Hande Buse Şeker Davası

İzmir'de yaşayan seks işçisi, trans kadın Hade Buse Şeker'in evine 9 Ocak 2019'da müşteri olarak gelen polis memuru V.H. evde silahla ateş açtı. Şeker, cinsel saldırı ve gaspa maruz bırakıldıktan sonra öldürüldü. V.H. Şeker'in evdeki arkadaşını da yaraladı.

Arka Plan Bilgisi 

İzmir’de yaşayan trans kadın Hande Buse Şeker’in 9 Ocak 2019 tarihinde, evine müşteri olarak gelen polis memuru V.H. tarafından öldürüldüğü iddiasıyla yürütülen soruşturma neticesinde, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bir iddianame hazırladı.
İddianamede; olay günü İzmir Emniyet Müdürlüğü Yunuslar Motorize Tim Amirliğinde görevli polis memuru V.H.’nin, arkadaşı ve aynı zamanda dosyada mağdur sıfatıyla yer alan A.T. ile buluştuğu ve birlikte alkol aldıktan sonra sabah 6 sularında Alsancak’a geldikleri, bu sırada orada olan Hande Buse Şeker ve arkadaşı Ateş ile karşılaştıkları ve müşteri olmak üzere bir pazarlık yaptıkları belirtiliyor.

Bunun ardından Hande Buse Şeker ve arkadaşı Ateş’in şüphelinin arabasına binerek, Hande Buse Şeker ile Ateş’in birlikte yaşadıkları eve gittikleri, bu esnada evde Hande’nin arkadaşı Y.’nin ve M.’nin de olduğu bilgisi yer alıyor.
İddianamenin devamında; Hande Buse ve arkadaşı Ateş’in parayı peşin istemeleri üzerine çıkan tartışmada, şüpheli V.H polis olduğunu ve peşin ödeme yapmayacağını söyleyerek, Hande Buse’yi soyunmaya zorladığı, Hande Buse’nin küfür ederek soyunmayı reddetmesi üzerine V.H.’nin silahla bu esnada yatağın üzerinde bulunan Şeker’e seri şekilde ateş açtığı aktarılıyor.

V.H.’nin Hande Buse Şeker’e ateş açtığı sırada tartışmayı duyan şüphelinin arkadaşı A.T.’nin odaya girdiği, Şeker’in odadan çıkarak salonda bulunan arkadaşı Y.’nin arkasına saklanmaya çalıştığı, şüpheli V.H.’nin Şeker’in arkasından salona girerek ateş etmeye devam ettiği ve bu ateş sonucunda failin arkadaşı A.T’nin ve Hande Buse Şeker’in arkadaşı Y.’nin hayati tehlike geçirmeyecek ve basit basit bir tıbbi müdahale ile iyileşmeyecek şekilde yaralandıkları belirtiliyor.

Silahlı saldırının devamında A.T.’nin olay yerinden ayrıldığı, Hande Buse Şeker ve arkadaşı Y.’nin, V.H.’ye kendilerini bırakmaları için yalvardıkları ancak V.H.’nin tekrar iki üç el daha ateş ederek Hande Buse’yi öldürdüğü, bunun ardından Hande Buse’nin arkadaşı Y.’ye cinsel saldırıda bulunduğu ve sonrasında gitmesine izin verdiği yer alıyor. Son olarak şüpheli V.H.’nin Hande Buse Şeker’in cansız bedenini tekme ve yumruk atarak darp ettiği ve yine ardından cinsel saldırı suçu işlediği belirtiliyor.

İddianamede, 9 Ocak 2019 tarihinden bu yana tutuklu bulunan V.H.’nin olası kastla silahla yaralama, kasten öldürme, konutta silahla yağma, kişinin hatırasına hakaret ve nitelikli cinsel saldırı suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi.

İddianame, İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Davanın 21 Haziran 2019'da görülen ilk duruşmasındaki sanıkların davanın kapalı görülmesi yönündeki talebi, mahkeme heyetince "dosyadaki iddialar, savunmalar, beyanlar, cinselliğe ilişkin görüntüler, sanığın mesleği göz önüne alınarak genel ahlakın ve kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hal kapsamında olması" gerekçeleriyle kabul edildi. İzleyiciler dışarı çıkarıldı.

Kapalılık kararı 13 Aralık 2019'daki 4. duruşmada "beklenen menfaatin sağlandığı" gerekçesiyle kaldırıldı.

İstinaf ve Yeniden Yargılama
26 Kasım 2020’deki 8. duruşmada açıklanan sanık avukatlarınca itiraz edildi. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi ilk kararı 25 Haziran 2021’de bozdu. İstinaf mahkemesi;

