Acil Eylemler ne işe yarıyor? İşte 2019’da değiştirdiğimiz hayatların hikâyesi

2019 yılında, Uluslararası Af Örgütü’nün Acil Eylem kampanyalarına verdiğiniz imzalar sayesinde risk altındaki 350 birey için çalışma yapıldığını, 55 kampanyada ise insanların hayatlarını değiştirdiğinizi biliyor musunuz?

İnsan hakları ihlal edilen ve durumu acilen harekete geçilmesini gerektiren bireyler için gerçekleştirilen hızlı ve kısa süreli imza kampanyalarına Acil Eylem adı veriliyor. 2019 yılında tüm dünyada yaşanan hak ihlallerine karşı 350 Acil Eylem başlatıldı. Uluslararası Af Örgütü tarafından, hakkında en fazla acil eylem başlatılan konu İnsan Hakkı Savunucuları olurken bunu düşünce mahkumları, ifade özgürlüğü konusundaki kısıtlamalar ve haksız tutuklamalar izledi. 

2019’da çalıştığımız 350 Acil Eylem’in yüzde 15’inden fazlasında başarı elde ettik. Peki, bir imza ile o anda devam eden bir insan hakkı ihlalini durdurma şansın bu kadar yüksek ise, durum harekete geçmeye değmez mi? Üstelik, sen ve senin gibi binlerce kişinin desteğiyle, hep birlikte insan hakları mücadelesini daha da güçlendirebiliriz. Zamanımızın büyük bölümünü evimizde geçirdiğimiz bu günlerde acileylem.org.tr'yi takip edebilir, aktivistimiz olarak çalışmalarımıza katılabilir veya destekçimiz olabilirsin. İşte 2019 yılında başarılı olduğumuz Acil Eylemler: 

OCAK 2019

Endonezya: 15 yıl cezaevinde tutulan Johan Teterissa serbest bırakıldı
Johan Teterissa, 2007 yılında Endonezya Cumhurbaşkanı önünde barışçıl bir protesto gerçekleştirdiği için 15 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. 15 yıl cezaevinde tutulduktan sonra 25 Aralık 2018'de serbest bırakılan Johan artık ailesiyle birlikte Maluku adalarından biri olan Aboru’da yaşıyor. Onunla birlikte, diğer düşünce mahkumu Johanis Riry de serbest bırakıldı.

Johan Teterissa, kendisi için kampanya yürüten Uluslararası Af Örgütü destekçilerine teşekkürlerini ve selamlarını iletti. Ayrıca, yazılan dayanışma mektuplarının sadece kendisi için değil, ailelerinden binlerce kilometre uzakta yaşayan diğer tüm Maluku düşünce mahkumları için önemli bir destek olduğunu ifade etti.


© Laboratorio de Arte Documental (Photo: Sergio Ortiz Borbolla)

Meksika: Ayotzinapa Kayıplarıyla soruşturma başlatılıyor
Meksika Devlet Başkanı López Obrador, yeni hükümete yaptığımız çağrılardan biri olan Ayotzinapa Kayıpları davasını soruşturmak için federal kamu idaresinin işbirliğini emreden bir kararname imzaladı. Federal Hükümet 15 Ocak’ta Soruşturma Komisyonu’nu kurdu ve Komisyon çalışmalarına başladı. 

Paraguay: Guahory Topluluğu
Paraguay’ın doğusunda yaşayan 200 aileden oluşan Guahory Topluluğu, evlerinden her an zorla tahliye edilme tehlikesinden kurtuldu. Mülke İzinsiz Girme Suçlarına Yönelik Ortak Eylem Planı’nın uygulanması, Guahory Topluluğu için durduruldu. Durumu izlemeye devam edeceğiz.

ŞUBAT 2019


© Jason Garman/Amnesty International

Avustralya: 2019 Martin Ennals Ödülü Abdul Aziz Muhamat’a verildi
2019 Martin Ennals Ödülü Sudanlı mülteci hakları aktivisti Abdul Aziz Muhamat’a verildi. Dünyanın önde gelen on insan hakları örgütünden oluşan jüri geçen Ekim ayında üç finalist belirlemiş, Muhamat ile birlikte Marino Cordoba Berrio (Kolombiya) ve Eren Keskin (Türkiye) ödüle aday gösterilmişti.

Abdul Aziz Muhamat 13 Şubat’ta Cenevre Kent Konseyi tarafından düzenlenen ödül töreninde şunları söyledi: “Bu ödül, Avustralya hükümetinin son derece sert mülteci politikasına ışık tutuyor. Bunun yanı sıra, Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Sözleşmeye uyduğunu iddia eden ülkeler de dahil olmak üzere uluslararası toplumun dikkatini, dünyanın her yerindeki mültecilerin karşı karşıya kaldığı tehlikelere ve kötü muameleye çeviriyor.”

İran: Saman Nasim kefaletle serbest bırakıldı
Avukatı Ocak 2018’de, Saman Nasim’in “Allah’a düşmanlık” suçundan beraat ettiğini, Kürdistan Özgür Yaşam Partisi’ne (PJAK) atıfla “ulusal güvenliği bozmayı amaçlayan bir gruba üye olmaktan” beş yıl hapis cezasına mahkum edildiğini doğrulamıştı. Avukatı zaten altı yıldır hapiste olan Saman Nasim’in kısa bir süre sonra serbest bırakılmasını bekliyordu fakat Nisan 2018’de, tutuklandığı ilk olaya dair yeni suçlamalar getirilerek Saman Nasim’in tutukluluğunun devamına karar verildi. 

Bunun üzerine Saman 19 Ekim 2018’de 5 milyon Riyal (119 Amerikan Doları) kefaletle serbest bırakıldı, yeni suçlamalarla ilgili duruşma tarihi ise henüz belirlenmedi.

Kırgızistan: Engelli Hakları Sözleşmesi Onaylandı
Engelli Hakları Sözleşmesi 7 Şubat'ta, beklenenden daha erken bir zamanda Kırgızistan Parlamentosu tarafından onaylandı. Önümüzdeki adım, 30 gün içinde Cumhurbaşkanı tarafından da imzalanması olacak.

