Özgürlüğün avukatı, şimdi tutsak!


İMZACI OLUN

Mısır Cumhurbaşkanlığı

Sayın Cumhurbaşkanı

Muhammed Baker insan hakları avukatı olarak ona en çok gereksinim duyan, yani ötekileştirilen ve haksız yere hapsedilen insanlara destek oluyor. Ancak mevcut durumda kendisi de haksız yere cezaevinde. Terörle bağlantılı asılsız suçlamalar yöneltilen Baker yargılanmadan cezaevine gönderildi. Burada yetkililer onu kesintisiz olarak hücrede tutuyor ve yatak, şilte, kitap, gazete ve hatta aile fotoğraflarını bile vermiyor.

İnsanların özgürlüklerini savunmuş olması kendi özgürlüğüne mâl olmamalı. Sizden Muhammed Baker’i derhal ve koşulsuz serbest bırakmanızı ve asılsız suçlamalarla hakkında açılan tüm soruşturmaları kapatmanızı talep ediyorum.

Saygılarımla


Muhammed, Mısır’da avukat. İnsan haklarını savundu ve 2019’dan beri hapiste. Şimdi onu savunma sırası bizde!

Muhammed Baker, Mısır’ın güneyiyle Sudan’ın kuzeyi arasında kalan bölgede yaşayan bir avukat. Mısır’ın en çok ötekileştirilen halklarından Nübyelilerin bir mensubu. Eylül 2019’da hayatını tamamen değiştiren bir olay yaşadı: Arkadaşını savunmak üzere savcılığa gitti ve orada gözaltına alındı. Yetkililer, Muhammed’e terörle bağlantılı asılsız suçlamalarda bulundu ve ardından Muhammed cezaevine gönderildi.

Muhammed, cezaevinde birçok zulüm gördü: Ölmek üzere olan babasını görmesine izin verilmedi; aşırı dar ve pis kokulu bir hücrede tutuldu; yatak, şilte ve sıcak sudan mahrum bırakıldı, açık havaya çıkmasını engellendi ve ailesinin fotoğraflarına bile el konuldu.

İnsan haklarını ve haksız yere cezaevinde tutulan kişileri destekleyen Adalah Haklar ve Özgürlükler Merkezi’nin başkanı olan Muhammed, hâlâ umutlu ve şöyle diyor: “Bir gün, özgür toplumlar kurma çabalarımıza devam edeceğiz.”

Nübye halkının müziği ve kültürüne ilgi duyan Muhammed’in cezaevine konulmadan önce 5 kedisi vardı. Duvar tenisini ve motosiklet kullanmayı seviyordu ve sıkı bir futbol taraftarıydı. tüm bu sevdiği şeylerden, eşinden, dostlarından mahrum. Hak savunucusu bir avukatın kilometrelerce ötede yaşadığı bu adaletsizlik, insanlık onurunu savunan herkesi ilgilendiriyor.

Yirmi yıldır dünya çapında devam eden ve pek çok hak savunucusunun özgürlüğüne kavuşmasını sağlayan “Haklar için yaz” kampanyamızı imzalayarak Muhammed için değişimin öncüsü ol. URL

Mısır’a çağrı yap: Muhammed Baker derhal serbest bırakılmalı

Muhammed’in senin kelimelerine ihtiyacı var!

Muhammed’in derhal serbest bırakılması için kampanyamıza imza verip Mısır Hükümeti’ne seslendin mi? URL

“Yapabileceğim başka ne var?” diyorsan, kelimelerine güven. Onların anlamları kağıt üzerinde göründüğünden büyük.

Muhammed’e kelimelerinle umut ve dayanışma gönderebilirsin. Yalnız olmadığını, birilerinin dünyanın bambaşka bir noktasında onun için mücadele ettiğini bilmek, özgürlük avukatına güç verecektir.

İmzacı olmanın yanı sıra Twitter ve Facebook’ta #Free_Baker / #الحرية_لباقر etiketlerini kullanarak dostluk ve dayanışma mesajlarınızı paylaşın.

Desteğinizi göstermek için şu hesapları takip etmeyi/beğenmeyi unutmayın:

Twitter: @FreeBaker2

Facebook: Free Baker https://www.facebook.com/freebaker