YouTube’un Seçimlerden Hemen Önce Yasaklanması Büyüyen Sansüre İşaret

Uluslararası Af Örgütü bugün yaptığı uluslararası açıklamada "Türkiye yetkililerinin YouTube erişimini, seçim arifesinde ve Twitter’a erişimin engellenmesinin hemen ardından, yasaklaması ifade özgürlüğünü baltalayan önceden tasarlanmış ciddi ve genel bir darbeye işaret ediyor" dedi.

Basında yer alan haberlere göre, Dışişleri Bakanlığı video paylaşım sitesine erişimi engellemek için idari karar talep ederken ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe gösterdi. İddialara göre, bu talep üst düzey yetkililerin Suriye hakkındaki görüşmelerinin ses kayıtlarının sanal ortamda daha fazla dolaşımını önlemek amacını taşıyordu.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner “Hükümet, internet sitelerini, karşıt fikirlerin yaygınlaşması ve utandırıcı bilgilerin yayınlanmasını sağladıkları için top yekün kapatmak için adeta bahane arıyor,” dedi.

“Seçimlerden birkaç gün önce ve Başbakan Erdoğan’ın YouTube’a yönelik sert eleştirisinin ardından uygulanan erişim yasağı, açıkça görüldüğü gibi hükümetin kaba bir sansür girişiminden başka birşey değildir ve sadece daha derin bir güvensizliğe ve hayal kırıklığına yol açacaktır."

“Türkiye makamlarının bazı içeriğe dair meşru kaygıları olsa bile, YouTube erişimini ülke çapında tamamen yasaklamaları orantısız bir hamledir. YouTube’a erişim derhal sağlanmalı ve yetkililer ihlallere ve karşıt görüşlere yer veren siteleri yasaklamaktan vazgeçmelidir.”

Uluslararası Af Örgütü Twitter hesabı: @aforgutu

Haberin İngilizcesi için tıklayınız.