Kallonili Papa Stratis’in Hikâyesi

Midilli’nin Kalloni köyünden Yunan bir Ortodoks papazı olan Papa Stratis; adaya gelen mültecileri ve göçmenlere destek oluyor.

“Benim gördüklerim insanlar. Yardıma muhtaç olan insanlar. Ben onları ne geri çevirebilirim, ne kovalayabilirim ne de cezaevine gönderebilirim. Onları geldikleri yere geri gönderemem. Ya da boğulmaları için denize atamam.”

Papa Stratis bizi Kalloni’de bulunan bölge kilisesinin dışındaki küçük avluda bir bankın üzerinde bekliyor. Onu; bölgedeki gençlerle birlikte, Türkiye’den botlarla Afganistan, Suriye ve diğer yerlerden buraya gelen insanların temel, basit ihtiyaçlarını -yemek, kıyafet, su, barınma- nasıl karşıladığını öğrenmek için ziyarete geldik. Papa Stratis ve onun küçük, genç grubu mültecileri ve göçmenleri botlarından iner inmez, Midilli’nin sokaklarında, yollarında ve gözaltında karşılıyor.

Bu, Yunanistan’ın geri kalanı gibi ekonomik krize batmış bir yerel topluluğun cömertlik ve misafirperverlik hikâyesi.

Ona Yunan sahil güvenlik görevlilerinin, Yunanistan’a ulaşmaya çalışan botları hukuka aykırı bir şekilde geri itmesi hikâyeleri hakkında ne düşündüğünü soruyoruz: “Bu olmamalı, özellikle de insanlar savaştan kaçarken. Siz bunu ister miydiniz? Savaşa geri gönderilmek ister miydiniz?”

Papa Stratis'in videosunu izlemek için tıklayın.