Meksika: Obtilia Eugenio Manuel ve Hilario Cornelio Castro özgürlüğüne kavuştu
12 Şubat 2019’da silahlı bir grup tarafından kaçırılan insan hakları savunucuları Yerli Mepha’a Halkı Örgütü (OPIM) üyesi Obtilia Eugenio Manuel ve Hilario Cornelio Castro, 16 Şubat'ta kaybolmalarına ilişkin artan ulusal ve uluslararası protestoların ardından 16 Şubat’ta serbest bırakıldılar. Yetkililer, saldırıyı soruşturmalı, sorumluları adalet önüne çıkarmalı ve hak savunucularının koruma altında olması için gerekli tedbirleri almalıdır.

Polonya: 14 kadın faşizme karşı çıktı 
13 Şubat'ta, şiddete maruz kalan 14 kadına ilişkin soruşturmanın yeniden başlatılmasına ilişkin iyi haberler aldık. Karar, yaşadıkları istismar ve şiddet hakkındaki soruşturmayı Kasım 2017’de durdurma kararı alan savcıya karşı kadınların temyiz başvurusunda bulunması sonucunda alındı. Kampanyamızın esas amaçlarından bir buydu, ancak Savcılığın soruşturma açması ve adaletin yerini bulması için bu cesur kadınları desteklemeye devam edeceğiz.

Tayland: Hakim Ali El-Araybi serbest bırakıldı
Bangkok’ta cezaevinde tutuklu bulunan Hakim Ali El-Araybi, Bahreyn yetkililerinin iade talebini geri çekmesinin ardından 11 Şubat 2019’da serbest bırakıldı ve aynı gün Avustralya'ya geri döndü.

27 Kasım 2018’de Tayland’da tutuklanması sonrasında Hakim’in serbest bırakılması talebiyle uluslararası protestolar düzenlendi ve Tayland hükümetine diplomatik baskı yapıldı. Spor grupları, STK’lar, sendikalar, hükümetler ve dünyanın dört bir yanından kişilerin yaptığı baskılar, küresel bir dayanışma kampanyası haline geldi. Katılımcılar arasında Uluslararası Af Örgütü’nün en az 18 şubesi ve yetkililere itiraz mektupları gönderen 135 binin üzerinde destekçisi vardı.

Birleşik Arap Emirlikleri: Taysir Selman El Neccar serbest bırakıldı
12 Şubat 2019’da Ürdünlü gazeteci ve şair Taysir Selman El Neccar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki El-Wathba Cezaevi’nden serbest bırakıldı. BAE yetkilileri kendisine verilen para cezasını geri çekti ve Taysir aynı gün uçakla Ürdün’e döndü. Üç yıl cezaevinde tutulan düşünce mahkumu Taysir 13 Aralık 2018'de serbest bırakılacaktı, ancak ailesi mahkemenin verdiği para cezasını ödeyemediği için tutukluluğu uzatılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü, Taysir Selman El Neccar’ın serbest bırakılması için Acil Eylem ağı ve sosyal medya üzerinden kampanya yürüttü, durumunu her fırsatta kamuoyuna duyurdu. Serbest bırakılmasının ardından Taysir’in eşi şunları söyledi: “Taysir ve benim için bir aile gibiydiniz. Desteğinize teşekkür ederim.”

MART 2019 


© Chou yi for Amnesty International Taiwan

Azerbaycan: Genç aktivistler Bayram Mammadov ve Giyas Ibrahimov serbest bırakıldı
Azerbaycanlı genç aktivistler Bayram Mammadov ve Giyas Ibrahimov 16 Mart’ta Cumhurbaşkanı özel affıyla serbest bırakıldı. “Haklar için Yaz” 2016’da yer alan aktivistler için 230.000’den fazla imza toplanmıştı.

Azerbaycan: İlkim Rüstemzade serbest bırakıldı
İlkim Rüstemzade, 16 Mart 2019’da çıkartılan Cumhurbaşkanlığı özel affı ile serbest bırakıldı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, haksız yere hapsedilen genç aktivistler ve muhalif siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 400’ün üzerinde kişinin serbest bırakılması için imzalandı. İlkim, hükümeti eleştirdiği için 2013’ten beri tutuklu bulunan bir düşünce mahkumuydu.

Azerbaycan: Düşünce mahkumu Mehman Huseynov serbest bırakıldı
Mehman Huseynov, haksız suçlamalarla 2 yıl cezaevinde tutulduktan sonra 2 Mart’ta serbest bırakıldı. Yetkililer, Ocak 2019’da Mehman’ı yeni suçlamalarla parmaklıklar ardında tutmaya çalışmıştı, ancak Uluslararası Af Örgütü’nün yürüttüğü kampanya da dahil olmak üzere ülke içinde ve dışındaki baskılar sonucunda Mehman’a yöneltilen yeni suçlamalar düşürüldü ve Mehman serbest bırakıldı.


© Hussein Tallal

Mısır: Şavkan ismiyle de bilinen foto muhabir Mahmud Ebu Zeyd serbest bırakıldı
Şavkan ismiyle de bilinen foto muhabir Mahmud Ebu Zeyd, uydurma suçlamalarla beş yıldan uzun süre cezaevinde tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Mahmud Ebu Zeyd’in ve ailesinin yaşadıkları eziyet, Ebu Zeyd’in çok geç de olsa serbest bırakılmasıyla sona erdi. Ancak serbest bırakıldıktan sonra da mantıksız adli kontrol şartlarıyla karşı karşıya kalan Ebu Zeyd’in gelecek beş yıl boyunca her gün 18:00 ile 06:00 saatleri arasında polis merkezinde 12 saat geçirmesi gerekiyor.

Kırgızistan: Cumhurbaşkanı’nın onayı ile birlikte Engelli Hakları Sözleşmesi yasalaştı
14 Mart 2019'da Kırgızistan Cumhurbaşkanı Engelli Hakları Sözleşmesi'ni (EHS) imzaladı. EHS'nin onaylanması, yüz binlerce engellinin sosyal ve ekonomik hayata etkin bir şekilde katılmasına olanak sağlayacak.

