Meral Şimşek Davası

Yayımladığı ve yarışmalara katıldığı muhtelif şiirler nedeniyle şair Meral Şimşek hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyeliği”  suçlamalarıyla dava açıldı.

Arka Plan Bilgisi
Edebiyatçı Meral Şimşek, Nisan 2019’da gayriresmi bir sorgudan geçirilmek üzere kaçırıldığını duyurdu. Şimşek, kaçırılma olayının soruşturulması için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şimşek, kaçırılma olayına ilişkin avukatı Eren Keskin ile adli makamlara ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne yaptıkları başvurular sonucunda kendisi aleyhindeki ihbarlar neticesinde yargısal tacize maruz bırakıldığını söylüyor.

Şimşek, Bin Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal 2017 şiir ödülü, Altın Toprak şiir kategorisi 2018 en iyi yazar şiir ödülü, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun 2020 yılında düzenlediği Evde Kal Sanat Yap festivalinde öykü ve şiir ödülü, İngiltere’de bulunan  Comma Press Yayınevi’nin 2020 yılı öykü ödülü  ve PEN’in çeviri ödülü gibi alanında önemli pek çok ödüle layık görülen bir edebiyatçı.

Soruşturma ve İddianame
Meral Şimşek, Malatya’daki evine 9 Aralık 2020 Çarşamba günü gelen polislerce gözaltına alındı. Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz bırakıldığı ve avukatı geldikten iki saat sonrasına dek kendisine sekiz saat boyunca su verilmediği bilgisini basınla paylaştı.

Deliller
Şimşek hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamalarıyla 3 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen iddianamede; Şimşek’in Youtube kanalında bulunan “Sesinde Güneş Artıkları” içeriği hakkında “video içeriği incelendiğinde PKK/KCK terör örgütünün silahlı alan yapılanmasında faaliyet yürüten örgüt mensuplarına ait video olduğu” ifadelerine yer verildi.

İddianamede, Şimşek’i, “Şehit Deniz Fırat Öykü ve Şiir Yarışması” ödülüne layık gören ve Irak’ta PKK’ya bağlı faaliyet yürüttüğü değerlendirilen Yekitiya Xwendevan Azad (YXA) (Özgür Öğrenci Birliği) isimli organizasyonun, Şimşek’in İncir Karası isimli şiirine verdiği birincilik plaketi de yer aldı.  “Plaket ve belge üzerinde YXA ibaresi ile yeşil zemin üzerinde kırmızı renkli yıldız, sarı renkli güneş, kartal ve çelenk bulunan amblem” ifadeleriyle tasvir edilen plaketin üzerinde Kürtçe yazıların bulunduğu ifade edildi.

İddianamede, YXA’nın 2015’ten beri “ölen terör örgütü mensuplarının anısına şiir, hikaye vb. yarışmaların yapıldığı ile yarışma hakkındaki ilan ve ödüllerin “terör örgütü güdümünde yayın yaptığı” değerlendirilen Roj News, ANF Türkçe ve Nuçe Ciwan internet sitelerinde haberleştirildiği; “özellikle ölen/ölü olarak ele geçirilen örgüt mensuplarına hitaben düzenlendiği” ifadelerine yer verildi. Şimşek’in katıldığı şiir yarışmalarının düzenlenme amacının “örgüt üyelerinin motivasyonunu yükseltme ve ölen örgüt mensuplarının aile bireylerinin örgüte olan desteğinin kesilmemesi amacıyla olabileceği” ileri sürüldü.

Malatya 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin, Şimşek’in GSM hattı hakkında, “iki ay süreyle iletişimin dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi” kararı verdiği, savcılığın 6 Aralık 2019 tarihli talebi üzerine kararın dört kez, birer ay süreyle uzatıldığı paylaşıldı. Malatya 2. Sulh Ceza Hakimliği savcılığın 25 Aralık 2019 tarihli talebi üzerine Şimşek hakkında üç hafta süreyle “teknik araçlarla izleme ve fiziki takip” kararı aldığı ve bu kararın bir hafta süreyle uzatıldığı bilgisi, iddianamede yer aldı.

