Türkiye: Önde gelen insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı beraat ettirilmeli

Türkiye’nin önde gelen insan hakları savunucularından Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde kimyasal silah kullanımı iddialarına ilişkin bağımsız bir soruşturma çağrısında bulunduğu için yedi yılın üzerinde hapis cezasıyla karşı karşıya.

Uluslararası Af Örgütü yarın görülecek duruşma öncesinde yayımladığı açıklamada Fincancı’nın beraat ettirilmesi gerektiğini belirtti.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ekim ayında keyfi olarak tutuklandı ve “terör örgütü propagandası” gibi temelsiz bir suçlamayla yargılanıyor.

Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum konu hakkındaki açıklamasında, “Bir adli tıp uzmanının, yasaklı kimyasal silah kullanımı iddialarına yönelik bağımsız bir soruşturma çağrısı yaptığı için yargılanması açıkça ceza adalet sisteminin kötüye kullanılmasıdır. Türkiye’nin bu son derece baskıcı hukuksal adımı bariz bir şekilde Prof. Fincancı’yı susturmayı ve diğer hak savunucularına kötücül bir mesaj iletmeyi amaçlıyor” dedi.

“Bir adli tıp uzmanının, yasaklı kimyasal silah kullanımı iddialarına yönelik bağımsız bir soruşturma çağrısı yaptığı için yargılanması açıkça ceza adalet sisteminin kötüye kullanılmasıdır. Türkiye’nin bu son derece baskıcı hukuksal adımı bariz bir şekilde Prof. Fincancı’yı susturmayı ve diğer hak savunucularına kötücül bir mesaj iletmeyi amaçlıyor.”

Milena Buyum
Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Türkiye Kampanyacısı

Buyum sözlerini şöyle sonlandırdı, “Yetkililer, Türkiye’nin önde gelen adli tıp doktorlarından biri hakkında temelsiz suçlamalar kurmak yerine işini özgürce ve misilleme kaygısı taşımadan yapabilmesine izin vermelidir. Şebnem Korur Fincancı beraat ettirilmeli ve derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır.”

Uluslararası Af Örgütü Aralık ayında Türkiye yetkililerini Prof. Fincancı’yı serbest bırakmaya çağıran Danimarka İşkenceye Karşı Enstitüsü (DIGNITY), İnsan Hakları İzleme Örgütü, İşkence Mağdurları İçin Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi, İnsan Hakları İçin Doktorlar (PHR), REDRESS ve Dünya Tabipler Birliği’ne katıldı.