Somaliland: Abdirahman İbrahim Adan
Somaliland’da bir şair olan Abdirahman İbrahim Adan, 25 Şubat’ta serbest bırakıldı. Somaliland hükümetini hapishanelerinde ve ceza adalet sisteminde reform yapmaya çağırdığı bir şiir okuduktan sonra ertesi gün 12 Ocak’ta gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Tacikistan: Muhalif aktivist Şerafettin Gadoev serbest bırakıldı
Muhalif lider Şerafettin Gadoev 2 Mart’ta güvenli bir şekilde Hollanda’ya geri döndü. 14 Şubat’ta Moskova’da keyfi biçimde tutuklanan ve Tacikistan’a zorla geri gönderilen Gadoev, Tacikistanlı yetkililer tarafından alıkonulmuştu.


 

Ukrayna: Vitalina Koval’in düzenlediği Uluslararası Kadınlar Günü yürüyüşü önemli bir başarıydı
2018’deki Haklar İçin Yaz kampanyasının öne çıkardığı aktivistlerden biri olan Vitalina Koval’in 8 Mart’ta Ujgorod’da düzenlediği Dünya Kadınlar Günü yürüyüşü, aşırı sağ grupların yürüyüşe yönelik saldırı ve engelleme girişimlerine rağmen başarılı oldu. Uluslararası Af Örgütü Ukrayna Şubesi, ABD Şubesi ve İsveç Şubesi’nin çalışanları ve cesur aktivistlerin desteği sayesinde, polisin koruması altında gerçekleşen yürüyüş gerçek bir kutlama oldu. 

ABD: Kaliforniya Eyaleti ölüm cezasını askıya aldı
700’ün üzerinde kişiyle en yüksek sayıda ölüm cezası mahkumunun cezasının uygulanmasını beklediği ABD’nin Kaliforniya Eyaleti, ölüm cezasını askıya aldı. Eyalet, ölüm cezalarının uygulandığı en büyük odayı kapatacak. Bu HARİKA haberle, ölüm cezası gibi zalimane bir uygulamanın ABD’de kaldırılması yönünde önemli bir adım atıldığını öğrenmiş olduk.

ABD: Valquiria çok sayıda dayanışma mektubu, kartpostal ve çizim aldı
Valquiria’nın Avukatı Eduardo, Valquiria’nın oğlundan ayrılmasının birinci yıl dönümünde çok sayıda dayanışma mektubu, kartpostal ve çizim aldı. Valquiria için son derece zor bir gündü, ancak dünya çapında Uluslararası Af Örgütü üyelerinden aldığı tüm sevgi ve destek mesajları sayesinde moralini yüksek tutabildi. Valquiria’ya yazan herkese ÇOK TEŞEKKÜRLER!

Valquiria iltica talebinin reddedilmesine resmi olarak karşı çıkmaya karar verdi ve avukatı temyiz başvurusunda bulundu. Bununla sonuna kadar savaşmaya hazır.

NİSAN 2019

Azerbaycan: Aktivist Bayram Mammadov yeniden gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı
Azerbaycanlı aktivist Bayram Mammadov, asılsız suçlamalarla 30 gün idari gözaltında tutulduktan sonra 29 Nisan’da serbest bırakıldı.

Mısır: İslam Halil
Bir yıldan uzun süre keyfi olarak gözaltında tutulan Mısırlı aktivist İslam Halil 26 Mart 2019’da serbest bırakıldı. Kahire Ceza Mahkemesi’ndeki bir hakim, 19 Şubat'ta Halil’in serbest bırakılmasına karar vermişti; ancak yetkililer, 25 Şubat’tan itibaren Halil’i hiç kimseyle görüştürmeksizin alıkoymuş ve nerede tutulduğunu ailesine bildirmemişti. Serbest bırakılmasına rağmen halen uydurma suçlamalarla karşı karşıya olan İslam Halil, adli kontrol şartları gereğince haftada iki kez polis merkezinde iki saat geçirmek zorunda.

Mozambik: Gazeteci Amade Abubacar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, ancak yetkililer tüm suçlamaları düşürmeli
Gazeteci Amade Abubacar, avukatının 26 Şubat’ta adli kontrol şartıyla tahliye başvurusu yapmasının ardından 23 Nisan 2019’da serbest bırakıldı. Amade, 5 Ocak 2019’dan beri keyfi olarak gözaltında tutulan bir radyo topluluğu gazetecisidir. Amade, El-Şebab isimli aşırılık yanlısı grubun saldırılarının artması sonucunda evlerini terk etmek zorunda kalan insanlarla röportaj yapıp fotoğraflarını çektiği sırada polis tarafından gözaltına alınmıştı. 

Serbest bırakılmasına rağmen Amade halen Mozambik Ceza Kanunu’nun 323., 393. ve 406. Maddeleri gereğince “elektronik araçları kullanarak halkı kışkırtmak,” “isyana teşvik” ve “devlet güçlerine mensup yetkililere hakaret” suçlamalarıyla karşı karşıya. Tüm bu suçlamaların tek nedeni ise Amade’nin gazeteci olması.

Myanmar: Tin Maung Kyi
Myanmarlı aktivist Tin Maung Kyi, cezasında yapılan indirimler sonucunda 29 Mart’ta serbest bırakıldı. Uluslararası topluma, üst düzey Myanmar generallerini tutuklama çağrısında bulunan tek kişilik bir protesto gösterisi düzenlediği için altı ay iki gün cezaevinde tutulmuştu.

Rusya: Mikhail Tsakunov Nisan ayında serbest bırakıldı, Eylül ayında beraat etti
Düşünce mahkumu Mikhail Tsakunov, yaklaşık bir yıl tutuklu yargılandıktan sonra 26 Nisan’da seyahat kısıtlaması getirilerek serbest bırakıldı. Tsakunov, muhalif bir yürüyüşe barışçıl katılımı nedeniyle Mayıs 2018’de gözaltına alınmış ve bir polis memuruna şiddet uygulamakla suçlanmıştı. 

St. Petersburg Kent Mahkemesi 17 Nisan’da Mikhail hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu ve onu tüm suçlamalardan beraat ettirdi. Hukuka aykırı bir biçimde ceza yargılamasına tabi tutulduğu ve yaklaşık bir yıl tutuklu yargılandığı için Mikhail’in tazminat alma hakkı var.

