Uluslararası Af Örgütü Eren Keskin İçin Yazmaya Çağırıyor

2001’den bu yana her yıl onlarca ülkede “Haklar İçin Yaz” kampanyası düzenleyen Uluslararası Af Örgütü, bu yıl da Aralık ayında dünyanın farklı yerlerinde insan hakları ihlaline uğrayanların adalete kavuşması için yetkilileri mektup ve imza yağmuruna tutacak.
 
“Haklar İçin Yaz!” kampanyası çerçevesinde Uluslararası Af Örgütü, bu yıl İnsan Hakları Haftası etrafında 12 vakayı ele alıyor. Türkiye Şubesi'nin yoğunlaştığı üç vakadan biri, Ağustos 2014’te Atina’da erkek arkadaşıyla birlikte homofobik ve ırkçı bir grup tarafından feci şekilde dövülen Kostas, diğeri Malezyalı muhalif lider Enver İbrahim’in hapse mahkûm edilmesini eleştiren tweet’leri nedeniyle yargılanan siyasi karikatürist Zunar.
 
Uluslararası Af Örgütü’nün ele aldığı vakalardan bir diğeri de, Türkiye’nin önde gelen insan hakları avukatlarından biri olan Eren Keskin’in davası. Keskin, TCK 301 uyarınca “Türk milletini aşağılamak” suçlamasıyla Aralık 2014’te yerel bir mahkeme tarafından 10 ay hapis cezasına mahkûm edilmişti. Keskin, hakkındaki karar Yargıtay’da onanırsa cezaevine girecek.
 
Uluslararası Af Örgütü, tüm insan hakları destekçilerini Eren Keskin ve ifade özgürlüğü hakkını barışçıl bir şekilde kullanan diğerlerinin bu maddeden bir daha yargılanmaması için TCK 301’in kaldırılmasını talep eden dilekçesini imzalamaya çağırıyor. Kampanya kapsamında aynı zamanda Malezyalı karikatürist Zunar’ın hapse mahkûm edilmesine engel olmak ve Yunanistan’da nefret suçlarının kapsamlı bir şekilde soruşturulmasını talep etmek için imza verme çağrısında bulunuluyor.
 
Uluslararası Af Örgütü, “Haklar İçin Yaz!” kampanyası hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve kampanyada yer alan vakalara imza vererek destek olmak isteyenleri http://haklaricinyaz.org adresine davet ediyor.
 
“Haklar İçin Yaz!” Nedir?

 
Uluslararası Af Örgütü her yıl 10 Aralık İnsan Hakları Günü etrafında gerçekleştirdiği “Haklar İçin Yaz” kampanyasını ilk kez 2001’de Polonya’da gerçekleştirdi. 2001’den bu yana her yıl düzenlenen “Haklar İçin Yaz!” kampanyası boyunca, dünyanın farklı yerlerinde insan hakları ihlaline uğrayanların adalete kavuşması için yetkililer mektup ve imza yağmuruna tutuluyor.