  • “yaralanmanın basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte olmadığı yönünde yapılan tespite neden itibar edilmediği de belirtilmeden delillerin değerlendirilmesinde yanılgıya düşülerek eksik araştırma ile mevcut raporlara yanlış anlam verilerek sanığın katılan ****’u kasten yaralama suçundan yazılı şekilde TCK 86/2.maddesi uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi”
  • “sanık hakkında katılan ****'u kasten öldürmeye teşebbüs suçundan hüküm kurulması yerine yazılı şekilde kasten yaralama suçundan hüküm kurulması,
  • “temel cezanın üst sınıra yakın tayini yerine yazılı şekilde 6 ay hapis cezasına hükmolunmak suretiyle eksik ceza tayini”,
  • “sanık hakkında nitelikli yağma suçundan kurulan hükümlerde TCK 168/1-3.maddelerinin tatbiki ile yazılı şekilde hüküm kurulması ve bu yolla eksik ceza tayini”,
  • “"silahla" ve "konutta" şeklinde birden fazla ağırlaştırıcı nedenin birlikte bulunması, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı ile (…) TCK 3.maddesindeki orantılılık ilkesi birlikte gözetildiğinde alt ve üst sınırlar arasında oluşa uygun düşecek makul bir temel ceza tayini yerine asgari sınırdan yalnızca 1 yıl ayrılarak müşteki ve katılanlara yönelik her üç yağma eyleminde 11 yıl hapis cezasına hükmolunmak suretiyle eksik cezalar tayini,”, “katılan ****'a yönelik nitelikli cinsel saldırı suçundan kurulan hükümde suçun işleniş şekli, sanığın görüntü kayıtlarına yansıyan kastının yoğunluğu, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı ile TCK 3.maddesindeki orantılılık ilkesi birlikte değerlendirilerek alt ve üst sınırlar arasında oluşa uygun düşecek makul bir temel ceza tayini yerine asgari sınırdan yalnızca 2 yıl ayrılarak 14 yıl hapis cezasına hükmolunmak suretiyle eksik ceza tayini,”

tespitlerini bozulmaya gerekçe gösteri. İstinaf mahkemesi ayrıca, ilk derece yargılamasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın davaya katılmasının kabul edilmesi kararını “davalara katılma hak ve yetkisi bulunmadığı” gerekçesiyle kaldırdı. Yeniden görülen davan 7 Ekim’deki ilk duruşmasında sanık V.H.’nin tutukluluğunun devamına karar verildi.

1. Duruşma

Davanın ilk duruşma İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada, Hande Buse Şeker’in ailesi, sanık ve katılma talep eden derneklerin ve İzmir Barosu’nun temsilcileri hazır bulundu.

Duruşma başladığında, sanık avukatı kapalılık talebinde bulundu. Hande Buse Şeker ailesi müdahil avukatları CMK’daki şartları taşımadığından kapalılık talebinin reddine, yalnızca olay yeri kamera görüntüleri izlendiği esnada duruşmanın kapalı görülmesine karar verilmesini talep ettiler.

Ancak Mahkeme sanığın kapalılık talebinin kabulüne karar verildi ve duruşma salonu boşaltıldı. Yine İzmir Barosu Başkanlığı ve derneklerin katılma talepleri reddedildi.

Sanığın sorgusu ise süre talep etmesi nedeniyle bir sonraki duruşmada dinlenecek.

Bir sonraki duruşma 13 Eylül 2019 günü saat 10:00’da görülecek.

8. Duruşma

Davanın sekizinci ve son duruşması 26 Kasım 2020'de İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Duruşmaya Hande Buse Şeker'in ablası da katıldı. Cinayetten sonra hastalığı ilerleyen annelerinin durumunun yakın zamanda kötüleştiğini ve iki gün önce vefat ettiğini söyledi. Annelerinin son arzusunun sanığın en ağır cezayı alması olduğunu ifade etti.

Davaya müdahil olarak kabul edilen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. Diğer atılı suçlar için de üst sınırdan ceza istedi.

Duruşma sonunda; görevde olmadığı sırada kullandığı polis silahıyla Hande Buse Şeker'i 9 Ocak 2019'da evinde gasp eden, ona cinsel saldırıda bulunan ve neticede onu öldüren; ayrıca evdeki arkadaşını da yaralayan polis memuru V.H ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

V.H'ye iddianamede hakkında isnad edilen suçlamalardan kasten öldürme suçundan ömür boyu, nitelikli cinsel saldırı suçundan 21 yıl, nitelikli yağma suçundan üç kez 5 yıl 6 ay, yaralama suçundan iki kez 9 ay ve kişinin hatırasına hakaret suçundan 2 yıl hapis cezasına karar verildi.

Sanık polisin haksız tahrik ve iyi hal indirimi talepleri reddedildi. Şeker'in avukatlarının sanığın ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması talebi de reddedildi.

5. Duruşma [Bozma Sonrası]

5. Duruşma

Sanık polis memuru V.H.'nin "kasten öldürme", "olası kastla silahla yaralama", "konutta silahla yağma", "kişinin hatırasına hakaret" ve "nitelikli cinsel saldırı” suçlamalarıyla yargılandığı davanın İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 5. duruşması 12 Aralık 2022’de görüldü.

Adliyeye girişte, yargı personeli olmayanların, kadın ve erkekler için ayrı kapılardan girerek güvenlik kontrolüne alındıkları görüldü.

Duruşma 20 dakika gecikmeyle başladı.

İzleyiciler
Duruşmayı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan iki temsilci izledi.

Yargılama
Tutuklu yargılanan sanık V.H. güvenlik görevlileri eşliğinde sanık sandalyesindeki yerini aldı.  Müşteki tarafını temsilen Av. Mahmut Şeren ve savunmayı temsilen bir avukat duruşma salonunda hazır bulundu.

Sanık V.H. soruşturma aşamasında yağma suçlaması konusunda aleyhinde beyanda bulunan tanığın duruşmada dinlenmesini talep etti.

Karar

  1. Sanığın, tanığın duruşmaya getirilmesi talebi reddedildi.
  2. Mahkeme heyeti, istinaf mahkemesinin kararı doğrultusunda dosyadaki mağdurlardan biri hakkında beş duruşmadır yerine getirilmeyen, maruz bırakıldığı eylemin niteliğine dair alınmış raporlardaki çelişkilerin giderilmesi için Adli Tıp Kurumu tarafından yeniden rapor düzenlenmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 6 Şubat 2023 tarihinde 11.30’da görülecek.