MAYIS 2019

Cezayir: Merzuk Toğati
Cezayirli blog yazarı ve düşünce mahkumu Merzuk Toğati 7 Mart 2019’da serbest bırakıldı. Cezayir’de bir mahkeme 4 Mart 2019’da Toğati’ye verilen cezayı yedi yılan iki yıla düşüren ve üç yıl hapis cezasını ertelen yeni bir karar verdi. Bu karar neticesinde iki yıldır cezaevinde tutulan Toğati serbest bırakıldı. Uluslararası Af Örgütü, yalnızca internette yaptığı barışçıl paylaşımlar nedeniyle cezaevinde tutulan ve bu nedenle düşünce mahkumu olan Merzuk Toğati’nin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için çağrı yapıyordu. 


© Private

İran: Golrokh Ebrahimi Iraee serbest bırakıldı
İnsan hakları savunucusu Golrokh Ebrahimi Iraee, cezaevinde geçirmesi gereken süreyi tamamlamasının ardından 8 Nisan 2019’da serbest bırakıldı. Golrokh Ebrahimi Iraee ise zina yapan kadınların taşlanarak öldürülmesi hakkında yayımlanmamış kurmaca bir hikaye yazması nedeniyle üç yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. 

Fas: Zine El Abidine Erradi
Adil olmayan bir yargılama sonucunda bir yıl hapis cezasına mahkum edilen Agadir şehrindeki cezaevinde tutulan insan hakları savunucusu Zine El Abidine Erradi, cezaevinde geçirmesi gereken süreyi tamamlamasının ardından 5 Nisan 2019’da serbest bırakıldı. Fransa’da mülteci olan Zine, babasını ziyaret etmek üzere Fas’a gittiğinde gözaltına alınmıştı. Seyahat belgelerini aldıktan sonra 15 Mayıs’ta güvenli bir şekilde Fransa’ya geri dönebildi.

Myanmar: Wa Lone ve Kyaw Soe Oo
Reuters muhabirleri Wa Lone ve Kyaw Soe Oo yedi yıl hapis cezasına mahkum edilmiş ve 500 günden fazla cezaevinde tutulmuştu. Muhabirler, devlet başkanının affıyla serbest bırakıldı. 

Wa Lone ve Kyaw Soe Oo’nun davası, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğüne yönelik ağır bir ihlaldi ve dünyanın dört bir yanında tepki çekmişti. Muhabirlerin serbest bırakılması için Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında bulunduğu birçok sivil toplum örgütü kampanya yürüttü. Harekete geçtik ve mümkün olan her yerde ve devamlı bu haksız davaya karşı mücadele ettik. 

Gerçek bir takım çalışması sonucunda elde edilen bu başarıya sunduğun katkılarla gurur duymalısın!

Pakistan: Asya Bibi
Asya Bibi’nin Pakistan’dan ayrıldığı ve güvenli bir şekilde Kanada’ya geri dönerek ailesine kavuştuğu doğrulandı.

54 yaşındaki 5 çocuk annesi Asya Bibi, Kasım 2010’da hakaret suçlamasıyla ölüm cezasına mahkum edilmişti. Asya, kendisi gibi tarım işçisi olan bir kişiye bir bardak su ikram etmiş, ancak bu kişi Asya Bibi’nin Hıristiyan olması nedeniyle ikram ettiği suyu ‘kirli’ olduğunu söyleyerek geri çevirmişti. Asya bu olayın ardından Peygamber’e hakaretle suçlanmıştı.

HAZİRAN 2019

Avustralya: Aziz’e İsviçre’de sığınma hakkı verildi
7 Haziran 2019’da Aziz’e İsviçre’de sığınma hakkı ve kalıcı oturum izni verildiği doğrulandı. Aziz, barışçıl aktivizmi ve diğer sığınmacılara destek olması nedeniyle artık Papua Yeni Gine ve Avustralya yetkililerince hedef alınmayacak. Artık insan hakları avukatı olma hayalini gerçekleştirebileceğini uman Aziz, haberler üzerine bizimle şu mesajı paylaştı:

“Sözcüklerle anlatamayacak kadar mutluyum. Çalışmalarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Sizin gibi muhteşem, çalışkan ve entelektüel kişilerin desteğini almak benim için bir onur. Bu anı hayatım boyunca unutmayacağım.”

Fransa: Tom Ciotkowski beraat etti
Fransa’da bir mahkeme 20 Haziran’da Tom Ciotkowski’yi tüm suçlamalardan beraat ettirdi. İngiltere vatandaşı olan insan hakları savunucusu Ciotkowski, Calais şehrinde polisin göçmenler ve mülteciler ile onlara yardım eden gönüllülere yönelik ihlallerini belgelediği için uydurma suçlamalarla beş yıl hapis cezası ve para cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Meksika: Samir Flores Soberanes
Samir Flores Soberanes, Meksika’nın Morelos, Puebla and Tlaxcala eyaletlerinde çevrenin ve toptağın korunması için mücadele eden Frente de los Pueblos en Defensa de la Tierra y el Agua (Toprağı ve Suyu Savunan Halklar Cephesi) isimli sivil toplum örgütüne mensup bir insan hakları savunucusuydu. İnsan hakları çalışmaları nedeniyle uzun yıllar ölüm tehditleri alan Soberanes 20 Şubat 2019’da vurularak öldürüldü. 

Morelos Eyalet Savcısı Soberanes’in öldürülmesine ilişkin bir ceza soruşturması başlattı. Meksika’nın Ulusal Koruma Mekanizması ise hareketin diğer birçok üyesi için koruma tedbirleri alınmasını sağladı.

Nikaragua: Yetkililer 56 kişiyi cezaevinden tahliye etti
Nikaragua yetkilileri 10 Haziran 2019’da 56 kişiyi cezaevinden tahliye etti. Bu kişiler arasında serbest bırakılması için Acil Eylem kampanyaları yürüttüğümüz dört kişi de (Amaya Coppens, Christopher Olivas, Lucía Pineda Ubau ve Miguel Mora) yer alıyordu. Tahliye edilen kişilerin tüm suçlamalardan beraat edip etmediğini veya özgürlüklerine yönelik herhangi bir sınırlandırma getirilip getirilmediğini henüz bilmiyoruz. Ancak uzun zamandır beklenen tahliyeler, hem bu kişiler hem de yakınları açısından iyi haberlerdi. Diğer yandan, 2018’deki protestolar nedeniyle gözaltına alınan onlarca kişi halen cezaevinde. Bu nedenle, diğer kişiler de serbest bırakılana kadar herkesi Acil Eylem kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz.

