Asya'dan Avrupa'ya haklar için koştuk!

Bu sene ikinci kez katıldığımız İstanbul Maratonu yine çok renkli ve keyifliydi. Geçen seneki deneyimizden yola çıkacak olursak, bu sene çok daha organize ve hazırlıklıydık. Ama en önemlisi bu sene, çok daha fazla aktivist ve üyemiz bize katıldı. 

Köprüye ulaşana kadar geçen süre bir hayli uzundu ve hatta parkurun geri kalanından çok daha yorucuydu. Neyse ki bu zamanı da etkili bir biçimde kullanmayı başardık. Bu noktada dev uçan balonlarımızın ve çocukların cezbeden sarı minik balonlarımızın katkısı büyüktü. Önce çocuklarla balonlar üzerinden başlayan diyalog yetişkinlere neden ellerimizde başkalarının suratları olan pankartlar taşıdığımızı anlatmamızla devam etti. 

Birçok sivil toplum kuruluşunun ve kurumun görünürlük ve farkındalık için bir araya geldiği
bu maratonda da, göze çarpan sarı rengimiz ile genç hak savunucuları ve aktivistlerin yüzündeki kararlılığı göstermeyi amaçladığımız görsellerimiz, Haklar için Yaz kampanyasınının katılımcılar tarafından tanınmasında önemli bir rol oynadı. 

Sonunda köprüye vardığımızda her şey çok daha güzelleşti. Temiz ve parlak hava, Boğaz manzarasını mükemmelleştirdi. Böylece birçok dayanışma fotoğrafı çekebildik. Çektiğimiz fotoğrafları, sosyal medya hesaplarımızdan #HaklariçinKoş hashtag’i ile paylaşarak İran’da zorunlu başörtüsü yasalarına karşı duran Yasmin’e, Filipinler’de iklim kriziyle mücadele eden Marinel’e, Çin hükümeti tarafından ailesinden koparılan İlyas’a ve insanların hayatlarını kurtardıkları için Yunanistan hükümeti tarafından cezalandırılmak istenen Sarah ve Sean’a ses verip, desteğini gösterdik. 

Temiz hava ve coşkulu atmosferin tadını çıkarırken bir yandan da hak ihlallerine karşı mücadele veren gençlere karşı olan sorumluluğumuzu hiç unutmadık. 

41. İstanbul Maratonu’nda yer alarak genç hak savunucuları ve aktivistlere olan farkındalığı arttırmak için harekete geçtik. 

Gücümüze inandık ve adımlarımızı, özgürlüğün tadını bizim gibi çıkaramayanlar için attık! ---

Göksu Özahıshalı
Kampanya ve Aktivizm Sorumlusu
Uluslararası Af Örgütü Türkiye