Türkiye: Dünyanın dört bir yanındaki etkinliklerle Osman Kavala’nın cezaevinde tutulduğu 1000. güne dikkat çekiliyor

Dünyanın dört bir yanında aktivistler, insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın cezaevinde tutulduğu 1000. güne dikkat çekmek için birçok ülkede ve sosyal medyada yaratıcı bir kampanya yürütüyor. 

Osman Kavala’ya Özgürlük kampanyası kapsamında, uluslararası toplumun dikkatini davaya çekmek üzere bir dizi etkinlik düzenleniyor. Osman Kavala 1 Kasım 2017’de asılsız suçlamalarla gözaltına alındığından beri Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuluyor. Uluslararası Af Örgütü, kampanyayı destekliyor.

Osman Kavala’ya Özgürlük kampanyasının sözcüsü, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Osman Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kavala’nın serbest bırakılması gerektiği sonucuna varan kararına rağmen cezaevinde. AİHM, Kavala’nın yargılanmasının ve cezaevinde tutulmasının ardında, Kavala’yı ve sivil toplumu susturma niyetinin yattığını tespit etti. Kavala özgürlüğüne kavuşana ve bu dayanılmaz adaletsizlik son bulana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

1000 gündür temelsiz suçlamalarla alıkonulan Osman Kavala, Şubat 2020’de kendisine yöneltilen bir suçlamadan beraat etti; ancak Mart ayında bu kez de ‘casusluk’ ile suçlandı. Bu suçlama, Kavala’nın tutukluluğunu hukuka aykırı bulan AİHM kararını atlatmayı amaçlayan ve amacını gizlemeyen bir girişimdi.

Uluslararası Af Örgütü Kıdemli Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum konu hakkında yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada Osman Kavala’yla dayanışmak için sergilenen yaratıcılık bizi derinden etkiledi. Dünyanın dört bir yanında insanlar, karanlığa işaret eden bu sembolik günün gözden kaçırılmasına izin vermemeye kararlı” dedi. Buyum, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“İnsanlar, imza kampanyaları ve etkinliklerin yanı sıra animasyonlar ve operalar, sanat eserleri ve filmler üretti. Tüm bunlar bireysel dayanışma ifadeleri değil, Türkiye’nin muhalif seslere yönelik sonu gelmeyen baskılarına son vermesi ve Osman Kavala’nın serbest bırakılması için dünya çapında dile getirilen kolektif bir çağrıdır.”

Osman Kavala’nın cezaevindeki 1000. gününe dikkat çekmek üzere düzenlenen etkinlikler şöyle:

Basın Açıklaması

25 Temmuz saat 11:00’de Osman Kavala’nın avukatları Prof. Köksal Bayraktar, Deniz Tolga Aytöre ve İlkan Koyuncu ile Kavala’nın eşi Ayşe Buğra bir basın açıklaması gerçekleştirecek. 
Katılmak için iletişim: [email protected]

Etkinlikler

50’den fazla ülkede Uluslararası Af Örgütü üyeleri etkinlikler düzenleyecek. 

Adaletsizliğin 1000. Günü - Özetle Nedir?
Broşür, Osman Kavala’ya Özgürlük kampanyasının web sitesinde ve basın kitinde yer alacak.

İnsan Hakları Örgütleri – Video mesajlar!
Çok sayıda insan hakları örgütü ve uluslararası kuruluşun temsilcileri, Osman Kavala’ya Özgürlük kampanyasının Youtube sayfasında ve sosyal medya hesaplarından mesajlar paylaşacak.

Osman Kavala ile Nasıl Tanıştım? – 18 Röportaj

Osman Kavala için 1000. Günde 1 Sözcük
Osman Kavala’nın arkadaşları, Kavala’yı en iyi tanımlayan birer sözcük paylaşacak. 

Osman Bey ve Salyangozlar – Karantina Operası
Osman Kavala’nın çeşitli ülkelerdeki arkadaşlarının COVID-19 dönemindeki karantina koşullarında birkaç hafta içinde hazırladığı bu opera 21 Haziran’da yayınlandı. İzlemek için tıklayın.

#SuçBulunamadı – KAMPANYA İÇERİKLERİ & FİLM
“1000 gün oldu, aradığınız suç bulunamadı!” Ulaşmak için tıklayın.

1000 Gün – sosyal medya içerikleri
Ulaşmak için tıklayın.