Ahmet Yıldız Davası

[Vaka]


Ahmet Yıldız, 15 Temmuz 2008 tarihinde eşcinsel olduğu için ailesi tarafından Üsküdar’da öldürüldü. Türkiye’nin “ilk eşcinsel namus cinayeti” olarak bilinen cinayetle ilgili dava süreci 8 Eylül 2009’da başladı. O tarihten bu yana yapılan sayısız duruşmaya rağmen Ahmet Yıldız için hala adalet yok.


Ahmet Yıldız, Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğrencidir. Eşcinsel olduğunu ve 1 yıla yakın süredir erkek arkadaşı ile birlikte yaşadığını ailesine söylemiş ancak ailesi bunu kabul etmeyip Ahmet Yıldız’ı tehdit etmiştir. Ahmet Yıldız, ailesinin kendisini tehdit ettiğine yönelik savcılığa şikayette bulunmuştur.


Ahmet Yıldız’ın dışarı çıktığı bir gün babası ve bir şüpheli araba içinden Ahmet Yıldız’a 4-5 el ateş etmiş ve olay yerinden kaçmıştır. Ateş sonucu Ümmühan Drama isimli bir kadın da yaralanmıştır. İstihbari çalışmalar şüpheli baba Yahya Yıldız’ın telefonunun olay tarihi olan 15 Temmuz 2008’den iki gün önce Ahmet Yıldız’ın evinin olduğu sokaktan, olay günü de evinin yakınlarında bulunan bir yerden sinyal verdiğini göstermiştir. Telefon görüşmelerinden şüpheli baba Yahya Yıldız’ın oğlu Ahmet Yıldız’ı eşcinsel olduğunu öğrendikten sonra takip ettiği, ruhsatsız silah ile tasarlayarak öldürdüğü ve Kuzey Irak’ta olduğu anlaşılmıştır.


İddianamede sanık baba Yahya Yıldız’ın “Tasarlayarak alt soya karşı kasten adam öldürme”, “6361 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefet” ve Ümmühan Drama’yı yaraladığı için “Kasten yaralama” suçlarından yargılanmasına karar verilmiştir. Hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan sanık baba hala firari.