Bir protestoda nasıl güvende olunur?

İşte, katıldığın bir protestoda güvende kalmak ve hak ihlallerini belgelemek için dikkat etmen gereken gerekenler...

Çevresel kriz, artan eşitsizlikler ve geçim kaynaklarına yönelik tehditler, sistemsel ırkçılık ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet gibi bir dizi sorun, toplu halde harekete geçmeyi her zamankinden daha zaruri hale getirdi. Ancak devletler kendilerine karşı yükselen sesleri bastırmak için giderek artan bir biçimde şiddet, yıldırma ve yasaklama yoluna gidiyor. Coplar, biber gazı, göz yaşartıcı gaz, sersemletici bombalar, tazyikli su ve plastik mermiler gibi sözde az öldürücü silahlar güvenlik güçleri tarafından rutin bir şekilde kötüye kullanılıyor. 

Değişim için etkili bir yol olan protesto hakkımızı kullanırken kendimizi korumak ve hak ihlallerini belgelemek için yapabileceğin bazı şeyler var:

Bazı protestolar diğer protestolara göre çok daha güvenli olacaktır.  Neyle karşılaşacağınızdan emin değilsen, daha fazla bilgi almak için protestoyu düzenleyenlerle iletişime geçebilirsin.  

Durumun daha tehlikeli bir hâl alma olasılığı varsa, güvenliğini sağlamak için hazırlıklı olmanın bazı yolları var:

  1. Haklarını öğren - Barışçıl toplanma, özel yaşamın gizliliği ve protesto hakkınız vardır. Yaralanırsanız tıbbi bakım görme hakkın var. Polis, güç kullanımından kaçınmak zorundadır.
  2. Önceden planla - Protestonun nerede yapıldığı öğrenin ve neyle karşılaşabileceğiniz konusunda bilgi edinmeye çalış. Grubunuz ayrılacaksa arkadaşlarınızla plan yapın.
  3. Koruyucu kıyafetler giy - Güneşe ve biber gazına maruz kalmaktan korunmak için cildinizi tamamen örtecek kıyafetlere ihtiyacınız olabilir. Güneş gözlüğü veya deniz gözlüğü gibi kırılmaya karşı dayanıklı göz koruyucuları ve burnunuzu veya ağzınızı kapatmak için suya, limon suyuna veya sirkeye batırılmış bir bandana getir.
  4. Acil durum çantası hazırla - Yanınıza temel ilkyardım seti, gözlerinizi ve yüzünüzü temizlemek için su, kimlik belgesi, ankesörlü telefondan arama yapabilmek ve ulaşım için yeterli nakit para ve temiz bir takım kıyafet al.
  5. Hazırlıklı gel ve insan hakları ihlallerini belgele - Mümkünse polisin davranışlarını, gücü kötüye kullanımını ve yaralanmaları belgelemene yardımcı olacak ekipman getirebilirsin. Fotoğraf makinesi, saat ve kağıt-kalem bunlardan olabilir. Hak ihlallerini belgelerken kendini de şiddetin hedefi haline getirmekten kaçınmayı unutma.

Protesto alanının yakınındaki hastane ve karakolları öğrenmek acil durumlarda zaman kaybetmeni engelleyecektir. Son olarak, protestoya gittiğinizi mutlaka güvendiğiniz birine haber verin. Böylece gözaltına alınma veya yaralanma gibi durumunda size ulaşmaya çalışmalarını ve gerekli yerlerle iletişim kurmalarını sağlamış olursunuz.

Herkese güvenli protestolar!