Ayrıca, Şimşek’in evinde yapılan aramada, el konulan kitaplar da iddianamede delil olarak gösterildi. Şimşek’in kitaplarına ve YXA tarafından verilen iki ödüle el konuldu.

İddianamede Şimşek’in telefonunda bulunduğu ifade edilen çeşitli belgeler hakkında suçlamalara yer verildi.

İddianamenin sonuç kısmında Şimşek’in sosyal medya hesapları üzerinden, “PKK/KCK terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterdiği, örgütü ve mensuplarını övüp yücelttiği”, “PKK/KCK terör örgütü içerisinde uzun yıllar boyunca faaliyet yürüttüğü, örgüt tarafından ölen örgüt mensupları için düzenlenen şiir yarışmalarına katıldığı, yarışmada dereceye girdiği gerekçesi ile örgüt mensuplarınca verilen ödülü kabul ettiği, kullanımındaki dijital materyallerde çok sayıda örgütsel yazı ve şiire rastlandığı, konutunda yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve yasaklı yayının ele geçirildiği, tapelerde örgütsel konuşmalarının tespit edildiği, örgüt ideolojisini yaymak ve benimsetmek amacıyla çeşitli yerlerde düzenlenen toplantı ve konferanslara katıldığı, aynı amaçla çeşitli şiir ve makaleler yazdığı, tapelere yansıyan şekliyle örgüte üye olduğunu açıkça kabul ettiği” ileri sürüldü.

Kovuşturma
Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Meral Şimşek hakkındaki iddianameyi kabul etti. Mahkeme heyeti Şimşek’e verilen edebiyat ödülü plaketi ve belgesi üzerindeki Kürtçe yazıların Türkçe’ye çevrilmesi için 9 Mart 2021’deki birinci duruşmada bir bilirkişi tayin etti. Bilirkişi aradan geçen yedi ay ve beş duruşmaya rağmen duruşma günü henüz çeviriyi mahkemeye sunmadı.

 

7. Duruşma

Edebiyatçı Meral Şimşek’in, “terör örgütü propagandası” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamalarıyla Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 7. Duruşması 21 Eylül 2021’de görüldü.

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği izledi.

Dosyada savcı değişikliğine gidildiği görüldü.

Mahkeme heyeti başkanı Meral Şimşek’e verilen plaketteki Kürtçe yazıları Türkçe’ye çevirmekle görevli bilirkişinin, raporunu hala mahkemeye sunmaması nedeniyle, dosyanın başka bir bilirkişiye verilmesine karar verdi.

Karar
Mahkeme heyeti ara kararında; dosyada bulunan “Sesinde Güneş Artıkları” isimli video hakkındaki bilirkişi raporunun dönüşünün beklenmesine, Şimşek’in katıldığı şiir yarışmasından aldığı plaket ve belge üzerindeki Kürtçe yazıların tercümesine yönelik bilirkişi raporunun dönüşünün beklenmesine, Şimşek hakkında uygulanan “imza atmak ve yurtdışına çıkamamak” suretindeki adli kontrol tedbirlerinin devamına ve adli kontrol tedbirine uymaması halinde tutuklanacağının Şimşek’e ihtarına karar verdi.

Davanın bir sonraki duruşması 5 Ekim 2021 saat 09.30’da görülecek.

9. Duruşma

Edebiyatçı Meral Şimşek’in “terör örgütü propagandası” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamalarıyla Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 9. duruşması 7 Ekim 2021’de görüldü.

Yalnızca Meral Şimşek’in avukatı Ali Hamamcı’nın katıldığı duruşmada karar açıklandı.

Karar
Mahkeme kararında suçun sabit olmaması gerekçesiyle Şimşek’in “terör örgütü üyeliği” suçlamasından beraatına karar verdi. Şimşek “terör örgütü propagandası” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şimşek hakkında imza verme suretinde uygulanan adli kontrol tedbiri kararı kaldırıldı.