Norveç: Taibeh ve ailesi Norveç’e geri döndü
Eshan Abbasi (16), kız kardeşi Taibeh (20) ve erkek kardeşi Yasin (22), 15 Haziran Cumartesi günü anneleri ile birlikte Norveç’ten İstanbul’a sınır dışı edilmişti. Anneleri sağlık sorunları nedeniyle kısa süre içinde Norveç’e geri götürüldü, ancak çocuklar her an uçakla Kabil’e geri gönderilme tehlikesi altındaydı. Norveç’teki arkadaşlarının ve Uluslararası Af Örgütü’nün Norveç Şubesi ile dünyanın dört bir yanındaki şubelerinin savunuculuk ve kamusal eylemler aracılığıyla harekete geçmesi sayesinde sınır dışı durduruldu ve çocukların Norveç’teki evlerine geri dönmesine izin verildi. Son derece sarsıcı bir deneyim yaşayan ailenin Norveç’teki statüsü de halen belirsiz.

Rusya: Eyüp Titiev nihayet serbest
Önde gelen Çeçen insan hakları savunucusu Eyüp Titiev, 10 Haziran’da adli kontrol şartıyla tahliye kararı verilmesinin ardından 21 Haziran’da nihayet serbest bırakıldı. Hakkındaki davanın Titiev’i meşru insan hakları çalışmalarını sürdürmekten alıkoymak amacıyla uydurulduğunu gösteren birçok kanıtın varlığına rağmen, Çeçenya yetkilileri, suçsuz bir kişiyi mahkum etmek için adalet sistemini açıkça kötüye kullanmıştı. Yine de Titiev’in adli kontrol şartıyla serbest bırakılması çok güzel bir haber. Uluslararası toplumun baskıları ve desteğiniz olmadan bu sonuç elde edilemezdi. 

Türkiye: Gözaltında tutulan kişilerin bir kısmı serbest bırakıldı
18 Mayıs’ta güvenlik güçleri ile PKK arasındaki çatışmaların ardından gözaltına alınan ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan kişilerin bir kısmı serbest bırakıldı, bir kısmı ise cezaevine gönderildi. Tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilen 13 kişi, 13 Haziran itibariyle işkence veya diğer türde kötü muamele tehlikesi altında bulunmuyor. 

TEMMUZ 2019

Sri Lanka: Sri Lanka Yüksek Mahkemesi tüm ölüm cezası uygulamalarını durdurdu
Sri Lanka Yüksek Mahkemesi, cezaevinde ölüm cezasının uygulanmasını bekleyen mahpusların itiraz dilekçelerini değerlendirdiği süre içinde, bir sonraki duruşma günü olan 29 Ekim’e kadar tüm ölüm cezası uygulamalarını durdurdu. Böylece, ölüm cezasına mahkum edilen 13 mahpus her an asılarak öldürülme tehlikesinden kurtuldu. 

Ölüm cezasının caydırıcı bir etkisi olmadığını açıkça ortaya koyan Uluslararası Af Örgütü, Sri Lanka Devlet Başkanı Sirisena’ya defalarca ölüm cezası uygulamalarını durdurma çağrısında bulunmuştu. Her nerede olursa olsun adaletsizliğe karşı çıkmamız gerektiğini kanıtlayan seslere katkın önemliydi.

AĞUSTOS 2019

Jamaika: Altı polis memuru, Matthew Lee’yi öldürmekle suçlandı
Jamaika’da polis faaliyetlerine yönelik bağımsız bir denetleme kurulu olan Bağımsız Soruşturma Komisyonu, Matthew Lee’nin vurularak öldürülmesine yönelik altı buçuk yıldır devam eden soruşturmanın ardından Jamaika Polis Teşkilatı’nda görev yapan altı kişinin sorumlu olduğunu tespit etti. 2016’daki “Boş Yere Beklemek” başlıklı raporumuzda Matthew’ın davasına yer vermiştik. Kız kardeşi Simone de dahil olmak üzere Matthew’ın aile üyeleri Aile Destek Grubunun bir parçası. 

Kazakistan: İnsan hakları savunucusu Serikzhan Bilaş adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Düşünce mahkumu Serikzhan Bilaş, kendisine yöneltilen suçu kabul ettikten ve bundan böyle Çin’deki insan hakları ihlallerine karşı mücadele etmeyeceğine söz verdikten sonra 17 Ağustos’ta ev hapsinden serbest bırakıldı. Serikzhan koşulları kabul etmezse yedi yıla kadar hapis cezasına mahkum edileceği söylediğini için koşulları kabul ettiğini açıkladı. Bilaş, kendisi çekildikten sonra mensubu olduğu sivil toplum örgütünün çalışmalarına devam edebileceğini aktardı.

Uruguay: Parlamento, Escazu Anlaşması için Onay Kanunu çıkardı 
Uruguay Parlamentosu, Escazu Anlaşması için Onay Kanunu çıkardı. Böylece bu anlaşmayı onaylayan üçüncü ülke olan Uruguay’ın yalnızca anlaşmayı resmen yürürlüğe sokması gerekiyor.

Escazu Anlaşması, Amerika kıtasında kişilerin ve grupların çevreyle ilgili konularda bilgiye erişim, katılım ve adalete erişim haklarını korumayı amaçlayan tek bağlayıcı anlaşmadır. Ayrıca Anlaşma, çevre aktivistlerinin korunmasını da kapsıyor. Çevreyi koruyan kişilerin öldürüldüğü, saldırılara ve temelsiz soruşturmalara uğradığı bölgede, Escazu Anlaşması ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımdır.

EYLÜL 2019

Kıbrıs: Ahmed H. nihayet ailesine kavuştu
Macaristan’da terörle mücadele kanununun açıkça kötüye kullanılması sonucunda dört yıl boyunca ülkesine dönmesine izin verilmeyen Suriyeli mülteci Ahmed H. Eylül 2018’de nihayet Kıbrıs’a dönerek ailesine kavuştu. Ahmed uydurma suçlamalarla mahkum edilmek bir yana, en başından hiç yargılanmamalıydı.

