Uluslararası Af Örgütü Mahkumiyetinin Birinci Yılında Raif Bedevi İçin Eylem Düzenledi

Uluslararası Af Örgütü, üç yıl önce tutuklanan ve geçen yıl 7 Mayıs'ta mahkum olan blog yazarı Raif Bedevi için bugün İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirdi. "Raif Bedevi'ye Özgürlük!" pankartı tutan aktivistler, konsolosluk kapısında Bedevi ve avukat Velid Ebu El-Hair'in de aralarında bulunduğu düşünce mahkumlarının serbest bırakılması çağrısında bulundu. Dünyanın pek çok kentindeki Suudi temsilciliklerinde eş zamanlı olarak gerçekleşen ve yaklaşık 15 dakika süren eylem olaysızca sona erdi.

'İslam'a Hakaret' Gerekçesiyle Tutuklandı

Raif Bedevi, kurduğu 'Suudi Arabistanlı Liberaller' isimli internet sitesi yüzünden 'İslam'a hakaret ettiği' gerekçesiyle tutuklanmıştı. Suçlamalar, Bedevi'nin yazdığı ve dini yetkilileri eleştirdiği yazılarla ilgiliydi. 31 yaşındaki blog yazarı, 2014 Mayıs ayında 10 yıl hapis, bin kırbaç ve ağır para cezasına çarptırılırken, 9 Ocak'ta ilk kez halk önünde kırbaçlandı.

Suçu 'Hükümrana İtaatsizlik'

Ülkenin önde gelen insan hakları savunucularından Avukat Velid Ebu El-Hair ise 6 Temmuz 2014'te, yetkileri açıkça belirtilmemiş olan Özel Yetkili Ceza Mahkemesi tarafından "hükümrana itaatsizlik" ve "dışarıya kamu düzenini tehdit eden bilgiler sızdırmak" gibi suçlardan 15 yıl hapis cezasına mahkûm edilmişti.

Barışçıl Protestolar Bastırılıyor!

Suudi Arabistan’da 2011 yılının Mart ayından beri 'güvenlik' adı altında muhalif sesleri bastırmaya devam ediyor. Ülkede reform çağrısında bulunan ve insan hakları ihlallerine karşı eylemler düzenleyen barışçıl protestocular bastırılıyor. Aralarında aktivistlerin, akademisyenlerin ve blog yazarlarının da yer aldığı muhalifler tutuklanıyor ve hapis cezasına mahkum ediliyor. 

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde yapılan basın açıklaması
 

Biz,

Tüm insan haklarının devletler tarafından güvence altına alınması gerektiğini savunan aktivistler olarak, bugün burada, Suudi Arabistan Krallığı'na ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü haklarına saygı duyması ve Raif Bedevi'nin de aralarında olduğu düşünce mahkûmlarını serbest bırakması çağrısında bulunmak için toplandık.

Suudi Arabistan'da çok sayıda insan hakları savunucusu sadece ifade, örgütlenme ve toplanma özgürlüklerini kullandıkları için cezaevinde bulunuyor. İnsan hakları savunucuları yetkililer tarafından hedef alınıyor, keyfi bir şekilde gözaltında tutuluyor ve adil olmayan yargılamalar sonucunda mahkûm ediliyor. İnsan hakları ihlallerine karşı gerçekleştirdikleri barışçıl eylemler terörle mücadele kanunları aracılığı ile bastırılıyor.

Bu uygulamaların mağdurları arasında aktivist Raif Bedevi ve avukat Velid Ebu El-Hair de yer alıyor. Raif Bedevi, bundan tam bir yıl önce bugün 10 yıl hapis ve 1000 kırbaç cezasına mahkûm edildi. 9 Ocak 2015'te kamuya açık bir alanda 50 kere kırbaçlanan Bedevi hala cezaevinde ve kırbaçlanma tehlikesiyle karşı karşıya. “Suudi Arabistanlı Liberaller” isimli internet sitesini kurduğu ve İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Bedevi bir düşünce mahkûmudur. Gerçekte ifade özgürlüğünü barışçıl bir şekilde kullandığı ve yetkilileri eleştirdiği için mahkûm edilmiştir.

Ülkenin önde gelen insan hakları savunucularından Avukat Velid Ebu El-Hair 6 Temmuz 2014'te, yetkileri açıkça belirtilmemiş olan Özel Yetkili Ceza Mahkemesi tarafından "hükümrana itaatsizlik" ve "dışarıya kamu düzenini tehdit eden bilgiler sızdırmak" gibi suçlardan 15 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Aralarında Raif Bedevi'nin de olduğu birçok insan hakları savunucusunun da avukatı olan El-Hair insan hakları çalışmaları nedeniyle mahkûm edilen bir düşünce mahkûmudur.

İfade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü hakları herkesin korkmadan ve cezalandırılmadan erişebildiği haklar olmalıdır. Suudi Arabistan Krallığı'na uluslararası insan hakları sözleşmeleri ile tanınan bu haklara saygı göstermesi çağrısında bulunuyoruz. Yetkililerden Raif Bedevi ve Velid Ebu El-Hair dâhil tüm düşünce mahkûmları hakkındaki suçlamaları düşürmelerini ve düşünce mahkûmlarını serbest bırakmalarını talep ediyoruz. 

Uluslararası Af Örgütü