İnsan Hakları Haftası'nda neredeyiz?

Uluslararası Af Örgütü olarak çalışmalarımıza her yıl olduğu gibi bu yıl da en büyük küresel kampanyamız "Haklar İçin Yaz" damgasını vuruyor. Bu hafta boyunca TCK 301'den hapis cezasına mahkum edilen Av. Eren Keskin, homofobik bir saldırıya uğrayan Yunanistanlı Kostas ve haksız yere yargılanan Malezyalı siyasi karikatürist Zunar için yetkilileri imza yağmuruna tutuyoruz. Bu hafta düzenlediğimiz tüm etkinliklerimizde ve stantlarımızda kampanya dilekçelerine ulaşabilirsiniz.

İfade özgürlüğü hakkı da bu hafta temel gündemlerimizden biri olarak yerini korumaya devam ediyor. Ankara ve İstanbul'da düzenlediğimiz etkinliklerde ifade özgürlüğünü farklı konuklarımızla masaya yatırıyoruz.

İşte bu haftaki etkinliklerimiz:

ANKARA

Panel: "Türkiye'de İfade Özgürlüğü ve TCK 301"
Türkiye’de ifade özgürlüğü hakkı açısından en sorunlu kanun maddelerinden biri olan TCK 301, ifade özgürlüğünü doğrudan ve kabul edilemez bir biçimde kısıtlamaya devam ediyor. 12 Aralık'ta Ankara'da İfade Özgürlüğü ve TCK 301 konulu panelimizde bu maddeyi ve ifade özgürlüğü hakkına getirdiği sınırlamaları konuklarımız Av. Oya Aydın ve Av. Genco Yıldırım ile bir kez daha masaya yatırıyoruz. Ankara aktivist grubunun düzenlediği panele "insan hakları için ben de varım" diyen herkesi bekliyoruz!

Tarih: 12 Aralık 2015 Cumartesi
Saat: 14.30
Yer: Mülkiyeliler Birliği-Ankara Konur Sok. No:1 Kızılay Ankara

"Haklar için Yaz!" Stantları

Hafta boyunca Melankoli Sahaf ve Tayfa Kitapkafe'de broşürlerimizden edinebilir ve Haklar için Yaz kampanyamız kapsamında ‪haklarında kampanya düzenlediğimiz TCK 301 uyarınca hapis cezasına mahkum edilen Av. Eren Keskin, Yunanistan'da homofobik saldırıya uğrayan Kostas ve yargılanmakta olan Malezyalı karikatürist Zunar için imza verebilirsiniz. 

İSTANBUL

Söyleşi: "Türkiye'de İnsan Hakları: İfade Özgürlüğü ve LGBTİ Hakları"

10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğünü ve LGBTİ haklarını Hrant Dink Vakfı'ndan Nuran Agan ve Kaos GL'den Av. Yasemin Öz ile konuşuyoruz.

Söyleşinin ardından ‪Haklar İçin Yaz kampanyası kapsamında, TCK 301 uyarınca hapis cezasına mahkum edilen Av. Eren Keskin, Yunanistan'da homofobik saldırıya uğrayan Kostas ve yargılanmakta olan Malezyalı karikatürist Zunar için dayanışma mesajları yazıyoruz.

İstanbul aktivist grubunun düzenlediği panele "insan hakları için ben de varım" diyen herkesi bekliyoruz!

Tarih: 10 Aralık 2015
Saat: 19.00
Yer: Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Hamalbaşı Caddesi No: 22 Beyoğlu İstanbul​​​​​​​

MUŞ

10 Aralık İnsan Hakları Günü boyunca Muş Merkez'deki Öğretmenevi önünde açtığımız standa uğrayarak broşürlerimizden edinebilir ve Haklar için Yaz kampanyamız kapsamında ‪haklarında kampanya düzenlediğimiz TCK 301 uyarınca hapis cezasına mahkum edilen Av. Eren Keskin, Yunanistan'da homofobik saldırıya uğrayan Kostas ve yargılanmakta olan Malezyalı karikatürist Zunar için imza verebilirsiniz.