İsrail/İşgal Altındaki Filistin Toprakları: Bedevi lider serbest bırakıldı
70 yaşındaki insan hakları savunucusu ve önde gelen Filistinli Bedevi lider Şeyh Seyyah Ebu Mudeyğem El-Turi, İsrail’in Ramla şehrindeki Maasiyahu Cezaevi’nde tutuluyordu. 10 ay hapis cezasına mahkum edilen ve Ekim 2019’da tahliye edilmesi beklenen Şeyh Seyyah, cezaevinin aşırı kalabalık olması nedeniyle İsrail Cezaevi Servisi tarafından 22 Temmuz 2019’da erkenden tahliye edildi.

Şeyh Seyyah, UAÖ’ye ve serbest bırakılması için harekete geçen herkese şu sözlerle teşekkür etti: “Halkımın hakları ve topraklarımızın korunması adına harekete geçtiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Cezaevinde desteğinizi çok güçlü bir şekilde hissettim ve dünyalar benim oldu.”

Rusya/Ukrayna: Yönetmen Oleg Sentsov ile aktivist Aleksandr Kolçenko nihayet serbest bırakıldı
Ukraynalı film yönetmeni Oleg Sentsov ve aktivist Aleksandr Kolçenko, Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi mahkum değişimi kapsamında 7 Eylül 2019’da nihayet serbest bırakıldı. Oleg ve Aleksandr, Şubat 2014’te Rusya’nın Kırım’ı işgaline karşı çıktıkları için 2015’te hiçbir şekilde adil olmayan ve siyasi gerekçelerle yapılan yargılamalar sonucunda uzun süreli hapis cezalarına mahkum edilmişti. 

Rusya/Ukrayna: Kırımlı Tatar Edem Bekirov nihayet serbest
Kırımlı Tatar Edem Bekirov, Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi mahkum değişimi kapsamında 7 Eylül’de serbest bırakıldı ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaşayan ailesine kavuştu. Edem Bekirov, Rusya güvenlik güçleri tarafından 12 Aralık 2018’de Rusya işgali altındaki Kırım’da gözaltına alınmış ve insanlık dışı koşullarda tutuklu yargılanmıştı.

ABD: Göçmen gözaltı merkezinde tutulan Alejandra serbest bırakıldı
Güçlü desteğiniz sayesinde Alejandra göçmen gözaltı merkezinden serbest bırakıldı. Uluslararası Af Örgütü’nün çabaları olmadan bu muhteşem zafer kazanılamazdı. Nisan ayındaki müdahalelerimizle Alejandra’nın sınır dışı edilmesini engelledik ve avukatlarına dosyasının yeniden açılmasını sağlamak üzere mücadele etmeleri için zaman kazandırdık. Alejandra, 20 ay gözaltında tutulmuştu. 

Alejandra, halen gözaltında olan trans kadınlar için savunuculuk çalışmalarına başlamak istiyor. Bu nedenle, çok yakında kendisinden haber alacağız. Alejandra için harekete geçen tüm şubelere ÇOK teşekkürler! 

EKİM 2019

Myanmar: Eski çocuk asker erken tahliye edildi
Eski çocuk asker Aung Ko Htwe 6 Eylül 2019’da cezaevinden birkaç ay erken tahliye edildi. Zorla askere alındığına ilişkin bir röportaj verdikten sonra Ağustos 2017’de tutuklanan Aung, iki buçuk yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. 

Aung Ko Htwe’nin iyi hal nedeniyle erken tahliye edildiği düşünülse de avukatı, yürüttüğümüz kampanya için teşekkür etti. Uluslararası Af Örgütü’nün birçok şubesi Aung Ko Htwe’nin serbest bırakılması için mücadele etmiş, en az 56,982 üye ve destekçimiz kampanyayı imzalamıştı.


© Grzegorz Żukowski

Polonya: Kadın insan hakları savunucuları beraat etti!
2017’de Polonya’nın Bağımsızlık Günü’nde “Faşizme Hayır” yazılı bir pankartla faşizme karşı duran 14 cesur insan hakları savunucusunun davasında 24 Ekim 2019’da harika bir haber aldık. Mahkeme, ‘yasal bir toplantıyı engellemek’ ile suçlanan kadın hak savunucularının suçsuz olduğuna hükmetti.

Tunus: Aktivist Maisa El Uslati tüm suçlamalardan beraat etti
Tunus’ta bir mahkeme 19 Eylül 2019’da 18 yaşındaki aktivist Maisa El Uslati’yi tüm suçlamalardan beraat ettirdi. El Uslati, kendisine yöneltilen uydurma suçlamalar nedeniyle 4 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilirdi. 

Venezuela: Geraldine Chacon’a ülkeden ayrılması için geçici izin verildi
Ağustos ayında Geraldine’in bir yıl içinde ülkeden ayrılmasına geçici olarak izin verildi. Geraldine bu esnada önemli bir kişisel başarı elde etti ve yurt dışında öğrenim görmek için burs kazandı. 24 Eylül’de Venezuela’nın başkenti Karakas’tan ayrılarak, Sanat Tarihi bölümünde yüksek lisans yapmak üzere Londra’ya gitti. Ancak 30 günde bir yerel mahkemeye imza vermesi gerektiğinden bu durumun adli kontrol şartlarını ihlal ettiği ve kendisine verilen iznin geçici bir izin olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Geraldine için mücadeleye devam etmemiz gerekiyor.

KASIM 2019

Arjantin: Jorge Gonzalez Nieva, tutuklu yargılanma sürecinde evinde kalacak
Jorge için dünyanın dört bir yanında aylarca sürdürdüğümüz kampanyanın ardından, 3 Ekim’de Jorge’nin tutuklu yargılanma sürecini evinde geçirmesine izin verildi. Jorge, duruşmada, kendisine gelen dayanışma mektuplarının ruh sağlığını koruması için ona çok yardımı olduğunu ifade ederek, Uluslararası Af Örgütü’ne ve ona mektup yazan herkese teşekkürlerini iletti. Artık mektuplarımızı doğrudan Jorge’nin evine göndereceğiz ve davası sonuçlanana kadar dayanışmaya devam edeceğiz.


©FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images

Çin: İlham Tohti Saharov Ödülü’nü kazandı
İlham Tohti, Avrupa Parlamentosu tarafından verilen 2019 Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü kazandı. AP Başkanı David Sassoli, ödülün kazananını açıkladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Avrupa Parlamentosu’nun 2019 Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü için İlham Tohti’yi seçtiğini duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Tohti tüm hayatını Çin’deki Uygur azınlığın haklarını savunmaya adadı. Tohti, alçakgönüllülüğün ve uzlaşmanın sesi olmasına rağmen 2014’te yapılan göstermelik bir duruşmanın ardından ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.” 

“Bu ödülü kendisine sunarken, Çin hükümetini Tohti’yi serbest bırakmaya ve Çin’deki azınlıkların haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz.”


© 2016 Getty Images

Küba: Avrupa Parlamentosu, José Daniel Ferrer García’nın davasına ilişkin bir karar çıkarttı
Kübalı muhalefet lideri ve Uluslararası Af Örgütü’nün eski düşünce mahkumu José Daniel Ferrer Garcia için yaptığımız kampanya, Avrupa Parlamentosu’nda özellikle García’nın davasına ilişkin bir karar çıkartılmasına katkı sağladı.

Etiyopya: Öğretim görevlisi serbest bırakıldı
Üniversitede öğretim görevlisi olan Firew Bekele, “Kaçırılan Devrim” isimli bir kitabın yazılması ve basılmasında rol aldığı iddiasıyla aylarca gözaltında tutulduktan sonra 19 Kasım’da serbest bırakıldı. Düşünce mahkumu olan Bekele, en başından zulme uğramamalıydı.

Fas: Hacer Raysuni serbest bırakıldı
Kürtaj ve evlilik dışı cinsel ilişkiye yönelik uydurma suçlamalarla bir yıl hapis cezasına mahkum edilen Hacer Raysuni, nişanlısı ve doktoru 16 Ekim 2019’da kraliyet affıyla serbest bırakıldı. Hacer ve diğer kişiler, Hacer’in “Akhbar al-yaoum” isimli gazete bünyesinde yürüttüğü gazetecilik faaliyeti nedeniyle siyasi güdümlü bir saldırıya benzer bir uygulamayla, 30 Eylül 2019’da keyfi olarak gözaltına alınmıştı.


© Sabino Ortega / Amnesty International / Tierraviva/ PhotoVoice

Paraguay: Yakye Axa yerli topluluğunun yaşadığı bölgeye bağlantı yolu inşaatı onaylandı
14 ve 27 Kasım’da Paraguay Senatosu ve Temsilciler Meclisi, Yakye Axa yerli topluluğunun yaşadığı bölgeye bağlantı yolu yapılması için gerekli toprakların kamulaştırılmasını öngören yasayı onayladı. Uluslararası Af Örgütü Paraguay Şubesi ile diğer şubeler uzun yıllardır bunun için kampanya yürütüyordu. Atalarından kalma topraklarından yerinden edilen topluluk on yıllardır başka bir bölgede, tehlikeli ve güvencesiz koşullarda yaşıyordu. Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi 2005’te topluluğun yaşam, mülkiyet ve yargısal korunma hakkının Paraguay devleti tarafından ihlal edildiğini kabul eden bir karar çıkarmıştı.

Suudi Arabistan: Kaybedilen Katarlı baba ve oğlu serbest bırakıldı
Suudi yetkililer 1 Kasım 2019’da Katar vatandaşları Ali Nasır Ali Jarallah (70) ile oğlu Abdülhadi Ali Nasır Ali Jarallah’ı (17) serbest bıraktı. Baba ve oğlu sonrasında Doha’ya geri döndü. Yakınlarını ziyaret etmek üzere Suudi Arabistan’a giden baba ve oğulun aileleriyle iletişimi 28 Ağustos 2019’da kesilmişti. Uluslararası Af Örgütü bu kişilerin zorla kaybedilmiş olabileceğinden kaygı duyarak, Kral Selman’a baba ile oğulun nerede tutulduğunu derhal açıklama ve suç işlemedikleri takdirde bu kişileri derhal serbest bırakma çağrısında bulunmuştu.

Türkiye: Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz’ın polis tarafından gözaltında tutulduğu anlaşıldı
Sırasıyla dokuz ay ve sekiz aydır kendilerinden haber alınamayan Gökhan Türkmen ile Mustafa Yılmaz’ın nerede tutulduğu Türkiye yetkilileri tarafından ailelerine açıklandı. Polis kayıtlarına göre Gökhan Türkmen 5 Kasım’da, Mustafa Yılmaz ise 21 Ekim’de gözaltına alınmıştı. Her iki kişi tutuklu yargılanıyor ve Ankara’daki Sincan Cezaevi’nde tutuluyor.

Türkmenistan: Kasımberdi Garayev evine döndü
Kasımberdi Garayev, eşcinsel bir erkek olarak Türkmenistan’da yaşadığı sorunlara ilişkin sözlerine yer veren bir yazının internette yayınlanmasının ardından, 24 Ekim’de polis merkezine çağrıldı ve sonrasında kaybedildi. Garayev, 6 Kasım akşamı, Özgür Avrupa Radyosu’na bağlanarak evine geri dönebildiğini söyledi.

Ukrayna: Trans yürüyüşü polis koruması altında gerçekleştirildi
23 Kasım’da, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü için bir araya gelen yüz aktivist, yeterli polis koruması altında Trans Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Polis, etkinliğe zarar vermek isteyen ve açıkça nefreti ve ayrımcılığı savunan grupların girişimlerini engelledi. 

Acil Eylemler ile harekete geçen aktivistlerin çabaları ve Uluslararası Af Örgütü Ukrayna Şubesi’nin savunuculuk faaliyetleri, 2019 Trans Yürüyüşü’nün korunmasını sağlama konusunda önemli katkılar sağladı. Trans Yürüyüşü’nü düzenleyenler, verdikleri destek için aktivistlere teşekkür etti.

