Dünyanın en büyük insan hakları kampanyasında, dört bir yandaki cesur gençler için 6.5 milyondan fazla destek mesajı yazıldı

Dünyanın en büyük insan hakları etkinliği her geçen yıl büyüyor. Haklar İçin Yaz 2019 kampanyası da bu anlamda bir istisna değildi; insanlar milyonlarca destek mesajı yazarak dünyanın dört bir yanındaki gençlerin hayatlarını değiştirdi.

Onlarca, yüzlerce, hatta binlerce kişi bir araya gelerek mesajlar yazdı. Öğrenciler, ebeveynler, öğretmenler ve arkadaşlar… Gündelik hayatımızın bir parçası olan sıradan insanlar, hiç karşılaşmadıkları kişilere destek olmak için tweet attı, çizim yaptı ve mesaj yazdı. Dünyanın en büyük insan hakları etkinliği haline gelen ve Uluslararası Af Örgütü’nün yıl boyunca sürdürdüğü bir mektup yazma maratonu olan Haklar İçin Yaz kampanyası kapsamında 2019’da tam 6.609.837 destek mesajı yazıldı.

İnsanların tüm bu mesajları yazmış olması muhteşem bir şey olsa da şaşırtıcı değil. Asıl şaşırtıcı olan, bu mesajların 2019’da desteklediğimiz insanların hayatlarında yarattığı değişimler. İşte mesajlarınızın insanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini gösteren bazı örnekler: 

Magai hakkındaki ölüm cezası bozuldu

Magai Matiop Ngong Güney Sudan’da ölüm cezasına mahkum edildiğinde daha yalnızca 15 yaşındaydı. Ancak senin gibi insanların desteği sayesinde Magai’ye verilen ölüm cezası Temmuz 2020’de bozuldu. Dünyanın dört bir yanında insanlar mektup yazmak ve tweet atmak gibi yöntemlerle 765.000 kez harekete geçti ve Magai’nin hayatının korunması için çağrıda bulundu. Ve işe yaradı! Magai, ona destek olanlara mesajında şunları söyledi:

"Çok teşekkürler! Söyleyecek söz bulamıyorum. Kalbimin nasıl mutlulukla dolu olduğunu tarif edemem.”

Magai Matiop Ngong

Grassy Narrows gençlerinin sağlık talebi kazandı

Grassy Narrows Yerlileri on yıllardır Kanada’nın en şiddetli sağlık krizlerinden birini yaşıyor, cıva zehirlenmesinin etkilerine maruz kalıyor. Bu durumdan özellikle etkilenen Grassy Narrows gençleri, toplulukları için daha sağlıklı bir gelecek kurma mücadelesine öncülük etti. Yıllarca süren gecikmeden sonra nihayet 2 Nisan 2020’de Grassy Narrows Yerlileri büyük bir zafer elde etti ve bir sağlık merkezinin kurulması için 19.5 milyon Kanada Doları değerinde bir anlaşma imzalandı. Topluluğun sözcülerinden Crystal Swain şunları söyledi: 

“Tüm adaletsizliklere karşı mücadele etmek için dünyanın dört bir yanından insanlarla el birliği yaptık.” 

Crystal Swain
Grassy Narrows Sözcüsü

Yasmin’e verilen ceza önemli ölçüde azaltıldı

Yasmin Aryani 2019’da başörtüsü olmadan bir trende yolculara çiçek dağıttığı için 16 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Tüm dünyada Yasmin’in özgürlüğü için yazılan 1.2 milyondan fazla mesajın katkılarıyla Şubat 2020’de Yasmin’e verilen ceza büyük ölçüde azaltıldı. Yasmin serbest bırakılana kadar ise mücadelemiz sürecek.

Bir mesaj yalnızca bir mesaj değildir

Peki bir tweet, kart veya imza gerçekten neyi değiştirebilir? Gördüğümüz gibi; ÇOK ŞEYİ! Destekçilerimiz, kelimeleriyle, geçen yıl haklarında kampanya yürüttüğümüz gençler için dünyanın dört bir yanında bir sevgi ve dayanışma dalgası yarattı. Bu kelimeler, zor durumdaki kişilere güç verdi. Ayrıca, gençlerin adalet çağrılarını büyüttü ve bazı durumlarda liderleri harekete geçmek ve doğru olanı yapmak konusunda ikna etti.

Haklar İçin Yaz yeniden başlıyor. Bu yıl, dünyanın çeşitli bölgelerinde hakları saldırıya uğrayan insanlarla dayanışma gösteriyoruz. Bu kişilerin dayanışma için sana ihtiyacı var. Herhangi bir şüphe duyuyorsan, aktivist Marinel Sumook Ubaldo’nun söylediklerini okumalısın!

Filipinler’de genç bir iklim aktivisti olan Marinel, Haklar İçin Yaz 2019 kampanyasında yer aldı ve bir insan hakları kuruluşunun başlattığı soruşturmada tanıklık etti. Kuruluş, dünyada ilk kez olmak üzere, fosil yakıt şirketlerinin, iklim değişikliğinden kaynaklanan insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulabileceğini açıkladı. Marinel, şunları ifade etti: 

“Haklar İçin Yaz, aktivizme bakışımı çok büyük ölçüde değiştirdi. Kendime olan güvenimi artırdı. Şunu fark ettim ki sayıların bir gücü var.”

Marinel Ubaldu
Çevre hakları aktivisti

KELİMELERİN GÜCÜNE İNAN, İMZACI OL!

HAKLAR İÇİN YAZ 2020