci ve hak savunucusu Nurcan Baysal’ın, TCK madde 216’da düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme” suçu kapsamında yargılandığı davanın 2. duruşması, 16 Ekim günü Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bu duruşmada, Nurcan Baysal ilk savunmasını sundu.

Savunmasında Baysal; bir yazar olarak tüm dünyada insanların barış içinde yaşamasını savunduğunu, sorunların silah ve çatışmayla değil diyalogla çözülmesi gerektiğine inandığını, davaya konu Tweet’lerinde de Türkiye hükümetini barışçıl politikalar izlemeye davet etmek istediğini ve hiçbir şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamına girebilecek bir eyleminin olmadığını ifade etti.

Baysal’ın müdafi de, bu dava ile Nurcan Baysal’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme” suçunun maddi ve manevi unsurlarının ise oluşmadığını ekledi.

Mahkeme, ara kararında, esas hakkındaki savunma için gelecek celseye kadar süre verilmesine, duruşmanın ise 14 Şubat 2019 gününe ertelenmesine karar verdi.

3. Duruşma

Davanın 3. duruşması 14 Şubat günü görüldü.

Dosyada hakim değişikliğinin gerçekleşmesi, ancak dosyaya bakmakla yetkili hakimin izinli olması nedeniyle duruşmada başka bir işlem yapılmadı.

Bir sonraki duruşma 18 Nisan’da görülecek.