ABD: Dr. Scott Warren’ın suçsuz olduğu anlaşıldı
Dr. Scott Warren hakkında göçmenleri ‘barındırdığı’ gerekçesiyle ABD hükümeti tarafından açılan davanın ikinci duruşmasında, jüri, 20 Kasım’da Dr. Warren’ın suçsuz olduğuna hükmetti. Uluslararası Af Örgütü’nün Dr. Warren için yürüttüğü kampanya on binlerce kişiyi harekete geçirdi, medyanın davaya ilgi göstermesini sağladı, ABD Senatosu’nun 15 üyesinin destek mektupları kaleme almasını kolaylaştırdı ve Dr. Warren’a yönelik suçlamaların düşürülmesine katkı sağladı.

ARALIK 2019

Honduras: Berta Cáceres’in faillerine hapis cezaları verildi
Honduras’ta Ceza Mahkemesi 2 Aralık’ta yazılı kararını açıkladı ve Berta Cáceres’i öldürmekle suçlanan sekiz kişiden yedisini hapis cezalarına mahkum etti. Mahkeme, Sergio Rodríguez ve Douglas Bustillo’yu insan hakları savunucusunun öldürülmesinden sorumlu oldukları gerekçesiyle 30 yıl 6 ay hapis cezasına; Mariano Díaz’ı ise 30 yıl hapis cezasına mahkum etti. Henry Hernández, Elvin Rápalo, Óscar Torres ve Edilson Duarte’yi Berta’nın öldürülmesinde rol oynadıkları gerekçesiyle 34 yıl; Meksikalı hak savunucusu ve tanık Gustavo Castro’yu öldürmeye teşebbüs ettikleri için ise 16 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti.

Honduras: Rio Blanco topluluğunun toprak hakkını savunan hak savunucularına yönelik koruma tedbirlerinin süresi uzatıldı
Honduras Halk Örgütleri ve Yerli Örgütler Ulusal Konseyi (COPINH) üyeleri, Honduras hükümeti ile birlikte yeni koruma tedbirlerini değerlendirdi ve kabul etti. Rio Blanco topluluğuna mensup olan ve 2019’da tehditler alan Rosalina Dominguez tedbirler kapsamında korunacak.

Pakistan: Başbakan, sis kriziyle mücadele planını açıkladı
Kasım ve Aralık 2019’da Pakistan’ın en kalabalık eyaleti olan Pencap’ta havanın insan sağlığını ve hayatını tehdit edecek kadar zehirli olduğu kaydedilmişti. 21 Kasım günü saat 13:00’te Pencap’ın yönetim merkezi olan Lahor’da yapılan Hava Kalitesi ölçümü, Hava Kalitesi İndeksinde 300’de başlayan ‘tehlikeli’ seviye eşiğinin çok üzerinde bir değer olan 598’i gösterdi. O gün ve ilerleyen günlerde Lahor’da tüm dünyanın en yüksek hava kirliliği oranları kaydedildi. 

Acil Eylem kampanyamız ve medyanın kampanyamıza gösterdiği ilgi sonucunda Başbakan İmran Khan 30 Kasım’da bir basın toplantısı düzenleyerek, uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda zehirli hava kirliliğine karşı bir mücadele planı oluşturduklarını açıkladı. 

Ayrıca, Pakistan İklim Değişikliği Bakanlığı adına Başbakan Danışmanı ve Federal Bakan Malik Amin Aslam Khan, Uluslararası Af Örgütü’ne bir mektup gönderdi. Mektupta kirlilikle mücadele için atılan adımlar şu ifadelerle paylaşıldı: 

“Sizi temin etmek isterim ki Bakanlığımız, Pakistan’daki manzarayı gelecekte daha temiz, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir hale getirmek ve özellikle de gittikçe büyüyen hava kirliliği ve iklim değişikliği sorunlarıyla mücadele etmek için üzerine düşeni yapmaya kararlıdır.” 

Pakistan Hükümeti’nin harekete geçmesinden ve bu krizle mücadele etmeye istekli olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bununla birlikte, hükümetin havayı temizlemek üzere gerekeni yapma sözünü tutmasını sağlamak için durumu yakından takip edeceğiz.

Paraguay: Yakye Axa yerli topluluğunun yaşadığı bölgeye bağlantı yolu yapılmasını öngören yasa çıktı
On yıllardır topraklarından uzakta yaşamaya zorlanan Yakye Axa yerli topluluğunun kendi topraklarına erişimini sağlayacak yol yapımı için gerekli toprakların kamulaştırılmasını öngören 6.465/19 Sayılı Yasa, Paraguay Kongresi’nin onaylamasının ardından 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Paraguay Devlet Başkanı tarafından çıkarıldı. Uluslararası Af Örgütü Paraguay Şubesi ile diğer şubeler uzun yıllardır bunun için kampanya yürütüyordu. 

Atalarından kalma topraklarından yerinden edilen topluluk on yıllardır başka bir bölgede, tehlikeli ve güvencesiz koşullarda yaşıyordu. Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi 2005’te topluluğun yaşam, mülkiyet ve yargısal korunma hakkının Paraguay devleti tarafından ihlal edildiğini kabul eden bir karar çıkarmıştı.

Slovakya: Kürtaj hakkını sınırlandıran yasa reddedildi
Slovakya Parlamentosu, kürtaja güvenli ve yasal erişimi zorlaştırmayı amaçlayan bir yasayı reddetti. Kabul edilseydi bu yasa, kadınların gizlilik ve karar alma hakkını zayıflatacak ve kadınları damgalanma, aşağılanma ve alçaltıcı muamele görme tehlikesi altına sokacaktı.

Özbekistan: Raşitcan Kadirov’a yönelik işkenceye son verildi
Özbekistan’ın Eski Başsavcısı Raşitcan Kadirov ve diğer 12 kişi Ocak 2019 ile Haziran 2019 arasında yapılan duruşmalarda yargılandı. Raşitcan Kadirov’un kendisi ve diğer kişiler aleyhine kanıt sunması için gözaltında işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına ilişkin güvenilir bilgiler ortaya çıkmıştı. Uluslararası toplumun davaya ilgi göstermesi üzerine işkence ve diğer türde kötü muameleye son verildiği bildirildi. Raşitcan Kadirov 26 Haziran’da 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi.