Ankara’daki tüm LGBTİ+ temalı etkinliklere yönelik genel yasak kaldırıldı, aşk kazandı!

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Kasım 2017’den beri tüm Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks ve Artı (LGBTİ+) temalı etkinliklere uygulanan genel yasağın hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Bunun üzerine bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgürü Avrupa Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’deki LGBTİ+’lar için çok önemli bir gündür ve LGBTİ+ hakları aktivistleri için büyük bir zaferdir. Bir kez daha aşk kazandı. LGBTİ+’lar ve dostlarının Kasım 2017’den beri LGBTİ+ temalı herhangi bir etkinlik düzenlemesi, akıl almaz ve hukuka aykırı bir biçimde yasaktı. Gelecek ay düzenlenecek Onur Yürüyüşü öncesinde verilen bu önemli mahkeme kararını sevinçle karşılıyoruz.”

“Ankara Valiliği’nin bu akla mantığa sığmaz yasağı uygularken sunduğu gerekçelerden biri, LGBTİ+ etkinliklerinin toplumun bazı kesimlerini tahrik edebileceğiydi. Bölge İdari Mahkemesi bu gerekçeyi reddederek, barışçıl toplanmaları mümkün kılmanın ve korumanın devletin yükümlülüğü olduğunu belirtti. Bu karar yalnızca LGBTİ+ örgütleri ve aktivistleri için değil, barışçıl toplanma hakkı hukuka aykırı biçimde sınırlandırılan veya engellenen herkes için sevindiricidir.”

Mahkeme, olağanüstü hal döneminde olsa bile Ankara’da uygulanan yasağın süre bakımından sınırsız olduğunu, yasaklanan eylemlerin niteliğine ilişkin bir sınırlama ve belirlilik de olmadığını söyleyerek söz konusu yasağın hukuka uygun olmadığına hükmetti.

Fotis Filippou, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Olağanüstü hal döneminin Temmuz 2018’de sona ermesine rağmen, barışçıl toplanma hakkına getirilen sınırlandırmaların birçoğu halen yürürlükte. Yetkililere, Ankara’daki yasağa benzeyen diğer haksız ve hukuka aykırı olan tüm yasakları derhal kaldırma çağrısında bulunuyoruz.”