255 Sanıklı Gezi Davası

[Vaka]

Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet", "görevi yaptırmamak için direnme", kamu malına zarar verme", "özel kıyafetleri usulsüz kullanma", "suçluyu kayırma" ve "ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme" suçlarını işledikleri iddiasıyla 255 kişiye dava açıldı. 255 kişinin arasında 7 yabancı ve 2 doktor da bulunuyor.
 

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıkların tamamı 2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten bir yıl ile 11 buçuk yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle yargılanıyor.
 

1. Duruşma

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nce duruşmaların Mayıs ayı boyunca Salı Çarşamba ve Perşembe günleri görülmesine karar verildi. Davanın ilk duruşmasına çoğunluğu üniversite öğrencisi 32 sanığın yanı sıra müştekilerden Ali Çezik ile taraf avukatlar katıldı.

5. Duruşma

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5. Duruşmasına, 6 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. 

Duruşmada 7 sanık beraat etti, 4 sanığın ise dosyası ayrıldı. 244 sanık hakkında ise, iddianamedeki çeşitli suçlardan 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezası verildi.  Karar, temyize götürülecek.

2. Duruşma

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmada, ilk duruşmada ifadeleri alınamayan 7 kişinin, müşteki sıfatıyla orada bulunan 2 polisin ve tanıkların ifadeleri alındı. 


Müşteki sıfatıyla dinlenen iki polisten biri Dolmabahçe etrafında görev aldığını belirterek görev yaptığı süre içerisinde kişisel değerlerine zarar verecek bir fiille karşılaşmadığını ve sanıklardan şikâyetçi olmadığını belirtti.


Tanık olarak dinlenen Bezm-i Âlem Valide Sultan Camisi’nin güvenlik görevlisi de camiye ilk olarak girenlerin ayakkabılarını çıkarmamaya başladıklarını söyledi. Tanık güvenlik görevlisi, hâkimin “içeride bira kutusu gördün mü?” sorusunu, “Kutuyu cami tamamen boşaldıktan sonra gördüm. Hafiften doluydu, kutu büzülmüştü. Kutuyu kullanan şahsı görmedim” diye yanıtladı. Tanığın çelişkili beyanları avukatlar tarafından sıklıkla vurgulandı.

4. Duruşma

Davanın 12 Haziran 2015 tarihinde görülen 4. duruşması, Gezi Davaları’nın tamamındaki savcı değişikliği nedeniyle kapsamlı olarak görülmeksizin ertelendi.