Uluslararası Af Örgütü: Tahir Elçi'yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz

Avukat ve insan hakları savunucusu Tahir Elçi bugün Diyarbakır'da Baro tarafından yapılan bir basın açıklamasına katıldıktan sonra başından vurularak öldürüldü. Tahir Elçi Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin de ilk resmi üyelerinden biriydi. Elçi ayrıca Türkiye'de faili meçhuller, işkence, özellikle yaşam hakkı ihlalleri ve cezasızlık konularında yaptığı çok değerli çalışmaları olan ülkenin en önemli insan hakları savunucularından ve avukatlarındandı.

Uluslararası Af Örgütü olarak Türkiye yetkililerinden, Türkiye'deki insan hakları savunucularını ve hareketini derinden yaralayan bu cinayetle ilgili en kısa zamanda bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yürüterek olayın cezasız kalmamasını garanti altına almalarını talep ediyoruz.

Tahir Elçi hakkında son olarak Ekim ayında bir TV kanalında kullandığı ifadelerden kaynaklı “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezai soruşturma başlatılmış ve 7.5 yıl hapis cezası istemiyle ile dava açılmıştı. Uluslararası Af Örgütü yaptığı açıklamada, Elçi hakkında açılan soruşturmayı, Tahir Elçi’nin salt ekrandaki açıklamalarından kaynaklı değil, avukatlık ve bir insan hakları savunucusu faaliyetlerinden dolayı hedef alındığını, ifade özgürlüğü hakkına yönelik açık siyasi bir saldırının ibaresi olarak gördüğünü belirtmişti.

Tahir Elçi, onlarca yıldır hukukun üstünlüğü ve insan haklarının savunucusu olmuş, öncelikle doğum yeri olan Cizre’de, sonra da Diyarbakır’da yaşanmış olan ihlalleri ulusal yargıya ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımış, yerel ve uluslararası pek çok insan hakları kurumu ile birlikte çalışmıştı. Diyarbakır Barosu’nda iki dönemdir başkanlık yapan Elçi, özellikle Güneydoğu Anadolu’da yaşanan insan hakları ihlallerine dair çalışmalar yapan heyetlere öncülük etmişti.  

Uluslararası Af Örgütü olarak Tahir Elçi'yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.