Kadın hakları savunucusu, vuruldu!


İMZACI OLUN

Quintana Roo Başsavcısı

Sayın Başsavcı

Wendy Galarza kendini işine adamış bir çocuk bakımı çalışanıdır. Mesleği aracılığıyla daha nazik ve şefkatli bir toplum yaratmak için çaba gösteriyor. Bu, kadınların sıklıkla istismara uğradığı ve kadın oldukları için öldürüldüğü bir ülkede bilhassa önemli bir hedef.

Wendy 9 Kasım 2020’de bu türde şiddet nedeniyle neredeyse hayatını kaybediyordu. O gün Cancún’da bir feminist yürüyüşe katıldı. Polisin havaya ateş açması sonucunda yaralandı. Wendy polisten şikayetçi oldu ancak bugüne kadar şiddetten sorumlu olan hiç kimse adalet önüne çıkarılmadı. Kadınlara yönelik şiddeti ciddiye aldığınızı gösterin. Wendy’nin maruz kaldığı ihlalleri tarafsız ve kapsamlı bir şekilde soruşturun ve sorumlu olan herkesin adalet önüne çıkarılmasını sağlayın.

Saygılarımla


Wendy, kadın haklarını savunmak için katıldığı yürüyüşte polis kurşunu ile yaralandı. Şimdi adalet arıyor. İmzala, ona destek ol!

Wendy Galarza işini çok seven bir çocuk bakımı çalışanı. 9 Kasım 2020’de Alexis adında bir kadının cinayetiyle ilgili adalet talep etmek için Cancún’da düzenlenen yürüyüşe katıldı. Yaşanan arbede sonucunda polis havaya ateş açtı. Wendy bir süre sonra vücudunda kurşun yaraları olduğunu fark etti.   

Alanda bulunan insanların, polisin kalabalığın üzerine de ateş açtığını bildirmesi üzerine Wendy, kanıtlarla birlikte şikayette bulundu. Bacak ve vulva bölgesinde yaralar ve kıyafetlerinde kurşun delikleri olmasına rağmen savcının kanıtları kabul etmesi aylar sürdü. Dava bugün hâlâ devam ediyor. Wendy’nin vurulmasında sorumluluk taşıdığından şüphe edilen kişiler ise adalet önüne çıkarılmadı.

Kadınların toplumsal cinsiyet normlarından ötürü aşağılandığı, saldırılara maruz bırakıldığı ve öldürüldüğü Meksika’da, haklarını ve onurunu savunan bir feminist bir aktivist olarak şiddete karşı çıktığı için neredeyse hayatını kaybediyordu.

Wendy pes etmedi ve protesto sırasında saldırıya uğrayan diğer kadınlarla birlikte bir kolektif kurdu. Mücadelesinde kararlı ve hislerini şöyle dile getiriyor: “9 Kasım’ın unutulmasına asla izin vermeyeceğim. Sesimi yükseltmeye, kendi haklarımı ve birlikte mücadele ettiğim dostlarımın insan haklarını savunmaya devam edeceğim.”

Nazik ve şefkatli toplumlar yaratmanın çocukların erken yaşlarında desteklemesi olduğunu savunan ve bu amaçla tutkuyla çalışan bir insanın kilometrelerce ötede yaşadığı bu adaletsizlik, insanlık onurunu savunan herkesi ilgilendiriyor.

Yirmi yıldır dünya çapında devam eden ve pek çok hak savunucusunun özgürlüğüne kavuşmasını sağlayan “Haklar için yaz” kampanyamızı imzalayarak Wendy için değişimin öncüsü ol!

Meksika’ya çağrı yap: Wendy Galarza için adalet sağlanmalı

Wendy’nin senin kelimelerine ihtiyacı var!

Wendy’i yaralayanların bulunması ve adaletin karşısına çıkarılması için Meksika yetkililerine seslendin mi? 

“Yapabileceğim başka ne var?” diyorsan, kelimelerine güven. Onların anlamları kağıt üzerinde göründüğünden büyük.

Wendy’e kelimelerinle umut ve dayanışma gönderebilirsin. Yalnız olmadığını, birilerinin dünyanın bambaşka bir noktasında onun için mücadele ettiğini bilmek, kadın hakları savunucusuna güç verecektir.

Twitter’da @ShoutForWendy sayfasını mention’layarak ve #ShoutForWendy ya da #GritoPorWendy etiketlerini kullanarak mesajınızı paylaşın. Elle yazılan mesajların fotoğrafları daha kişisel olacak ve Wendy’nin kararlığını artırmaya yardımcı olacaktır.